Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany
05-07-2010 07:18

Węgorzewo - Mała Kraina Wielkich Jezior

Pożegnaj miasto, przywitaj Mazury. Przyjedź na 3 aktywne dni do Węgorzewa - Małej Krainy Wielkich Jezior.

Węgorzewo - Mała Kraina Wielkich JeziorŹródło: UM Węgorzewo
d25xfj3
d25xfj3

Pożegnaj miasto, przywitaj Mazury. Przyjedź na 3 aktywne dni do Węgorzewa - Małej Krainy Wielkich Jezior.

Gród nad Węgorapą to przede wszystkim mekka polskich żeglarzy, którzy tradycyjnie latem żeglują po mazurskich wodach i licznie zawijają do tutejszych marin i tawern. Są też tacy, którzy kojarzą Węgorzewo ze znanym festiwalem rockowym. Coraz więcej jest jednak tych, którzy wracają tutaj nawet w kwietniu czy wrześniu, żeby spędzić aktywny weekend na kilkunastu świetnych trasach rowerowych, kajakowych i nordic-walking, zatopionych scenerii cudownych lasów i jezior. Nocują wtedy w przytulnych pokojach pensjonatów i gospodarstw agroturystycznych, z domową kuchnią i unikalną atmosferą.

Jedną z najczęściej wybieranych przez turystów tras w czasie weekendowych wypadów Mała Pętla Mamr. Szlak wiedzie przez jedne z najciekawszych miejsc i najbardziej znane miejscowości północnej części Krainy Wielkich Jezior. Trasa szlaku nie jest trudna, przebiega wzdłuż nadbrzeży jezior: Przystań, Sztynorckie i Mały Harsz i w większości prowadzi drogą asfaltową. Kierując się w stronę Sztynortu, dawnej posiadłości pruskiego rodu Lehndorffów, a obecnie jednego z największych portów północnych Mazur, przejeżdżamy przez most nad Kanałem Mazurskim, skąd rozciąga się widok na jezioro Mamry, drugie co do wielkości w Polsce.

Początkowy fragment trasy przebiega wokół północnej części Mamr oraz wokół jezior Kirsajty i Święcajty. Z kilku miejsc szlaku widoczna jest największa na Mamrach wyspa Upałty, z bardzo starym drzewostanem, stanowiąca rezerwat krajobrazowy. Na jeziorach z niepowtarzalnym bogactwem fauny i flory występują liczne wyspy, na których znajdują się miejsca lęgowe ptactwa, trzcinowiska i głazy wystające z wody, będące także w większości rezerwatami przyrody.

d25xfj3

Po drodze znajdują się również obiekty dziedzictwa kulturowego. Do najciekawszych należą poniemieckie bunkry w Mamerkach (z II wojny światowej) oraz ruiny zespołu pałacowo - parkowego w Sztynorcie (własność prywatna). W Sztynorcie szlak łączy się z "Mazurskim Traktem Konnym", a w miejscowości Harsz trasa biegnie obok zabytkowej Starej Szkoły, której właścicielka prowadzi pensjonat i galerię z mazurskim rękodziełem artystycznym. Ciekawostką na trasie są trzy punkty widokowe: w Mamerkach - na bunkrze "gigancie", w miejscowości Łabapa - widok na jeziora, Wyspę Poganckie Kępy, Płw. Królewski Róg i Fuledzki Róg oraz na przesmyku między jeziorami Dargin i Kirsajty.

Swój aktywny weekend w Węgorzewie możesz zaplanować w modelu: 1 dzień na rowerze (trasy rowerowe), 2 dzień na kajaku (trasy kajakowe), 3 dzień z kijkami nordic-walking (trasy piesze). Po takiej dawce relaksu można wrócić z weekendu ze wspaniałymi wrażeniami. Więcej informacji o trasach, atrakcjach i bazie noclegowej udziela biuro promocji w Urzędzie Miejskim w Węgorzewie oraz Węgorzewskie Biuro Informacji Turystycznej. Kontakt przez stronę projektu

d25xfj3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25xfj3