Trwa ładowanie...

W Kaliningradzie odkryli, że wyspa w środku miasta nie istnieje

Choć stoi na niej stadion, na którym były rozgrywane mecze ostatniego mundialu, władze Kaliningradu ze zgrozą odkryły, że Wyspy Oktiabrskiej (Październikowej) oficjalnie nie ma.

Share
W Kaliningradzie odkryli, że wyspa w środku miasta nie istnieje
Źródło: iStock.com
d3335ib

Sprawa wyszła na jaw przy okazji ustawy podpisanej przez Władimira Putina. Prezydent Rosji wyznaczył dwie strefy wolne od podatków dla zagranicznych przedsiębiorstw, które tam zainwestują.

Jedna z nich objęła Wyspę Rosyjską w pobliżu Władywostoku. Druga miała powstać na Wyspie Oktiabrskiej w Kaliningradzie, tuż za granicą z Polską. Skrawek lądu leży na rzece Pregoła, niedaleko jej ujścia do Zalewu Wiślanego, niemal w ścisłym śródmieściu miasta. Co z tego, że tysiące mieszkańców widzą wyspę na własne oczy co dnia, skoro jej nie ma.

d3335ib

Kaliningradzcy koledzy mają podstawowy problem. Jak się okazuje, w Obwodzie Kaliningradzkim nie ma Wyspy Oktiabrskiej. Ta jednostka geograficzna nie istnieje - gazeta "Wiedomosti" cytuje słowa rosyjskiego wiceministra finansów Ilji Trunina.

Stadion na Wyspie Oktiabrskiej w Kaliningradzie iStock.com
Stadion na Wyspie Oktiabrskiej w Kaliningradzie Źródło: iStock.com

Ten rejon miasta oznaczony jest oficjalnie jako "obwód moskiewski". Aby ustawa podpisana przez Putina mogła wejść w życie, konieczna jest zmiana nazwy wyspy. Radni Kaliningradu mają to zrobić lada moment.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d3335ib

Podziel się opinią

Share
d3335ib
d3335ib