Trwa ładowanie...
Informacja prasowa
02-12-2014 10:04

Tych rzeczy nie warto robić w pociągu

Kolej dokłada starań, aby podróż pociągiem kojarzyła się nam z przyjemnością i upływała w atmosferze komfortu. Każdy może robić to, na co ma ochotę – korzystać z Wi-Fi, zamawiać potrawy serwowane do przedziału, pracować czy odpoczywać. Jednak spokój i bezpieczeństwo zależą również od kultury osobistej pasażerów.

Tych rzeczy nie warto robić w pociąguŹródło: Shutterstock.com
d1ea1s7
d1ea1s7

Kolej dokłada starań, aby podróż pociągiem kojarzyła się nam z przyjemnością i upływała w atmosferze komfortu. Każdy może robić to, na co ma ochotę – korzystać z Wi-Fi, zamawiać potrawy serwowane do przedziału, pracować czy odpoczywać... Jednak spokój i bezpieczeństwo zależą również od kultury osobistej pasażerów.

Czas jazdy pociągami bardzo się dziś skrócił (np. z Warszawy do Gdańska jedziemy teraz już niecałe trzy godziny), jednak przebywając nawet przez krótki okres w przedziale kolejowym, powinniśmy przestrzegać zasad dobrego wychowania, aby nie denerwować pasażerów i nie narażać nikogo na stres. Oto lista rzeczy, których robić nie powinniśmy.

Nie rozmawiaj przez telefon komórkowy
O tym, jak przeszkadzają nam głośne rozmowy współpasażerów, którzy godzinami dyskutują przez telefony komórkowe, przekonała się dziennikarka Katarzyna Kolenda-Zaleska, która nagłośniła tę kwestię w „Gazecie Wyborczej”. O randze problemu świadczy jej apel do PKP o wprowadzenie zakazu użytkowania komórek w pociągach. Postulat ten nie wejdzie w życie, choćby ze względu na dużą liczbę przewozów pasażerskich (w 2012 r. kolej przewiozła prawie 274 mln osób, co stanowiło wzrost o 3,6% w stosunku do roku poprzedniego), a zatem brak realnych możliwości dokonywania kontroli. Warto natomiast zaapelować do gadatliwej młodzieży, osób starszych, które niedosłyszą i z tego powodu krzyczą, a także do biznesmenów załatwiających podczas jazdy sprawy firmowe, aby chcąc skorzystać z telefonu, wyszli z przedziału. Wyciszmy też dzwonki komórek w wagonie sypialnym.

Nie odtwarzaj głośno muzyki
W trosce o spokój i komfort jazdy pasażerów w regulaminie np. Kolei Mazowieckich (par. 4, ust. 3, pkt. 16) znalazły się zapisy mówiące o tym, że zabrania się zakłócania porządku publicznego krzykiem, hałasem, słuchaniem głośnej muzyki i grą na instrumentach. O ile mieszkańcy miast zgodnie z nowymi normami dobowego i długookresowego hałasu komunikacyjnego (od 2012 r.) muszą akceptować w dzień nawet dawkę 70 dB, o tyle Światowa Organizacja Zdrowia uważa za dokuczliwe dźwięki przekraczające już 55 dB. Wywierają one niekorzystny wpływ na nasze zdrowie, co objawia się m.in. zmęczeniem, rozdrażnieniem i bólami głowy. Dlatego zakaz powinien również dotyczyć wzajemnego przekrzykiwania się pasażerów w przedziale czy głośnych zabaw dzieci. W pociągach EIC Tatry i EIC Jantar uruchomiono specjalne wagony z placem zabaw dla dzieci pod nazwą „Strefa Małego Podróżnika”, a w planach PKP Intercity są następne tego typu atrakcje.

d1ea1s7

Nie wyrzucaj śmieci przez okno
Jednym ze sposobów ochrony środowiska naturalnego jest powtórne wykorzystanie surowców, z których zrobione zostały butelki, nakrętki czy papier. Tymczasem wyrzucane przez okno śmieci padają na torowiska, skąd wiatr i ptaki zanoszą je do lasów. Warto przywołać fakty: kartonik po napoju ulega rozkładowi po 30 latach, folia potrzebuje na to 100 lat, a szklana butelka aż kilku tysięcy lat. Ponadto do gleby przenikają wszystkie substancje z rozkładających się produktów, np. metale ciężkie dostają się do wody gruntowej, powodując jej skażenie. Warto o tym pamiętać, tym bardziej że wybierając się w podróż pociągiem, dbamy o naturę. Wpływ kolei wielkich prędkości na przyrodę jest trzykrotnie mniejszy niż w przypadku innych środków lokomocji, a PKP stawiają również na dworce ekologiczne, wyposażone w panele słoneczne, pompy ciepła i systemy odzyskiwania deszczówki. Dzięki zastosowanym na takich dworcach rozwiązaniom udaje się znacznie ograniczyć emisję szkodliwych gazów do atmosfery.

Nie stwarzaj zagrożenia dla pasażerów
Jednym ze zjawisk, które łączy się przeważnie z brawurą młodzieży wyjeżdżającej grupami na imprezy są incydenty, takie jak otwieranie drzwi w czasie jazdy, siadanie na schodach czy uruchamianie hamulca bezpieczeństwa. Pracownicy kolei natychmiast zgłaszają każdy taki przypadek głupoty i bezmyślnego postępowania dyżurnemu ruchu, zarządcy infrastruktury najbliższego posterunku lub dyspozytorowi, który powiadamia straż ochrony kolei i policję. Z raportu UTK dotyczącego zdarzeń kolejowych za trzy kwartały 2013 r. wynika, że w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego o ponad 34% zmalała liczba incydentów w pociągach – z ogólnej liczby 211 w III kwartałach 2012 r. do 138.

Od 3 grudnia 2009 r. obowiązują w Polsce przepisy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego dotyczące pasażerów w ruchu kolejowym. Obejmują one ochronę w zakresie praw osób podróżujących pociągami oraz obowiązek dbałości o ich osobiste bezpieczeństwo. Jednak odgórne zasady i regulaminy nigdy nie zastąpią zdrowego rozsądku, dlatego warto przywołać starą chińską maksymę: Trzy razy pomyśl, zanim coś zrobisz, a nie będziesz żałował swych czynów.

d1ea1s7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ea1s7