Trwa ładowanie...

Valčianska Dolina

Centrum narciarskie Snowland Valčianska dolina położone jest w zachodniej części Luczańskiej Małej Fatry (Lúčanská Malá Fatra), niecałe 15 km na południe od Martina.

Share
Valčianska Dolina
Fot: sxc.hu
d24lpzo

Ośrodek usytuowany jest nieco na uboczu – dzięki temu tutejsze stoki są na ogół znacznie mniej zatłoczone niż w sąsiednim, masowo odwiedzanym przez mieszkańców Martina centrum Martinské hole. Stoki narciarskie położone są stosunkowo nisko (510–630 m n.p.m.). Ruch narciarski obsługuje sześć wyciągów, w tym 4-osobowa kolejka krzesełkowa, osiągająca podszczytowy rejon górującej nad ośrodkiem Pivnicy (830 m n.p.m.), oraz krótki wyciąg dziecięcy.

Trasy można zakwalifikować do średnio trudnych i łatwych. Większość jest sztucznie naśnieżana, część (ok. 900 m) ma oświetlenie. W ośrodku można pojeździć na snowboardzie, a jeśli znudzą nam się stoki zjazdowe – na łyżwach, działa profesjonalnie przygotowane lodowisko.

d24lpzo

Trasy biegowe (ok. 12 km) wytyczono w dolnych partiach doliny oraz na grzbiecie powyżej wyciągów (widokowa szczytowa polana Pivnicy).

Z punktu widzenia turystyki narciarskiej przydatność wyciągów w Valčy jest niewielka – ze szczytu Pivnicy w kierunku głównego grzbietu Luczańskiej Małej Fatry nie prowadzi żaden szlak – początkowo możemy wędrować leśnymi drogami, wkrótce jednak rozmywają się one w lasach porastających szczyt Hlinická Kýčera (1218 m n.p.m.).

Sezon narciarski trwa od początku grudnia do końca marca (pod koniec sezonu, ze względu na to, że ośrodek położony jest dość nisko, dolne partie stoków naśnieżane są przez armatki). Jazda wieczorna (do 20.00) jest możliwa przez cały sezon, z wyłączeniem okresu swiąteczno-noworocznego, od 24 do 31 grudnia. W ośrodku działa szkółka jazdy, sklep narciarski, serwis i wypożyczalnia sprzętu, dyżurka służb ratowniczych oraz informacja turystyczna. Parkowanie jest bezpłatne. Głód łatwo zaspokoć, korzystając z małej gastronomii, solidny obiad podają wszystkie restauracje przy pensjonatach.

Turyści narciarze niewiele skorzystają z wyciągów w Valčy – od górnej stacji kolejki krzesełkowej nie poprowadzono żadnego szlaku, nie ma nawet leśnej drogi wyprowadzającej na główny grzbiet pasma.

Dużą atrakcją może być wycieczka do oddalonych o mniej więcej 18 km Turczańskich Cieplic (Turčianske Teplice), z kąpieliskiem termalnym czynnym zimą.

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d24lpzo

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24lpzo
d24lpzo