Trwa ładowanie...
04-03-2013 16:48

W Tatrach powstało treningowe centrum lawinowe

Pierwsze w Polsce stacjonarne treningowe centrum lawinowe uruchomiono w
poniedziałek na Polanie Kalatówki i w Dolinie Pięciu Stawów Polskich w Tatrach. Ma służyć wszystkim
turystom, którzy chcą nauczyć się jak poszukiwać osób zasypanych przez lawinę.

W Tatrach powstało treningowe centrum lawinoweFot: PAP/Grzegorz Momot
dw8daoi
dw8daoi

Treningowe centrum lawinowe wykorzystuje konsolę sterującą oraz zakopane pod śniegiem nadajniki. "Ustawiając odpowiednio trening na konsoli sterującej, można uzyskać sytuację podobną do tej na lawinisku, gdy pod śniegiem znajdują się zasypani ludzie, a osoby pozostałe na powierzchni muszą jak najszybciej je odnaleźć, wykorzystując detektory lawinowe, sondy i łopatki" - wyjaśnił dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego Paweł Skawiński.

Trenujący wybiera najpierw stopień trudności, określając liczbę poszukiwanych ofiar lawiny - na ekranie wyświetla się czas, w jakim powinien je zlokalizować i odkopać. Turysta musi posiadać własny detektor, sondę, łopatkę.

Zdaniem naczelnika TOPR Jana Krzysztofa, kluczowe dla zmniejszenia liczby ofiar śnieżnych lawin jest upowszechnianie wiedzy i zdobywanie doświadczenia w odpowiednim planowaniu wycieczek i szacowaniu ryzyka, jakie może nas spotkać w górach. "Wymaga to rozległej wiedzy i ciągłego doskonalenia. Osoby, które nie mają możliwości zdobycia tej wiedzy, nie powinny podejmować wyjść w teren wysokogórski, zagrożony lawinami, lub powinny korzystać z pomocy fachowców" - powiedział naczelnik TOPR.

dw8daoi

Ratownicy zwracają uwagę, że niezwykle ważne jest posiadanie wiedzy z zakresu ratownictwa lawinowego przez współtowarzyszy wycieczki, mających największe szanse na szybkie dotarcie do zasypanych. "By uratować osobę zasypaną lawiną, mamy tylko kilkanaście minut, a być może nawet mniej. Szanse na uratowanie daje tylko posiadanie przez każdego z uczestników wyjścia - detektora lawinowego, sondy i łopatki i umiejętności posługiwania się tym sprzętem" - dodał naczelnik TOPR.

"Służby ratownictwa górskiego mają bardzo małe szanse, by w koniecznym - tak krótkim czasie dotrzeć na lawinisko i uratować zasypanego. Cała nadzieja w edukacji i upowszechnieniu sprzętu zwiększającego nasze szanse na uratowanie ofiar lawin" - dodał Krzysztof.

Centrum jest umiejscowione na Polanie Kalatówki blisko popularnych szlaków turystycznych i nieopodal Hotelu Górskiego na Kalatówkach. Otwarte jest bezpłatnie dla wszystkich chętnych od świtu do zmierzchu. Dodatkowo, w każdą sobotę i niedzielę aż do zejścia pokrywy śniegu w godzinach 10-15 na Kalatówkach będzie można odbywać ćwiczenia pod okiem przeszkolonych wolontariuszy Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Zakup centrum został sfinansowany przez Tatrzański Park Narodowy i PZU, partnera akcji "Lawinowe ABC".

dw8daoi

Akcja "Lawinowe ABC", która ma na celu propagowanie bezpiecznych zachowań zimą w górach i uświadamianie turystom istniejących zagrożeń, została zapoczątkowana w marcu ubiegłego roku. Bezpośrednim bodźcem do przeprowadzenia akcji stała się śmierć narciarki przysypanej przez lawinę śnieżną w lutym ub. roku w Dolinie Goryczkowej. W ramach akcji "Lawinowe ABC" powstał szereg filmów o tematyce lawinowej, zostały także opublikowane artykuły informacyjne na temat sprzętu lawinowego, głównie detektorów, oraz porady dotyczące ich użytkowania.

Według ratowników, lawiny to najpoważniejsze zagrożenie, z którym można się spotkać zimą w górach. Szanse na przeżycie osób porwanych i całkowicie zasypanych przez lawinę są niewielkie. Z informacji Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego wynika, że w latach 1996-2010 w polskich Tatrach lawiny śnieżne porwały 134 osoby; 39 z nich poniosło śmierć, 27 zostało rannych, a 68 osób nie odniosło obrażeń. Podczas bieżącego zimowego sezonu turystycznego w Tatrach lawiny śnieżne zabiły dwie osoby.

(PAP)

dw8daoi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dw8daoi