Trwa ładowanie...
13-05-2010 15:57

Trzebiatów

Trzebiatów na Pomorzu Zachodnim to miasto, należące niegdyś do Hanzy. W średniowieczu biło nawet własną monetę. Niestety, jego czasy świetności skończyły się w połowie XVII wieku po wojnie trzydziestoletniej.

TrzebiatówŹródło: Hachette Polska
djlpwgm
djlpwgm

Trzebiatów na Pomorzu Zachodnim to miasto, należące niegdyś do Hanzy. W średniowieczu biło nawet własną monetę. Niestety, jego czasy świetności skończyły się w połowie XVII wieku po wojnie trzydziestoletniej.

Centrum administracyjne i handlowe Trzebiatowa skupia się wokół rynku. Na środku wznosi się gotycki, XV-wieczny ratusz, przebudowany gruntownie w XVIII wieku. Rynek otaczają zabytkowe kamieniczki, z których najstarsze pochodzą z XV wieku. Jeden z narożników zajmuje gotycka kaplica św. Ducha. Nieopodal, na małym zarośniętym cmentarzu, znajduje się druga zabytkowa kaplica - św. Gertrudy. Niedaleko stąd do Baszty Kaszanej – jedynej zachowanej baszty murów miejskich. Jej nazwa pochodzi ponoć od miski z gorącą kaszą, która wyśliznęła się z rąk strażnika i spadła na podchodzący pod mury oddział Gryfitów, udaremniając ich niespodziewany atak. Ceglane mury, strzegące dostępu do miasta, są atrakcją traktu spacerowego, biegnącego wzdłuż brzegów Młynówki. Alejka prowadzi na ulicę Sienkiewicza, przy której stoi przebudowany klasycystyczny pałac, dzisiaj ośrodek kultury. Na północ od rynku wznosi się monumentalny XIV-wieczny kościół Macierzyństwa NMP, zwany „Kościołem Mariackim”. Na imponującej, 90-metrowej wieży
świątyni, znajduje się punkt widokowy, z którego podziwiać możemy okolicę w promieniu kilkunastu kilometrów. W wieży kościelnej zawieszone są dwa zabytkowe dzwony: „Maria” z XVI wieku o wadze 3,5 tony, jeden z największych w Polsce, oraz „Gabriel”, mniejszy, z końca XIV wieku, zaliczany z kolei do najstarszych w Polsce. Najważniejsze imprezy odbywające się w Trzebiatowie to „Sąsiady” – festiwal folklorystyczny,“Święto kaszy” – impreza kulturalno-rozrywkowa oraz „Troć Regi” - zawody wędkarskie.

Wybrzeże Trzebiatowskie

To niemal 60-kilometrowy pas wybrzeża Bałtyku, ciągnący się od Dziwnowa po Kołobrzeg. Z Trzebiatowa do morza w linii prostej jest 8 kilometrów. Drogą najbliżej jest do brzegu w Mrzeżynie lub Pogorzelicy (10 kilometrów). Jedną z atrakcji okolicy jest kolejka wąskotorowa, jeżdżąca na trasie Trzęsacz – Pogorzelica – Trzęsacz, kursująca od 1 maja do 30 września. Warto zobaczyć również 12-kilometrowy pas wydm nadmorskich (do 40 m n.p.m.), znajdujący się pomiędzy Pogorzelicą a Mrzeżynem. Jezioro Resko Nadmorskie to płytkie, zaledwie 2,5-metrowe jezioro, kiedyś zatoka, a dziś doskonały akwen do nauki windsurfingu. Jezioro Liwia Łuża, leżące pomiędzy Pogorzelicą a Niechorzem stanowi natomiast rezerwat ptactwa. Po rzece Redze przebiega popularna trasa kajakowa – najkrótsze jednodniowe wycieczki Trzebiatów – Mrzeżyno (15 km) lub Borzęcin – Trzebiatów (16 km). Na rzece Redze znajdują się łowiska z rzadkimi gatunkami ryb, np. trocią wędrowną.
Nadmorskie wsie letniskowe w sąsiedztwie Trzebiatowa to: Pobierowo, Trzęsacz, Rewal, Niechorze, Pogorzelica i Mrzeżyno. Oferują one noclegi każdej kategorii, od kwater prywatnych po wypoczynek w luksusowych pensjonatach i ośrodkach. W sezonie jest raczej tłoczno. Osoby poszukujące bardziej kameralnego wypoczynku znajdą go w gospodarstwach agroturystycznych i kwaterach w Trzebiatowie, Cerkwicy, Drozdowie, Konarzewie, Ledzinie, Skalnie, Nowielicach czy Gołańczy Pomorskiej. W tych dwóch ostatnich wsiach pensjonaty połączone są z ośrodkami jazdy konnej.

Okolice

Trzęsacz - ruiny gotyckiego kościoła zniszczonego na skutek podmywania klifowego brzegu; ciekawostką jest, że kilkaset lat temu kościół znajdował się 1700 m od brzegu. Niechorze – latarnia morska z XIX wieku. Cerkwica – kamienno-ceglany kościół z końca XV wieku; studnia św. Ottona, w której według legendy dokonano chrztu Pomorzan. Dreżewo – dwór z końca XIX wieku w stylu angielskiego neogotyku. Karnice – kościół z końca XV wieku, przebudowany w XVII i XVIII wieku. Mrzeżyno – znane letnisko nadmorskie na Wybrzeżu Trzebiatowskim u ujścia Regi. Zaplecze rekreacyjne: kryty basen, przystań, ośrodek jazdy konnej. Liczne imprezy w sezonie letnim, największe: Bursztynowy Jarmark i Mistrzostwa w pływaniu na „byle czym”. Kłodkowo – wieś z zabytkową ryglową zabudową i kościołem z końca XV wieku. Rymań – wieś z zachowanym pałacem z XVIII wieku, pozostałościami zabudowań gospodarczych i parkiem. Kościół z 1933 roku z wyposażeniem z XVII i XVIII wieku.
Gorawino – kościół konstrukcji ryglowej z 1623 roku, w otoczeniu cmentarza ewangelickiego z XVII wieku. Rzesznikowo – zespół parku przypałacowego i kościoła z połowy XIX wieku.

djlpwgm

Seria: Miejsca niezwykłe

Tytuł: Zakątki na urlop i weekend

Autor: Dariusz Jędrzejewski

djlpwgm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
djlpwgm