Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany

Ubezpieczenie turystyczne - dlaczego warto je mieć: 9 powodów

Wakacje to czas wyczekiwanego wypoczynku, oddawania się ulubionym rozrywkom i beztrosce. Niezależnie od tego, gdzie się wybieramy, warto pomyśleć o ubezpieczeniu turystycznym, które sprawi, że w przypadku nieoczekiwanych i przykrych zdarzeń, nie będziemy musieli martwić się ich konsekwencjami. Dlaczego warto postawić na ubezpieczenie turystyczne?

Szczęśliwe młode kobiety zwiedzają nowe miejsca z mapą Szczęśliwe młode kobiety zwiedzają nowe miejsca z mapą Źródło: materiały partnera
d46haiq

1.     Pomoc medyczna w razie wypadku lub choroby

Podczas wakacji, niezależnie czy w Polsce czy za granicą, może nam się zdarzyć nagłe zachorowanie lub wypadek. Złamana noga, zwichnięta kostka, złamany nos, zatrucie, nagła infekcja - te i wiele innych sytuacji będą wymagać od nas natychmiastowego działania, jednak nie zawsze jest to proste. Ponadto koszty wizyty w placówkach medycznych za granicą potrafią nas bardzo nieprzyjemnie zaskoczyć. Dobre ubezpieczenie turystyczne to jednak nie tylko sam zwrot kosztów, ale również organizacja całej logistyki. Istnieją pakiety, w których to ubezpieczyciel zorganizuje nam wizytę u lekarza, pokryje koszty niezbędnego leczenia, załatwi transport medyczny do innego szpitala. A jeśli lokalna opieka zdrowotna nie będzie spełniać wystarczających standardów – możemy mieć zapewniony transport do Polski lub do innego kraju, w którym znajduje się odpowiedni szpital.

2.     Opóźniony lub odwołany lot 

Odwołanie lub opóźnienie lotu bywa bardzo problematyczne, dlatego właśnie warto ująć je w ubezpieczeniu turystycznym. Wyobraźmy sobie, z jak nieprzyjemną sytuacją i z iloma kosztami muszą wiązać się opóźnione lub odwołane loty. Czasem całkowicie psuje to pierwszy dzień wakacji albo powrót do domu na czas. Odpowiednio ubezpieczeni dostaniemy za to rekompensatę! Są ubezpieczyciele, którzy gwarantują, że jeśli lot będzie opóźniony o co najmniej sześć godzin, zwrócą oni koszty nawet za artykuły pierwszej potrzeby takiej jak: jedzenie, odzież, napoje, przybory toaletowe oraz zorganizują nocleg ze śniadaniem.

Mężczyzna z walizką czekający na odprawę na lotnisku materiały partnera
Mężczyzna z walizką czekający na odprawę na lotnisku Źródło: materiały partnera

3.     Zgubiony lub zniszczony bagaż

Problemy z bagażem zdarzają się nie tylko na łączonych, dalekich lotach, ale również na tych krótkich. Wyobraźmy sobie, że dojeżdżamy na miejsce i okazuje się, że naszego bagażu nie ma lub jego element (sprzęt sportowy, wózek dziecka) został uszkodzony. Nie jesteśmy przygotowani na taką sytuację, nie chcemy wydawać wszystkich zabranych ze sobą pieniędzy na zakup nowych rzeczy.

d46haiq

W przypadku uszkodzenia otrzymamy odszkodowanie, a jeśli bagaż nie przyleci z nami na miejsce do określonej przez ubezpieczyciela liczby godzin, dostaniemy środki na zakup najpotrzebniejszych rzeczy. O jakich kwotach mówimy? Na przykład do 5000 zł, gdy bagaż lub sprzęt sportowy zostaną zniszczone. Do 2000 zł na najpotrzebniejsze rzeczy, jeśli bagaż opóźni się o sześć godzin względem naszego przybycia.

4.     Skrócone lub odwołane wakacje

"To się przecież nie zdarza, albo zdarza się bardzo rzadko" – powie wiele osób. Ale czy na pewno i czy na pewno nas to nie będzie dotyczyć? Jeśli zdarzy się coś nieprzewidzianego, dostaniemy rekompensatę. Nie zastąpi nam ona wypoczynku, ale przynajmniej będziemy mieli poczucie sprawiedliwości i możliwość odzyskania części lub całości kosztów. Wyobraźmy sobie sytuację nagłej choroby, albo nawet kontuzji, która uniemożliwi nam zaplanowany wyjazd. Uwzględnić można również: problemy ciążowe, nagłą śmierć osoby bliskiej, wezwanie do sądu w charakterze świadka, zmiany w życiu zawodowym i…wiele innych okoliczności.

5.     Problem z samochodem

Na wakacje często wybieramy się samochodem. W przypadku awarii auta, czy wypadku nie musimy przerywać naszych wakacyjnych planów. Otrzymamy pomoc ubezpieczyciela, który w miarę możliwości zorganizuje naprawę pojazdu na miejscu, odholowanie do najbliższego warsztatu, a jeśli naprawa będzie miała potrwać dłużej, może nas zakwaterować w pobliskim hotelu ze śniadaniem, a nawet zagwarantuje nam samochód zastępczy, którym będziemy mogli kontynuować podróż.

6.     Wyrządziłeś szkodę? Chroni Cię OC!

Ubezpieczenie OC, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, to pełna ochrona w różnych nieprzewidzianych i nietypowych sytuacjach. Zniszczymy coś niechcący w hotelu? Nasze dziecko wjedzie rowerkiem w zaparkowany samochód? Dojdzie do wypadku, kolizji, stłuczki, przypadkowego zniszczenia, sytuacji dziwnej, niejasnej, problematycznej? Koszty szkód mogą być niezwykle wysokie, szczególnie za granicą. Ubezpieczenie OC sprawi, że pokryje je ubezpieczyciel.

d46haiq

7.     Niebezpieczne sytuacje i akcje ratownicze

Akcje ratownicze za granicą bywają bardzo kosztowne, zarówno te w górach, jak i na wodzie. Czasami wiążą się z wylotem helikoptera lub zaangażowaniem sporej grupy ratowników. Nie wszędzie, tak jak w Polsce, są one darmowe. W sytuacjach alarmowych to ubezpieczyciel pokrywa koszty, a nie my.

8.     Uprawiasz sport na wakacjach

Wakacje w górach. Młodzi ludzie wspinający się na szczyt góry materiały partnera
Wakacje w górach. Młodzi ludzie wspinający się na szczyt góry Źródło: materiały partnera

Wakacje to czas próbowania wielu różnych aktywności, których nie próbowaliśmy nigdy wcześniej lub kontynuacji naszych stałych aktywności sportowych. Kite surfing, wind surfing, narty biegowe, narty zjazdowe, rower, jazda na skuterze wodnym, wspinaczka wysokogórska. Upadek z uprzężą może być tak samo kontuzjogenny, jak zwykłe zeskoczenie z roweru. A gdy mamy odpowiednio skonfigurowane ubezpieczenia turystyczne, jesteśmy chronieni i mamy zapewnione leczenie, transport oraz zwrot kosztów.

9.     Pomoc tłumacza

To bardzo ważne i bardzo przydatne wsparcie. Nawet jeśli płynnie posługujemy się danym językiem, tłumacz oznacza często fachową pomoc i skrócenie formalności. Dobre ubezpieczenie gwarantuje nam również właśnie taką pomoc. Powinniśmy o tym pamiętać, przy zawieraniu umowy z ubezpieczycielem.

Artykuł sponsorowany
d46haiq
d46haiq