Trwa ładowanie...
d32whxw
d32whxw

Villa Rotonda

Największe atrakcje
Villa Rotonda
Region
d32whxw
Villa Rotonda w okolicy miasta Vicenza Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Villa Rotonda, czy też Villa Almerico Capra, jest rezydencją w stylu renesansowym zaprojektowaną przez Andrea Palladia, usytuowana jest przy włoskim mieście Vicenza. Budowla ta stanowiła źródło inspiracji dla wielu architektów i wpłynęła na ukształtowanie się palladianizmu.

Villa Rotonda – informacje ogólne

Villa Rotonda została wybudowana w 1582 roku, od 1994 roku jest chroniona jako zabytek dziedzictwa UNESCO. Wyjątkowy charakter rezydencji wynika z pomysłu projektanta Palladia, by wykorzystać elementy architektoniczne antyku w projekcie budynku, który nie posiada charakteru publicznego ani religijnego. W budynku Villa Rotonda został nakręcony film "Don Giovanni" (1979), który uzyskał kilka nominacji do nagrody Cezara.

Villa Rotonda – dojazd

Do rezydencji Villa Rotonda można dojechać autostradą A4 na trasie MediolanWenecja, wyjazd Vicenza Est w kierunku Riviera Berica. Z Vincenzy można dojechać do rezydencji autobusem nr 8 lub taksówką (cena ok. 10 euro).

Villa Rotonda – zwiedzanie

Villa Rotonda jest otwarta dla zwiedzających w środy i soboty w cenie 10 euro (od 15 marca do 4 listopada). Tereny dookoła rezydencji można odwiedzać codziennie poza poniedziałkami, bilet kosztuje 5 euro.

Villa Rotonda – architektura

Villa Rotonda wzniesiona jest na wzgórzu na planie krzyża greckiego, który wpisany jest w kwadrat. Do budynku prowadzą portyki o porządku jońskim, a do centrum budynku można wejść jednym z korytarzy rozmieszczonych ze wszystkich stron budynku. Narożniki rezydencji wskazują cztery strony świata, a schody rozmieszczone są na osi symetrii każdej z czterech ścian.

Centralna sala w gmachu Villa Rotonda zajmuje dwie kondygnacje, a budynek zwieńcza nakrycie odbiegające nieco od kopuły, ponieważ jest bardziej spłaszczone. Villa Rotonda stała się inspiracją dla palladianizmu, nowego kierunku architektonicznego, który narodził się w Anglii w XVIII wieku.

Villa Rotonda – wnętrze

Wewnątrz rezydencji można podziwiać wymalowane na ścianach freski autorstwa Anselma Canera, Alessandra Maganza i Giovanniego Battisty Maganza. W centralnej sali Villa Rotonda znajdziemy pokrywające ściany malarstwo iluzjonistyczne – takie zdobienia tworzą atmosferę budynku, który zdaje się przypominać katedrę, nie zaś salon podmiejskiej willi.

Villa Rotonda
Czas lotu / jazdy samochodem

3 h 10 min / 13 h 20 min

Strefa czasowa

UTC±01:00

Waluta

Euro (1 euro = 4,25 zł)

Godziny otwarcia

Tereny rezydencji otwarte są cały tydzień poza poniedziałkami. Wnętrze można zwiedzać w środy i soboty.

Ceny biletów

– zwiedzanie rezydencji: 10 euro
– wejście na tereny rezydencji: 5 euro

Orientacyjna odległość

1270 km samochodem

d32whxw
d32whxw
d32whxw
d32whxw