Trwa ładowanie...
01-09-2016 11:01

Tomatina - hiszpańska bitwa na pomidory

Ponad 22 tys. osób wzięło w środę udział w tomatinie, czyli corocznej bitwie na pomidory, w Bunol ok. 40 km od Walencji, na wschodzie Hiszpanii. Bitwa trwała półtorej godziny, a uczestnicy zużyli w walce 160 ton pomidorów, które przywiozło sześć ciężarówek.

Share
Tomatina - hiszpańska bitwa na pomidoryŹródło: pap
d4ev1ri

Ponad 22 tys. osób wzięło w środę udział w Tomatinie, czyli corocznej bitwie na pomidory, w Bunol ok. 40 km od Walencji, na wschodzie Hiszpanii. Walka trwała półtorej godziny, a uczestnicy zużyli 160 ton pomidorów, które przywiozło sześć ciężarówek.

Tomatina jest wielką atrakcją dla regionu. Bierze w niej udział więcej cudzoziemców niż mieszkańców Bunol. W 2002 r. hiszpańskie ministerstwo turystyki uznało imprezę za zwyczaj o międzynarodowym walorze promocyjnym. Dzięki temu miasto może czerpać zyski z reklam, w których umieszcza się relacje z wydarzenia. Za sprawą Tomatiny Bunol zyskało sławę na całym świecie, a inne regiony w Hiszpanii usiłują powielić ten sukces. - Gdy inne miasto chce zorganizować swoją własną wersję Tomatiny, Bunol z radością się na to zgadza i nie pobiera za to opłat, a nawet oferuje pomoc - mówi burmistrz Rafael Perez. Jego zdaniem jest to dla miasta dodatkowa reklama. - W końcu wszyscy chcą wziąć udział w oryginalnej edycji, czyli naszej, i to nam odpowiada - dodaje. Poza Hiszpanią Tomatiny odbywały się m.in. w Kolumbii, Chile, na Kubie, w Stanach Zjednoczonych, Indiach i Korei Południowej.

d4ev1ri

Jak podkreślają hiszpańskie media, w tym roku bitwa odbywała się pod hasłem walki z przemocą wobec kobiet i homofobią. Po raz pierwszy opracowano specjalny protokół zachowań przeciw aktom takiej przemocy, które mogłyby wystąpić podczas Tomatiny. Od zeszłego roku władze lokalne prowadziły specjalne kampanie informacyjne, które miały uwrażliwić obywateli na te kwestie. W pilnowaniu bezpieczeństwa podczas imprezy pomagało policjantom tysiąc osób, w tym dwustu wolontariuszy.

Tradycyjnie pomidorowa bitwa odbywa się w ostatnią środę sierpnia, podczas uroczystości związanych z kilkudniowymi obchodami ku czci patrona miasta, św. Ludwika Bertranda. Korzenie Tomatiny sięgają roku 1945, kiedy to grupa nastolatków wszczęła bójkę podczas odbywającej się w ostatnią środę sierpnia parady i zaczęła obrzucać się pomidorami z pobliskiego sklepu.
wg/ir

d4ev1ri
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ev1ri
d4ev1ri