Trwa ładowanie...
Wakacje.pl
Nocowanie.pl
Plaże
Wyspy
Egzotyka
W Podróży
Miasta
Poza miastem
Ludzie
Wideo
Zobacz inne
Najnowsze
Popularne
wakacje.pl
W podróży

Turystyczna mapa Polski. Edycja świąteczna

Wzrost liczby rezerwacji o 86 proc. w porównaniu z 2017 r. – ta statystyka dowodzi, że wyjazdy na zagraniczne wakacje w okresie świątecznym z roku na rok wyraźnie zyskują na popularności. Które kierunki cieszą się największym powodzeniem? Możemy się tego dowiedzieć dzięki raportowi przygotowanemu przez portal Wakacje.pl.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Turystyczna mapa Polski. Edycja świąteczna
(Shutterstock.com)

1615 złotych – tyle miała rok temu wydać na święta statystyczna polska rodzina według wyliczeń Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych, wykonanych na zlecenie Banku Millenium. Biorąc pod uwagę tegoroczne badania zachowań konsumenckich, nic nie wskazuje, by w tym roku ta kwota miała być mniejsza. Coraz więcej Polaków postanawia jednak spożytkować te pieniądze inaczej niż zwykle, wyjeżdżając na zagraniczne wakacje.

Najwięcej na wyjazdy świąteczne wydadzą turyści z województwa warmińsko-mazurskiego – średnia wartość rezerwacji wyniosła tam 10,4 tysiąca złotych. Ok. 9,5 tys. zł za swoje wakacje zapłacą mieszkańcy mazowieckiego i łódzkiego. Najtaniej rezerwują z kolei podróżni z województwa lubelskiego – przeciętnie 6,2 tys. złotych. Na te stosunkowo wysokie średnie swój wpływ mają coraz popularniejsze kierunki egzotyczne, dla których przeciętna cena rezerwacji w skali kraju kształtowała się na poziomie ok. 16,5 tys. złotych (przykładowo przeciętna rezerwacja na Dominikanę wiązała się z kosztem 20 tys. zł). Z drugiej strony, w przypadku najczęściej wybieranych świątecznych kierunków, oferta obejmuje również niższe półki cenowe, przez co średnie wartości są znacznie mniejsze: Egipt – 7,1 tys., Turcja – 4,4 tys., Hiszpania – 7,8 tys. Przy wyborze najpopularniejszego kierunku narciarskiego – Austrii – za rezerwację płacono średnio 3 tys. złotych. Wakacje w okazyjnie niskich cenach (tydzień w formule all-inclusive nawet za ok. 1000 zł) dostępne są w ramach promocji Last Minute w innych tygodniach grudnia. Najtańsze kierunki to Turcja, Egipt, Cypr, Malta.

   Średnia wartość rezerwacji świątecznych w regionach / Wakacje.pl
(Średnia wartość rezerwacji świątecznych w regionach / Wakacje.pl)

Wśród tych, którzy spędzą końcówkę roku na zagranicznych wakacjach, dominują pary – dokonały one aż 58 procent wszystkich rezerwacji. 34 procent świątecznych wyjazdów zarezerwowały rodziny z dziećmi, a 6 procent – single. Proporcje te są zbliżone we wszystkich regionach kraju.

Wśród najchętniej wybieranych świątecznych destynacji prym wiedzie zawsze ciepły i słoneczny Egipt (blisko 30 procent udziału w rezerwacjach na ten okres), a sporą popularnością cieszą się też Turcja (13 proc.) i Hiszpania (10 proc.). Kurort, w którym spędzi święta zdecydowanie największa liczba gwiazdkowych urlopowiczów, to lubiana przez Polaków od lat egipska Hurghada. W zestawieniu Wakacje.pl stanowi ona najczęstszą destynację dla 9 z 16 województw – lubuskiego, mazowieckiego, opolskiego, podlaskiego, pomorskiego, śląskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.

   Najpopularniejsze świąteczne kierunki w regionach Polski / Wakacje.pl
(Najpopularniejsze świąteczne kierunki w regionach Polski / Wakacje.pl)

- Egipt jest niezwykle popularnym miejscem podróży w sezonie zimowym, szczególnie w okresie świątecznonoworocznym. Powodów jest wiele – mówi Anna Podpora, Kierownik Działu Produktu Wakacje.pl. - Krótka podróż na miejsce, gwarantowana „plażowa” pogoda, wysoki standard i ceny pobytów zaczynające się od mniej niż 2 tys. zł za osobę powodują, że jest to bardzo atrakcyjna forma spędzenia wolnego czasu podczas świąt, także z rodziną. To świetna alternatywa aby odpocząć, a jednocześnie złapać kilka promieni słońca.

Świąteczni turyści coraz chętniej stawiają na wspomnianą już egzotykę. W tym segmencie zdecydowanie najpopularniejsze są Dominikana i Kenia, choć widać również wzrost zainteresowania podróżami do Zanzibaru czy Tajlandii. Punta Cana na Dominikanie to ulubiony egzotyczny region turystów z województw lubuskiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego i zachodniopomorskiego. Kenijskie Wybrzeże Mombasy to z kolei najpopularniejszy cel dalszych podróży mieszkańców województw wielkopolskiego, pomorskiego, mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego.

   Najpopularniejsze kierunki świąteczne kategorii Egzotyka w regionach Polski / Wakacje.pl
(Najpopularniejsze kierunki świąteczne kategorii Egzotyka w regionach Polski / Wakacje.pl)

Polacy od wielu lat chętnie wyjeżdżają też za granicę, by przywitać nowy rok. Hotele często oferują w tym czasie specjalne pakiety, obejmujące kolacje sylwestrowe, muzykę na żywo, a nawet specjalne pokazy sztucznych ogni. To sprawia, że wielu Polaków zaraz po zakończeniu świąt lub jeszcze w ich trakcie rusza w podróż, najczęściej wybrawszy za cel Egipt (26 procent), Hiszpanię (10 proc.) i Turcję (12 proc.). Najwięcej turystów wyjedzie na sylwestra z województw śląskiego (16 proc.), mazowieckiego (14 proc.) i pomorskiego (13 proc.).

Slot

Źródłem wszystkich obserwacji są statystyki sprzedażowe Wakacje.pl, przeanalizowane w drugim tygodniu listopada 2018.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: First minute. Wczasy na lato 2019 mniej niż 900 zł z all inclusive

Podziel się opinią

Share
Slot