Trwa ładowanie...
d1c6aw6
07-09-2007 15:50

Trogir

Szeroka nadmorska ocieniona palmami promenada otacza centrum, złożone głównie ze średniowiecznych i renesansowych zabudowań, wąskich uliczek i maleńkich placyków, które w letnie wieczory tętnią życiem zmieniając się w oświetlone kawiarniane tarasy.

d1c6aw6
d1c6aw6

[

]( \"http://bezdroza.pl\" )

(fot. Piotr Chrzanowski/WP)
Źródło: (fot. Piotr Chrzanowski/WP)

Trogir to jedno z najpiękniejszych miast całej Chorwacji. Starsza część miasteczka leży na wyspie, którą łączą mosty z jednej strony w lądem, a z drugiej z następną wyspą Čiovo. Szeroka nadmorska ocieniona palmami promenada otacza centrum, złożone głównie ze średniowiecznych i renesansowych zabudowań, wąskich uliczek i maleńkich placyków, które w letnie wieczory tętnią życiem zmieniając się w oświetlone kawiarniane tarasy.

W południowo-zachodniej części starego miasta wznosi się masywna, XV-wieczna twierdza Kamerlengo, niestety, niedostępna dla turystów. Wyspa Čiovo to teren, na który niegdyś zsyłano trędowatych i przestępców, żeby odizolować ich od społeczności. Obecnie na tej wyspie wielu Chorwatów wybudowało domy weekendowe, do których przeprowadzają się na lato. Turyści mogą tu także znaleźć prywatne kwatery.

d1c6aw6

Historia

Trogir został założony już w III w. p.n.e. przez Greków przybyłych tu z wyspy Vis. Później miasto było pod panowaniem Rzymian (wtedy nosiło nazwę Tragurion) i Turków. Pierwsze chorwackie plemiona mieszkały tu już w VII w. W 1123 r. miasto najechali i zniszczyli Saraceni (Arabowie), ale odbudowano je dosyć szybko. W kolejnych wiekach Trogir był ważnym ośrodkiem handlowym i kulturalnym.

Rozwijały się tutaj różne gałęzie sztuki: rzeźba, malarstwo i architektura, a ślady tamtych czasów do dziś są widoczne. W 1420 r. miasto przeszło pod panowanie Wenecji, lecz nadal prężnie się rozwijało. Wenecjanie zadbali o rozbudowanie istniejących tu od XIII w. murów obronnych. Kolejnymi władcami miasta stali się Austriacy, którzy (z kilkuletnią przerwą na panowanie Francji na początku XIX w.) utrzymali się tu do końca I wojny światowej.

_ Źródło: Bezdroża _


d1c6aw6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1c6aw6