Trwa ładowanie...

Tunezja - miasteczko Gwiezdnych Wojen przejęte przez ISIS

Położone w Tunezji filmowe Tatooine z "Gwiezdnych wojen" J. Lucasa, zostało prawdopodobnie przejęte przez dżihadystów. Jak podają władze, ISIS zwiększyło swoją aktywność w okolicy tej jednej z największych atrakcji w kraju. W filmowej wiosce znaleziono dwa składy broni, a w nich m.in. rakietowe granatniki oraz ponad 20 tysięcy sztuk amunicji. Przestrzega się turystów przed odwiedzaniem tego wyjątkowego miejsca.

Share
Tunezja - miasteczko Gwiezdnych Wojen przejęte przez ISIS
Źródło: Marques shutterstock
d32v1a8

Położone w Tunezji filmowe Tatooine z _ Gwiezdnych wojen _ J. Lucasa, zostało prawdopodobnie przejęte przez dżihadystów. Jak podają władze, ISIS zwiększyło swoją aktywność w okolicy jednej z największych atrakcji w kraju. W filmowej wiosce znaleziono dwa składy broni, a w nich m.in. rakietowe granatniki oraz ponad 20 tysięcy sztuk amunicji. Przestrzega się turystów przed odwiedzaniem tego miejsca.

d32v1a8

Miasto Tatawin (nazywane także Tataouine czy Tatooine) położone jest na Saharze, 531 km na południe od Tunisu. W jego okolicy znajdują się słynne _ ksary _, czyli ufortyfikowane osady wznoszone tu z gliny i kamienia przez Berberów. Najbardziej znane są Ouled Soltane, Chenini i Douiret, gdzie w opuszczonych już osiedlach znajdują się malownicze spichlerze z XV i XVI wieku.

Plener _ Gwiezdnych wojen _ został umiejscowiony w osadach Ouled Soltane i Hadada, a planeta, na której wychowywał się Luke Skywalker, wzięła swą nazwę właśnie od miasta Tatooine.

d32v1a8

Na skraju Sahary w środkowej Tunezji znajduje się także inne związane z _ Gwiezdnymi wojnami _ miejsce - wioska Matmata, zaliczana do największych osobliwości tego kraju. W surowym krajobrazie niewysokich gór Dżebel przebywają wciąż plemiona Berberów. Nazywana jest wioską troglodytów, gdyż jej mieszkańcy od niepamiętnych czasów żyją nie na powierzchni ziemi, ale pod nią. Swoje domostwa wydrążyli w miękkich piaszczysto-gliniastych skałach, których największą zaletą są właściwości izotermiczne: utrzymują chłód nawet w czasie największych upałów, zimą zaś chronią przed niską temperaturą.

George Lucas uznał, że także to miejsce będzie idealne jako plener do kręcenia scen z planety Tatooine. Do teraz można tu podziwiać rekwizyty filmowe, a nawet zjeść obiad w piaskowym hotelu _ Sidi Driss _ powstałym na terenie wioski. Składa się on z pięciu wydrążonych w piaskowcu dziedzińców, połączonych podziemnymi tunelami. Miejsce to także widać na ekranie - właśnie tam Luke Skywalker jadł obiad ze swoją ciotką i wujem.

udm/wg

d32v1a8

Podziel się opinią

Share
d32v1a8
d32v1a8