Trwa ładowanie...
d3wdzmr
d3wdzmr

Trzy Lipki (Bielsko-Biała)

Największe atrakcje
Trzy Lipki (Bielsko-Biała)
Kraj
Region
Widok ze wzgórza Trzy Lipki w Bielsku-Białej przyciąga mieszkańców miasta oraz turystów Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Widok ze wzgórza Trzy Lipki w Bielsku-Białej przyciąga mieszkańców miasta oraz turystów

Trzy Lipki to wzgórze znajdujące się w dzielnicy Stare Bielsko w Bielsku-Białej. Jest doskonałym punktem na mapie turystycznej, z którego można podziwiać panoramę miasta.

Trzy Lipki – informacje ogólne

Wzgórze Trzy Lipki ma wysokość 386 m n.p.m. Przed II wojną światową lipy zostały ścięte, ponieważ na wzgórzu zbudowano bunkry. Po wojnie ponownie zasadzone drzewa, jednak wandale zniszczyli sadzonki.

Obecnie górę porastają przede wszystkim łąki. W części północno-zachodniej góry wzgórza Trzy Lipki jest zlokalizowany grąd subkontynentalny – las liściasty, w którym rosną różne gatunki drzew liściastych: graby, dęby, lipy. Większość grądów charakterystycznych dla klimatu umiarkowanego znajduje się we wschodniej części Polski oraz na Pogórzu Karpackim.

Las liściasty oraz zamieszkujące go liczne gatunki ptaków, zające i sarny zostały objęte ochroną w ramach utworzonego w 2002 roku Zespołu przyrodniczo-Krajobrazowego "Sarni Stok". Park obejmuje 11 ha.

Na wschodnim stoku znajduje się osiedle mieszkaniowe oraz tor motocrossowy.

W 2001 roku w miejscu drewnianego krzyża został postawiony 40-metrowy stalowy Krzyż Trzeciego Tysiąclecia.

Trzy Lipki - nazwa

W 1645 na Trzech Lipkach miała miejsce potyczka między wojskami polskimi i szwedzkimi, w ciągu której las lipowy został zniszczony.

Według podań ludowych po bitwie zostały tylko cztery drzewa. Jednak piorun uderzył w jedno drzewo. Bardziej prawdopodobna jest jednak wersja mówiąca o tym, że lipy zostały zasadzone na wzgórzu dla upamiętnienia walczących żołnierzy. Postawiono również krzyż, który obecnie jest zlokalizowany koło kościoła św. Stanisława w Starym Bielsku.

Trzy Lipki – klasztor

Na południowym stoku wzgórza Trzy Lipki znajduje się pierwszy klasztor redemptorystek. Uroczyste otwarcie nastąpiło 30. września 1992 roku.

W domu mieszkalnym sióstr zakonnych znajduje się kaplica pw. Najświętszego Odkupiciela, w której wisi ikona Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. W każdą środę odbywa się w tym miejscu nowenna.

Trzy Lipki – szlaki

Przez wzgórze Trzy Lipki przebiegają dwa szlaki turystyczne:

  • zielony szlak – Szlak 700-lecia Bielska, którego trasa prowadzi z centrum Bielska-Białej do miejscowości Czechowice-Dziedzice. Dystans wynosi 22 km;
  • Międzynarodowy Szlak Rowerowy Greenways Kraków – Morawy – Wiedeń – w Polsce szlak prowadzi przez Wyżynę Krakowsko-Częstochowską, Kotlinę Oświęcimską, Pogórze Śląskie oraz Beskid Śląski.
Trzy Lipki (Bielsko-Biała)
Czas lotu / jazdy samochodem

3 h 58 minut samochodem z Warszawy

Strefa czasowa

UTC+01:00

Waluta

PLN

Orientacyjna odległość

349 km od Warszawy

d3wdzmr

d3wdzmr
d3wdzmr
d3wdzmr