Trwa ładowanie...
17-08-2010 16:12

Wrocław

Jeśli czas na to pozwoli, poza spacerami w centrum warto zaplanować kilka wycieczek po peryferiach. Znajdują się tam wiekowe kościoły, klasztory i pałace dawnych podwrocławskich wsi sukcesywnie wchłanianych przez miasto oraz modernistyczne osiedla z minionego stulecia.

WrocławŹródło: Hachette Polska
d20lmac
d20lmac

Jeśli czas na to pozwoli, poza spacerami w centrum warto zaplanować kilka wycieczek po peryferiach. Znajdują się tam wiekowe kościoły, klasztory i pałace dawnych podwrocławskich wsi sukcesywnie wchłanianych przez miasto oraz modernistyczne osiedla z minionego stulecia.

Osobowice

Najcenniejszym zabytkiem tej części miasta jest ośmioboczna, utrzymana w stylu arkadkowym Kaplica Nawiedzenia NMP. Wzniesiono ją w latach 1822–1824 według projektu Karla Ferdinanda Langhansa, a w roku 1885 została rozbudowana od wschodu przez Alexisa Langera. Zachowane polichromie z 1916 roku wykonał Ludwig Richter.

Pracze Widawskie

Warto tu odwiedzić poewangelicki, późnobarokowy kościół św. Anny, wzniesiony w 1760 lub 1772 roku na planie krzyża i przekryty kopułą. Gotyckie prezbiterium pochodzi z 1348 roku, a klasycystyczna fasada, zaprojektowana prawdopodobnie przez Gottfrieda Geisslera, została postawiona ok. 1800 roku. INFO Kościół św. Anny, ul. Zduńska 8.

Karłowice

Na tym pięknym osiedlu znajduje się neogotycki klasztor Franciszkanów, wzniesiony w latach 1895–1897 według projektu Josepha Ebersa. Do kompleksu klasztornego należy pochodzący z lat 1900–1901 bazylikowy kościół św. Antoniego (autorem projektu był Ludwig Schneider), w którego wnętrzu zachowało się kompletne gotyckie wyposażenie. Godne uwagi są również klasztor i liceum żeńskie urszulanek (obecnie franciszkanek) i stojący przy ul. Kasprowicza 64/66, utrzymany w stylu neogotyckim Szpital Dziecięcy im. Janusza Korczaka, zbudowany według projektu Josepha Ebersa. W jego kaplicy można obejrzeć zachowany wystrój z polichromią. INFO Klasztor franciszkanów, ul. Kasprowicza 26.

d20lmac

Pawłowice

Architektoniczną perełką tej podwrocławskiej wsi jest pałac w stylu francuskiego neorenesansu, wybudowany w latach 1890–1895 dla Heinricha von Korna, z portykiem i ryzalitem o bogatym szczycie od frontu. Piętrowa, trójskrzydłowa budowla wyposażona jest w wieżę nakrytą stożkowym hełmem. Pałac otoczony jest XIX-wiecznym parkiem ze stawem i zabudowaniami folwarcznymi. Od strony ogrodu znajduje się wielka owalna sala. Od 1952 roku budowla stanowi własność Akademii Rolniczej. Od 1926 roku realizowano w Pawłowicach ambitną, ale nieukończoną koncepcję planistyczną miasta-ogrodu.

Psie Pole

Psie Pole, obecnie dzielnica Wrocławia, zostało opisane przez Jana Długosza jako miejsce zwycięstwa wojsk Bolesława Krzywoustego nad armią cesarza Henryka V w 1109 roku. Znajduje się tu kościół św. Jakuba i Krzysztofa – gotycka, jednonawowa budowla z drugiej połowy XIII wieku, rozbudowana po roku 1442. Wieżę wzniesiono w roku 1697, a prezbiterium pochodzi z 1893 roku. INFO Kościół św. św. Jakuba i Krzysztofa, ul. Bolesława Krzywoustego 291.

Swojczyce

Najciekawszym zabytkiem tego osiedla jest poewangelicki kościół św. Jacka, konstrukcji szachulcowej, wybudowany w roku 1537, rozbudowany w latach 1630 i 1707. Od frontu tej jednonawowej świątyni znajduje się ceglana wieża z 1890 roku. Jest to jeden z najstarszych protestanckich kościołów o konstrukcji szachulcowej na Śląsku. INFO Kościół św. Jacka, ul. Miłoszycka 20a.

Brochów

Interesujące po względem urbanistycznym osiedle, na którym znajduje się kościół św. Jerzego, z potężnym masywem wieżowym od frontu. Jego forma nawiązuje do romańskich świątyń Dolnej Saksonii. Budowlę tę wzniesiono w latach 1910–1911, autorem projektu był Oskar Hossfeld. Wewnątrz kościoła można podziwiać zachowane wyposażenie i bogatą dekorację, wykonaną przez malarza Oetkena z Berlina. INFO Kościół św. Jerzego, ul. Biegła 3.

d20lmac

Ołtaszyn

Będąc w tej części miasta, warto zwiedzić kościół Wniebowzięcia NPM – wybudowaną przed 1450 rokiem halową świątynię z trójbocznie zamkniętym prezbiterium i wieżą od frontu, utrzymaną w stylu gotyckim, z elementami neogotyckimi, dodanymi podczas przebudowy dokonanej w latach 1855–1856 według projektu G. Bergmanna. Zaprojektowane dla robotników rolnych przez Ernsta Maya w 1921 roku osiedle mieszkaniowe „Ołtaszyn”, z domami o pięknej linii dachów, wzorowane było na rozwiązaniach angielskich przedmieść ogrodowych. INFO Kościół Wniebowzięcia NPM, ul. Pszczelarska 10.

Muchobór Wielki

Najciekawszym zabytkiem osiedla jest wzniesiony ok. 1500 roku gotycki kościół św. Michała Archanioła, ze sklepieniem korpusu wspartym na spiralnym filarze. W latach 1912–1916 został rozbudowany o równoległy neogotycki korpus. Ma renesansowy fryz sgrafittowy i mur obronny ze strzelnicami, powstały w 1605 roku. Na ścianie nawy można podziwiać polichromie, powstałe ok. roku 1500. Na sklepieniu pierwotnego prezbiterium znajdują się malowidła z roku 1605. Na uwagę zasługują ołtarze, jeden pochodzący z końca XV wieku, a drugi z roku 1658. INFO Kościół św. Michała Archanioła, ul. Stanisławowska 87.

Żerniki

Gotycki kościół św. Wawrzyńca, na tej włączonej do miasta w 1928 roku wsi, pochodzi z trzeciej ćwierci XIII wieku. Jest to jednonawowa budowla z prosto zamkniętym prezbiterium, wyposażonym w rzeźbione wsporniki, i wieżą dobudowaną w końcu XV stulecia. INFO Kościół św. Wawrzyńca, ul. Żernicka 249.

d20lmac

Jerzmanowo

Osiedle o charakterze wiejskim. Warto rzucić okiem na gotycki kościół św. Jadwigi, którego prezbiterium pochodzi z pierwszej połowy XIV wieku, a korpus z wieżą sprzed roku 1483. Świątynia otoczona jest wysokim murem cmentarnym, zapewne pełniącym funkcje obronne. We wnętrzu jest barokowe wyposażenie. INFO Kościół św. Jadwigi, ul. Jerzmanowska 96.

Leśnica

Na osiedlu tym znajduje się gotycki kościół św. Jadwigi, zbudowany w drugiej połowie XV wieku, oraz barokowy pałac stojący w miejscu, gdzie dawniej znajdowała się pochodząca z XII wieku siedziba Piastów. Pałac leśnicki obecny kształt zawdzięcza przebudowie wzniesionego na jej miejscu renesansowego dworu (co miało miejsce w XVIII wieku). W roku 1836 słynny królewski ogrodnik Peter Lenné zaprojektował wspaniałe założenie parkowe pałacu. W rezydencji leśnickiej zmarł Bolesław I Wysoki, fundator opactwa lubiąskiego. Jej kolejnym właścicielem był Henryk I Brodaty. W 1611 roku gościł tu cesarz Maciej I.

Pracze Odrzańskie

W tej części miasta znajduje się poewangelicki kościół o konstrukcji szachulcowej, pod wezwaniem św. Anny. Jest to salowa, trójbocznie zamknięta świątynia z emporami i wieżą od frontu. Powstała ok. 1550 roku, a jej fundatorem był Hans Cullmann. W 1648 dokonano rozbudowy kościoła. Wewnątrz znajduje się bogate barokowe wyposażenie. INFO Kościół św. Anny, ul. Brodzka 163.

d20lmac

Lasy wokół Wrocławia

Miłośnicy wypoczynku na łonie przyrody mają w pobliżu Wrocławia do dyspozycji kilka zespołów leśnych z licznymi atrakcjami. W północno-zachodniej części miasta, po prawej stronie Odry, znajduje się Las Osobowicki, gdzie można obejrzeć m.in. ślady grodzisk z czasów kultury łużyckiej. Jest tu również boisko do piłki nożnej, place zabaw dla dzieci, ścieżka zdrowia, tor saneczkowy itp. Las Rędziński, największy las komunalny Wrocławia, leży za lasem Osobowickim, między Odrą a terenami irygacyjnymi. Jego największą atrakcją są zbiorniki wodne z miejscami do biwakowania. W północno-wschodniej części Wrocławia leży Las Sołtysowicki, z ruinami średniowiecznego grodu oraz trzema zbiornikami wodnymi o charakterze rekreacyjnym, a w północno-zachodniej części miasta – Las Komunalny przy ul. Rędzińskiej-Śliwowej, w którym znajduje się m.in. górka z labiryntem grabowym.

Seria: Miasta dla ciekawych
Tytuł: Wrocław
Autor: Beata Lejman

d20lmac
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20lmac