Trwa ładowanie...
08-02-2010 09:59

W Europie nie przestaje prószyć

Niskie temperatury oraz obfite opady śniegu na dobre zagościły na naszym kontynencie. W poprzednim tygodniu zostało wyemitowanych mnóstwo Powder Alarmów.

W Europie nie przestaje prószyćFot: Skiinfo
d3rk88i
d3rk88i

Warstwa świeżego śniegu osiągała ponad 20 cm w przeciągu 24 godzin. Śnieg prószy w dalszym ciągu, a warunki w większości głównych ośrodków narciarskich są doskonałe. Z drugiej strony więcej śniegu oznacza wyższe zagrożenie lawinowe.

W samej Francji liczba wyemitowanych Powder Alarmów była olbrzymia. Najwięcej śniegu spadło w Pirenejach, gdzie jeden z ośrodków narciarskich został pokryty w ciągu 48 godzin metrową jego warstwą.

Vincent Doutres, menadżer ośrodka Cauterts w wywiadzie dla Skiinfo zapewnia: “W Espaces Cauterets śnieg obecnie jest znakomity. W tym tygodniu w ciągu 48 godzin spadł jego metr. Obszar narciarski niemal na całej swojej powierzchni był bezpieczny, z powodu zagrożenia lawinowego zamknięto jedynie 15% terenu. Narciarze, którzy lubią szusować poza stokami, muszą w najbliższym czasie uważać, gdyż po ostatnich sporych opadach śniegu zagrożenie lawinowe osiągnęło poziom 4 (w 5-stopniowej skali). Powierzchnia śniegowa potrzebuje paru dni, aby się zespoliła i ustabilizowała. Tuż przed nadchodzącymi feriami warunki śniegowe są idealne. Liczymy, że odwiedzi nas 20 000 gości.”

d3rk88i

Sporo śniegu spadło również w Alpach Północnych. W Avoriaz pojawiło się 60 cm nowego śniegu. W tej części gór znajduje się również Chamonix Mont-Blanc, gdzie warstwa śniegu jest prawdopodobnie najgrubsza na świecie i wynosi 4,2 m. W Alpe d'Huez jest obecnie 3,2 m, we Flaine 282 cm a w La Clusaz – 2,7 m.

Trochę na wschód, w Szwajcarii, w przeciągu paru ostatnich dni opady były równie obfite, jak we Francji. Najwięcej śniegu podczas ubiegłego tygodnia spadło w Filzbach – Kerenzerberg, jego warstwa zwiększyła się o całe 2 metry!

W Andermatt jest obecnie 2,4 m śniegu w górach oraz 150 cm u podnóża gór. W przeciągu siedmiu dni jego warstwa zwiększyła się nawet o 45 cm.

„W Andermatt jest wystarczająco dużo śniegu aby uprawiać każdy rodzaj sportu zimowego. Także miłośnicy freeridingu znajdą tu wszystko, co mogliby sobie wymarzyć. Za sprawą panujących warunków śniegowych narciarze i snowboardziści poczują się jak w raju” – w ten sposób obecne warunki zachwala dyrektor zarządzający Andermatt-Gotthard Sportbahnen, Peter Heinzer.

d3rk88i

Większość głównych ośrodków notuje, że w weekend spadło pomiędzy 30 a 60 cm świeżego śniegu. Sytuacja taka miała miejsce m.in. w Crans Montana, Four Valleys oraz Saas Fee.

Także we Włoszech ilość świeżego śniegu była imponująca, choć trochę mniejsza niż w północnej części gór. W przeciągu przeszłego tygodnia w takich ośrodkach jak Andalo i Piancavallo spadło od 30 do 50 cm białego puchu. Grubość śnieżnej powłoki wynosi obecnie: na lodowcu Marmolada 3,8 m, Borgio – 3 m, a na Courmayeur – 245 cm.

Również w centralnej i wschodniej części Alp należących do Austrii opady były spore. We wtorek w wielu ośrodkach spadło około 15 cm śniegu (SkiWelt, Kitzbuhel, St Johann i wielu innych).

Po ubiegłym tygodniu grubość śnieżnej powłoki zwiększyła się w niektórych miejscach nawet do 80 cm. W regionie Kleinwalsertal zanotowano 75 cm a w St Johann – 60 cm.

d3rk88i

Od ostatniego piątku Niemcy są pokryte grubą warstwą śniegu. Serwis Skiinfo wyemitował, począwszy od tego dnia (do wtorku), ponad 100 Powder Alarm’ów, które często donoszą o 20 cm świeżego śniegu w ciągu 24 godzin.

W ośrodkach Alpsee Bergwelt oraz Grasgehren, w regionie Allgäu tylko w jeden dzień, niedzielę, spadło pół metra białego puchu. Łączna grubość śniegu wynosi w tym regionie nawet 180 cm w wyższych partiach gór. We wtorek (2 lutego) ośrodek narciarski Oberstdorf został pokryty ponad 20-centymetrową warstwą śniegu.

Ośrodek Balderschwang w niemieckim Allgäu donosi, że suma ubiegłotygodniowych opadów wyniosła 1,4 m. Werner Fritz z Guest Information Balderschwang w rozmowie z redaktorem Skiinfo informuje, że grubość śnieżnej powłoki wynosi w rejonie ośrodka pomiędzy 100 a 150 cm.

„Na tą chwilę śnieg jest fenomenalny, naprawdę nie mogło być lepiej. Przygotowanie stoków jest perfekcyjne.”

Jak już wspomniano, wiele śniegu spadło w Pirenejach. Po stronie hiszpańskiej i w Andorze warunki narciarskie są równie dobre jak po stronie francuskiej. Śnieg sięga tutaj nawet 225 cm w wyższych partiach gór. Dwa największe ośrodki narciarskie: Baqueira (120-185 cm) oraz Formigal (105-220 cm) mają do zaoferowania trasy o łącznej długości 110-124 km.

d3rk88i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3rk88i