Trwa ładowanie...
d2n1stv
x-news

Wakacje w cieniu ataków terrorystycznych

Po tragicznych wydarzeniach, które miały miejsce w listopadzie w Paryżu, wcześniej w Egipcie czy Tunezji, a ostatnio także w Turcji, zadajemy sobie coraz częściej pytanie o bezpieczeństwo w krajach, do których podróżujemy. Właścicielka biura podróży Joanna Gosławska-Mazur wyjaśnia, które miejsca na świecie są bezpieczne dla turystów. Jakie kierunki wakacyjne są popularne wśród Polaków? Które straciły, a które zyskały na ostatnich wydarzeniach?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wakacje w cieniu ataków terrorystycznych
(Shutterstock)
d2n1stv

Po tragicznych wydarzeniach, które miały miejsce w listopadzie w Paryżu, wcześniej w Egipcie czy Tunezji, a ostatnio także w Turcji, zadajemy sobie coraz częściej pytanie o bezpieczeństwo w krajach, do których podróżujemy. Właścicielka biura podróży *Joanna Gosławska-Mazur *wyjaśnia, które miejsca na świecie są bezpieczne dla turystów. Jakie kierunki wakacyjne są popularne wśród Polaków? Które straciły, a które zyskały na ostatnich wydarzeniach?

Które wakacyjne kraje objęte są obecnie ostrzeżeniami MSZ?

d2n1stv

Najostrzejsze jest ostrzeżenie dla podróżujących do Tunezji. Komunikat z 24 listopada 2015 roku, zaktualizowany 14 grudnia 2015 roku, mówi, że ze względu na potencjalny wzrost aktywności grup terrorystycznych w Tunezji i zagrożenia zamachami kierowanymi również przeciwko turystom, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wyjazdy do Tunezji (status: "nie podróżuj"). Kurorty nie są wyłączone z ostrzeżenia.

Egipt, zgodnie z komunikatem z 9 stycznia 2016 roku, ma status "nie podróżuj". Ze względu na zagrożenie zamachami terrorystycznymi, które mogą być kierowane także przeciwko turystom, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do Kraju Faraonów z wyłączeniem wyjazdów grupowych do miejscowości turystycznych położonych po stronie afrykańskiej nad Morzem Czerwonym (Hurghada, El – Gouna, Safaga, Marsa Alam) oraz Sharm el-Sheikh na Półwyspie Synaj. Należy pamiętać, że turyści spędzający wczasy w Egipcie nie powinni opuszczać kurortów, co oznacza także rezygnację z udziału we wszystkich wycieczkach fakultatywnych do Kairu, Luksoru czy na jeep safari.

W związku z zamachami terrorystycznymi, które miały miejsce w Paryżu 13 listopada 2015 r., wprowadzony został w całej Francji stan nadzwyczajny i wzmocniono środki bezpieczeństwa. Stan wyjątkowy obowiązuje do 26 maja 2016 roku. Alert MSZ dla Francji *to "ostrzegamy przed podróżą". Ten sam status ma *Belgia, a Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że władze belgijskie utrzymują stopień zagrożenia terrorystycznego na poziomie 3. Poziom ten oznacza zagrożenie poważne: zamachy są możliwe i prawdopodobne.

Przypominamy, że MSZ ostrzega także przed podróżą do Turcji (status "ostrzegamy przed podróżą" dotyczy całego kraju). W komunikacie z 13 stycznia 2016 roku Ministerstwo Spraw Zagranicznych podkreśla, że z uwagi na działania zbrojne na pograniczu turecko-syryjskim oraz turecko-irackim i niestabilną sytuację również w innych rejonach południowo-wschodniej Turcji, stanowczo zaleca się obywatelom polskim powstrzymanie się od podróży w te regiony kraju, osobom tam przebywającym czasowo – rozważenie ich opuszczenia, a mieszkającym na stałe – zachowanie szczególnej ostrożności.

d2n1stv

Ze względu na utrzymującą się niestabilną sytuacją w regionie i wydarzenia, które miały miejsce w Tunezji, Algierii oraz innych krajach Basenu Morza Śródziemnego Północnej Afryki, jak również w Mali i pasie Sahelu, Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomina obywatelom polskim przebywającym lub planującym pobyt w Maroku o konieczności zachowania wszelkich środków ostrożności. Nie można wykluczyć zagrożenia zamachem i akcjami terrorystycznymi, dlatego dla kraju obowiązuje alert "ostrzegamy przed podróżą".

ik/udm

d2n1stv

Podziel się opinią

Share

d2n1stv

d2n1stv