Wirujący derwisze - tradycja licząca ponad 700 lat
Muzułmański zakon powstały w XIII wieku w Turcji, na skutek inspiracji poezji Rumiego, powszechnie znany jest jako wirujący derwisze. Nazwa ta pochodzi od formy ich medytacji - tworzenie różnych figur "tanecznych", z których najbardziej widowiskową jest szybki wirowanie. Poznaj lepiej ich tradycję i dowiedz się co wyrażają poprzez wirowanie. Zobacz także, co robi Ziya Azazi, aby uratować tę mistyczną kulturę.
Muzułmański zakon powstały w XIII wieku w Turcji, na skutek inspiracji poezją Rumiego, powszechnie znany jest jako wirujący derwisze. Spektakle z ich udziałem to jedna z największych atrakcji turystycznych tego kraju. Nazwa pochodzi od formy ich medytacji - tworzenia różnych figur "tanecznych", z których najbardziej widowiskową jest szybkie wirowanie. Zobacz, co robi Ziya Azazi, aby uratować tę mistyczną kulturę.
Słynny zakon wirujących derwiszów powstał w liczącej ponad 500 tys. mieszkańców Konyi, jednym z najstarszych miast Anatolii. Do grobu jego założyciela Mevlany ciągną każdego roku liczne pielgrzymki. Natomiast w Stambule i dużych miejscowościach turystycznych zdarzają się wieczory tureckie, podczas których odbywa się przedstawienie z udziałem tych wyjątkowych mnichów. Wstęp na taki wieczór kosztuje ok. 20-25 euro (85-100 zł).
Przeczytaj także: Konya - najpiękniejsze miasto w Turcji
Źródło zdjęcia głównego: evantravels / Shutterstock.com