Weź udział w plebiscycie Polskiej Organizacji Turystycznej! Wybieramy najlepszy produkt turystyczny!
Wspólnie z Polską Organizacją Turystyczną wybierzmy najatrakcyjniejszy, nowatorski i najbardziej
przyjazny turystom produkt, który będzie stanowił gwarancję przeżycia wielu niezapomnianych
doznań kulturalnych, rozrywkowych, a także rekreacyjno-przygodowych.
17.09.2013 | aktual.: 18.09.2013 14:29
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Wspólnie z Polską Organizacją Turystyczną wybierzmy najatrakcyjniejszy, nowatorski i najbardziej przyjazny turystom produkt, który będzie stanowił gwarancję przeżycia wielu niezapomnianych doznań kulturalnych, rozrywkowych, a także rekreacyjno-przygodowych.
Prezentujemy tegorocznych kandydatów z południowej Polski
Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu produkt Turystyczny- wydarzenie cykliczne.
Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu powstał z inicjatywy dziennikarzy Mateusza Święcickiego i Jerzego Grygolunasa oraz ówczesnego gospodarza Opola – Karola Musioła. I Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki został zorganizowany w nowo wbudowanym amfiteatrze 19 czerwca 1963 r. Dla niejednego artysty estradowego wystąpienie na deskach amfiteatru, otworzyło drogę kariery. Należy również zaznaczyć, że powstanie festiwalu rozsławiło nasze miasto w całej Polsce, i jest to nasz produkt marketingowy. Sukcesem również jest fakt, że mimo wielu zawirowań oraz upływu czasu festiwal ma swoich odbiorców w całej Polsce, a także i na świecie. Na pewno festiwal z tak ogromny potencjałem stał się najbardziej rozpoznawalnym symbolem regionu, a miasto Opole to STOLICA POLSKIEJ PIOSENKI.
Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny Drum Fest
Drum Fest to najwyższej klasy festiwal muzyczny prezentujący różnorodne gatunki i style współczesnej, światowej sceny muzycznej - od muzyki klasycznej, etnicznej poprzez jazz, blues oraz różne rodzaje rocka z udziałem światowej sławy muzyków. Na formułę festiwalu składa się szereg koncertów, recitale solowe, warsztaty instrumentalne oraz ogólnopolskie konkursy perkusyjne.Imprezy w ramach festiwalu są prowadzone przez najwybitniejszych muzyków światowej sceny. Adresatami projektu jest młodzież, dorośli, osoby starsze, uczniowie i nauczyciele szkół, a także studenci z regionu Opolskiego, jak i całej Polski.Festiwal odbywa się w prestiżowych miejscach : filharmonie, teatry, domu kultury, sale koncertowe.
Międzynarodowy Turniej Rycerski w Biskupcach
Międzynarodowy Turniej Rycerski ma za zadanie przybliżyć realia średniowiecza turystom z wielu krajów, a także pokazać realia historyczne "na żywo". Ponieważ średniowiecze kojarzy się z turniejami rycerskimi i tym co się wokoło nich działo ( jarmark średniowieczny, walki, pokazy, występy kuglarzy)dlatego tez skorzystano z tej konwencji. Grupą docelowa są turyści z wielu krajów, każdy turniej gromadzi ich od kilku do nawet 30.000 tys osób.Mając do dyspozycji bogata infrastrukturę, gród rycerski a w nim hotel, karczma, podgrodzie, pola namiotowe i miejsca campingowe, można tą imprezę kierować do znacznej ilości osób naraz.W okolicy jest także miasto Byczyna, jedno z najstarszych w Polsce, z zachowanym murem obronnym, a okolica słynie z drewnianych XVI w kościółków.
Beskidzka Trasa Kurierska JAGA-KORA
Wspomnienia i spisane relacje herosa 45 pomyślnie odbytych, obciążonych najwyższym ryzykiem utraty życia, kurierskich wypraw w latach 1939-44 z Warszawy przez Słowację do Budapesztu Jana Łożańskiego stały się inspiracją do stworzenia komplementarnego produktu turystycznego. Trakt wiedzie w większości przez zespoły leśne z ogromnym bogactwem okazów flory i fauny, w niektórych miejscach poddane prawnej ochronie w formie parków krajobrazowych i rezerwatów, niepowtarzalnymi w innych rejonach Polski. Ten rejon Beskidu Niskiego stanowi o wielkiej atrakcyjności tej części Podkarpacia.
Bieszczadzkie FOTOSAFARI
Celem Bieszczadzkiego Fotosafari jest pokazanie osobom przyjeżdżającym w Bieszczady świat flory i fauny. Wyprawa ma charakter rekreacyjno-edukacyjny. Wyprawy rozpoczynają się bardzo wcześnie rano, jeszcze przed wschodem słońca lub późnym wieczorem, ponieważ w tych porach najłatwiej jest spotkać żerującą zwierzynę. Podróż samochodami terenowymi marki UAZ w okolicach Baligrodu, przy głównej obwodnicy Bieszczadzkie jak również na terenie nadleśnictwa, dzięki czemu łatwiej pokazać „Dzikie Bieszczady”. Wizyta w Muzeum Przyrodniczo – Łowieckim KNIEJA, możliwość „poczatowania” na ambonie lub zamaskowanym namiocie. Ponadto wizyta przy retortach, gdzie wypalany jest węgiel drzewny a także wizyta w opuszczonej cerkwi w nieistniejącej wsi Żernica. Wyprawy kierowane są do każdej grupy wiekowej.
Centrum Dziedzictwa Szkła Krosno
Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie to projekt odwołujący się do tradycji tej gałęzi przemysłu, z której miasto zasłynęło na cały świat. Szkło tamtejszych hut od dawna stanowi synonim najwyższej klasy i kunsztu, zaś artyści projektujący i wytwarzający je to uznani specjaliści, których prace prezentowane były nie tylko w całym kraju, ale w wielu najsłynniejszych galeriach i muzeach na świecie. Powstałe przy krośnieńskim Rynku Centrum stanowić ma godną oprawę dla ich dorobku, który prezentowany jest w nowoczesny i bardzo atrakcyjny sposób, wykorzystując najnowsze techniki ekspozycyjne. Centrum jest jednak przede wszystkim PRODUKTEM TURYSTYKI INDUSTRIALNEJ, który jako pierwszy w Polsce prezentuje nieznany i nieobecny dotąd temat hutnictwa szkła i szklanej twórczości.
Szlak Przygody
Szlak Przygody jest największym sieciowym produktem turystycznym w Polsce. Obejmuje 850 km wyznaczonych tras, 100 oznakowanych atrakcji w sześciu Krainach, centralny system zarządzania produktem oraz system lojalnościowy, w ramach którego szybko rośnie grono partnerów komercyjnych. Szlak w 2013 r. utworzyło Partnerstwo sześciu Lokalnych Grup Działania ze Świętokrzyskiego. To zintegrowana oraz konkurencyjna oferta turystyczna, oparta o wyróżniki obszaru Partnerstwa i adresowana do zdefiniowanych grup turystów, rozwijana zgodnie z zasadami zarządzania marketingowego oraz zasadą zrównoważonego rozwoju. Na Szlaku rozmieszczono 85 tablic z mapami oraz polsko- i angielskojęzycznymi opisami atrakcji, 245 sztuk znaków drogowych kierunkowych E22 A i B oraz cztery przystanki turystyczne.
Festiwal Kultury Dziecięcej w Pacanowie
Celem Festiwalu jest promocja działalności twórczej młodych artystów-amatorów w dziedzinie muzycznej i teatralnej oraz przybliżenie dzieciom i młodzieży dostępu do kultury i zagospodarowanie czasu wolnego. Festiwal organizowany jest przede wszystkim dla dzieci, Głównymi atrakcjami Podczas Festiwalu są Spotkania Mistrzów Teatru i Mistrzów Muzyki - czyli młodych utalentowanych artystów, konkurs Bajkowy Korowód, Dorośli Dzieciom - czyli głośne czytanie bajek oraz występy profesjonalnych grup teatralnych i przede wszystkim warsztaty w strefach: wiedzy, twórczości i zabawy oraz konkursy prowadzone przez Koziołka Matołka. Działania w ramach Festiwalu realizowane są zarówno na stadionie w Pacanowie jak i w rynku. Uczestnikom wydarzenia zapewniona jest baza gastronomiczna.
BASENY MINERALNE SOLEC ZDRÓJ wraz z zapleczem hotelowym w postaci Hotelu* Malinowy Zdrój*
Innowacyjny kompleks łączący funkcje rekreacji z lecznictwem uzdrowiskowym. W celu wyróżnienia się na nasyconym rynku tzw. basenów termalnych stworzono nową kategorię i markę. W nieckach basenowych wykorzystuje się wodę mineralną wysokozmineralizowaną. Pierwsza grupa docelowa to rodziny z dziećmi i np. Seniorzy zainteresowani relaksem i profilaktyką zdrowia. Kompleks składa się z basenu rekreacyjnego (z urządzeniami hydroterapeutycznymi) strefy Saun i Wellness oraz jedynego w Polsce basenu leczniczego. Znajduje się w nim solanka z Ciechocinka i najsilniejsza na świecie woda siarczkowa z Solca-Zdroju. Druga grupa to kuracjusze. Mogą oni w przychodni rehabilitacyjnej korzystać z zabiegów np. kinezyterapii, balneoterapii (kąpiele siarczkowe). Ofertę dopełnia restauracja oraz zaplecze hotelowe.
BUKOVINA Terma Hotel Spa
BUKOVINA Terma Hotel Spa to nowoczesny kompleks położony na granicy Tatrzańskiego Parku Narodowego, w samym sercu Tatr. Składa się z największego w Polsce zespołu basenów termalnych Terma BUKOVINA, czterogwiazdkowego hotelu oraz nowoczesnego Spa z 16 gabinetami odnowy biologicznej. W Hotelu BUKOVINA dostępne są 152 pokoje i apartamenty, 2 restauracje, bary, dyskoteka, kręgielnia, a także centrum konferencyjne. Wizyta w BUKOVINA Terma Hotel Spa to doskonała propozycja zarówno dla miłośników aktywnego wypoczynku, jak i osób poszukujących chwili wytchnienia z dala od miejskiego zgiełku.
Małopolska Wieś dla Seniorów
„Małopolska Wieś dla seniorów” to jedyny kompleksowy produkt skierowany dla osób starszych w Polsce. Na seniorów, czeka 15 starannie wybranych gospodarstw na terenach wiejskich w Małopolsce. Gospodarze to ludzie otwarci, serdeczni, chętnie spędzający czas ze swoimi gośćmi. Prowadzą całodzienne wyżywienie, oparte ma regionalnej kuchni, wykorzystując produkty ekologiczne i z tradycyjnych upraw. Przygotowali atrakcyjne oferty wypoczynku od uprawiania turystyki aktywnej, jazdę konną na rowerze, na nartach biegowych i zjazdowych, po spacery szlakami pieszymi. Podczas pobytu można też poznać historie i tradycje regionalne, zwiedzić z gospodarzami okoliczne zabytki. Gospodarze zastosowali specjalne zniżki dla seniorów.
Trasa Pamięci - Fabryka Emalia Oskara Schindlera, Apteka pod Orłem, Ulica Pomorska
Trasę Pamięci tworzą trzy oddziały Muzeum Historycznego Miasta Krakowa: Ulica Pomorska, Apteka pod Orłem oraz Fabryka Emalia Oskara Schindlera. Te trzy punkty na mapie Krakowa to dopełniające się opowieści o historii Krakowa z lat 1939–1945–1956. Muzeum sprawuje opiekę nad tymi miejscami pamięci. Na urządzonych w nich wystawach stałych zgromadzono cenne pamiątki, a narracja prowadzona jest w taki sposób, aby możliwie najpełniej ukazać okupacyjną rzeczywistość, ułatwić zwiedzającym zrozumienie mechanizmów działania systemu totalitarnego oraz skłonić do refleksji nad wojną i jej skutkami. Trasę przygotowano z myślą o krakowianach, często nieświadomych tak nieodległej historii miasta. Jednak trasa cieszy się także dużą popularnością wśród turystów zagranicznych (30% zwiedzających).
Szlak Kulinarny Śląskie Smaki
Szlak Kulinarny Śląskie Smaki to jedyny w Polsce regionalny szlak kulinarny, w ramach którego polecane jest certyfikowane przez komisje eksperckie (kucharzy, etnografów) lokalne menu. Produkt powstał w X 2012 r., w IV 2013 r. dołączyły do niego kolejne restauracje - obecnie jest ich 35. W ramach Szlaku polecane są dania z menu Śląskie Smaki, a więc lokalne specjały różnorodnych kuchni województwa śląskiego - śląskiej, jurajskiej, zagłębiowskiej czy beskidzkiej. W skład Szlaku wchodzą zarówno restauracje hotelowe (3 i 4 gwiazdki), jak i małe rodzinne lokale. Większość z nich jest położona w pobliżu atrakcji turystycznych województwa, dzięki czemu oferta turystyki kulinarnej uzupełnia tradycyjną ofertę turystyczną regionu. Dzięki Szlakowi klienci odkrywają często już zapomniane potrawy.
Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach
Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach jest jednym z najciekawszych obiektów turystycznych na Górnym Śląsku. Jest ona częścią podziemnego, bo liczącego aż 150 km, labiryntu wyrobisk górniczych, chodników i sztolni odwadniających, drążonych przez dawnych gwarków w skale dolomitowej od XVI do XX wieku. Dla zwiedzających udostępniono fragment XIX-wiecznych podziemi o długości 1740m, w tym 270-metrowy odcinek pokonuje się łodziami. Produkt turystyczny jest obiektem całorocznym adresowanym do każdej grupy wiekowej. Trasa dostępna jest również dla osób niepełnosprawnych. Na powierzchni znajduje się Multimedialne Muzeum Górnictwa w którym można zapoznać się z historią, geologią, technikami wydobycia i odwadniania tarnogórskich podziemi oraz Skansen Maszyn Parowych (30 eksponatów).
Święto Szlaku Zabytków Techniki - INDUSTRIADA
INDUSTRIADA jest świętem i głównym wydarzeniem Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Coroczny festiwal promuje dziedzictwo przemysłowe jako wyjątkową atrakcję turystyczną regionu poprzez organizację kilkudziesięciu różnego rodzaju imprez, takich jak: koncerty, przedstawienia, wystawy, zawody sportowe, prezentacje, wykłady, degustacje czy fabularyzowane zwiedzanie obiektów SZT. Celem projektu jest przybliżenie odwiedzającym - obiektów Szlaku i industrialnego dziedzictwa regionalnego. Wzrost frekwencji (2010: 28 tyś., 2011: 53 tyś., 2012: 62 tyś., 2013: 75 tyś.) oraz badania konsumenckie świadczą o tym, że idea Industriady i SZT rozwija się, stając się sztandarowym produktem turystycznym województwa śląskiego. Industriada współpracuje również ze szlakami tematycznymi ulokowań.