Trwa ładowanie...
d1ual32
x-news/Dzień Dobry TVN

Wirujący derwisze - tradycja licząca ponad 700 lat

Muzułmański zakon powstały w XIII wieku w Turcji, na skutek inspiracji poezji Rumiego, powszechnie znany jest jako wirujący derwisze. Nazwa ta pochodzi od formy ich medytacji - tworzenie różnych figur "tanecznych", z których najbardziej widowiskową jest szybki wirowanie. Poznaj lepiej ich tradycję i dowiedz się co wyrażają poprzez wirowanie. Zobacz także, co robi Ziya Azazi, aby uratować tę mistyczną kulturę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wirujący derwisze - tradycja licząca ponad 700 lat
(evantravels/Shutterstock.com)
d1ual32

Muzułmański zakon powstały w XIII wieku w Turcji, na skutek inspiracji poezją Rumiego, powszechnie znany jest jako wirujący derwisze. Spektakle z ich udziałem to jedna z największych atrakcji turystycznych tego kraju. Nazwa pochodzi od formy ich medytacji - tworzenia różnych figur "tanecznych", z których najbardziej widowiskową jest szybkie wirowanie. Zobacz, co robi Ziya Azazi, aby uratować tę mistyczną kulturę.

Słynny zakon wirujących derwiszów powstał w liczącej ponad 500 tys. mieszkańców Konyi, jednym z najstarszych miast Anatolii. Do grobu jego założyciela Mevlany ciągną każdego roku liczne pielgrzymki. Natomiast w Stambule i dużych miejscowościach turystycznych zdarzają się wieczory tureckie, podczas których odbywa się przedstawienie z udziałem tych wyjątkowych mnichów. Wstęp na taki wieczór kosztuje ok. 20-25 euro (85-100 zł).

Przeczytaj także: Konya - najpiękniejsze miasto w Turcji

Źródło zdjęcia głównego: evantravels / Shutterstock.com

d1ual32

Podziel się opinią

Share

d1ual32

d1ual32