Trwa ładowanie...
18-11-2010 13:44

W Południowym Tyrolu już czuć magię Świąt!

Niezależnie od tego, że Boże Narodzenie jest świętem religijnym, ogromny wpływ na nie ma tradycja danego kraju czy regionu. Południowy Tyrol, jako niezwykła mieszanka kultur alpejskiej i śródziemnomorskiej ma do zaoferowania wiele atrakcji. Największą z nich są bożonarodzeniowe jarmarki w różnych miastach, gdzie ludzie mogą kupić prezenty, lokalne przysmaki lub też po prostu się zrelaksować.

W Południowym Tyrolu już czuć magię Świąt!
d1oyplu
d1oyplu

Każdego roku, zarówno mieszkańcy, jak i turyści, z niecierpliwością oczekują świątecznych jarmarków. W pięciu największych miastach: Bolzano/Bozen, Merano/Meran, Bressanone/Brixen, Brunico/Bruneck oraz Vipiteno/Sterzing, 26 listopada rozpoczynają się świąteczne zakupy, uważane za jedną z najpiękniejszych obyczajów Południowego Tyrolu. Przez kolejne tygodnie będzie można nabyć regionalne przysmaki oraz tradycyjne wyroby lokalnego rzemiosła. Na straganach można znaleźć wykonane z prawdziwej wełny grube swetry ("Sarnar Janggar") i ciepłe kapcie ("Sarnar Toppar"), drewniane zabawki, piękne świece i oczywiście regionalne pyszności, takie jak wyjątkowo słodkie ciasteczka, marynowane jabłka, speck, grzane wina, różne przyprawy itp. Oprócz kolorowych stoisk i produktów, magiczną nastrój tworzą, dyskretna alpejska muzyka, zapachy i otoczenie – w zależności od miasta, raz jest to świątecznie ozdobiony rynek, raz ogromna świecąca choinka, średniowieczne mury miasta czy też klasyczna górska farma – zawsze z przepięknie
ośnieżonymi Dolomitami w tle. Wyprawa bożonarodzeniowym Szlakiem Pięciu Miast pozwala oderwać się od codzienności i poczuć pełną spokoju atmosferę Adwentu.

Jarmarki trwają w dniach:
26/11/2010 – 06/01/2011 Merano/Meran
26/11/2010 – 06/01/2011 Bressanone/Brixen
26/11/2010 – 06/01/2011 Vipiteno/Sterzing
26/11/2010 – 06/01/2011 Brunico/Bruneck
26/11/2010 – 23/12/2010 Bolzano/Bozen (w tym roku mija 20. rocznica tej tradycji!)

Aby ułatwić poruszanie się po jarmarkach, Południowy Tyrol wprowadził specjalną aplikację na telefony komórkowe. Dzięki niej dowiemy się więcej o tych pięciu jarmarkach oraz miastach w których się znajdują, zdobędziemy dostęp do listy gospód, restauracji oraz lokalnych wydarzeń, prognozy pogody, mapy parkingów, czy najnowszych informacji drogowych. Ponadto dzięki aplikacji można wziąć udział w świątecznym konkursie, w którym nagrodami są południowotyrolskie gadżety i specjały. Aplikacja jest dostępna w języku niemieckim, włoskim i angielskim. www.suedtirol.info/Poudniowy_Tyrol

W Południowym Tyrolu w ciekawy sposób obchodzi się czas Adwentu. W Polsce popularne jest kupowanie mikołajkowych kalendarzy z czekoladkami, zaś w stolicy Dolomitów rolę takiego kalendarza odgrywa… siedziba Organizacji Turystycznej Południowego Tyrolu, w Bolzano/Bozen. Każdego dnia, w okresie od 1 do 24 grudnia, jest ozdabiane na świątecznie jedno okno, jako symbol odliczania dni do zbliżającej się Wigilii.

d1oyplu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1oyplu