Trwa ładowanie...
11-05-2015 13:20

Wrocław Europejską Stolicą Kultury 2016. Jakie atrakcje przygotowuje miasto?

W 2016 r. Wrocław będzie Europejską Stolicą Kultury. Miasto już teraz pełną parą przygotowuje się do tego historycznego wydarzenia. O atrakcjach Wrocławia opowiadają kompozytor Leszek Możdżer, najmłodszy performer projektu "Mosty" Ignacy Pochodyła oraz Tomasz Kosmalski z Galerii Wrocławskich Neonów. Co już niedługo zaoferuje turystom stolica Dolnego Śląska?

Share
Wrocław Europejską Stolicą Kultury 2016. Jakie atrakcje przygotowuje miasto?Źródło: wroclaw2016.pl
drefcen

Historia uczestnictwa Polski w programie ESK sięga 2000 r., kiedy to UE szczególnie intensywnie zabiegała o wzmocnienie więzi kulturalnych na całym kontynencie. W tym celu wybrano 8 miast, które współdzieliły tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. W naszym kraju był to Kraków. W 2011 r. w Polsce o tytuł _ ESK 2016 _ walczyło 11 miast. Oprócz Wrocławia, do rywalizacji stanęły Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Lublin, Łódź, Katowice, Poznań, Szczecin, Toruń i Warszawa. W przyszłym roku rolę gospodarza będzie pełnić również hiszpańskie San Sebastian. Oba miasta staną się centrum europejskich wydarzeń kulturalnych, będąc równocześnie wizytówkami swoich krajów. Ten czas wypełniony będzie festiwalami, koncertami, konferencjami i innymi przedsięwzięciami artystycznymi, które skupią uwagę całego kontynentu.

Idea obchodów ESK (Europejskiej Stolicy Kultury) zrodziła się 13 maja 1985 r., podczas spotkania ministrów kultury, z krajów wchodzących w skład Rady Europejskiej. Przedstawiła ją grecka polityk Melina Mercouri. Pierwszym miastem, które otrzymało ten status, były Ateny. Najważniejszym celem wyboru ESK jest wzmocnienie europejskiej współpracy w dziedzinie kultury, a także promocja danego miasta. Od 2009 r. wybierane są dwa miejsca, jedno ze „starego” i jedno z „nowego” państwa, należącego do wspólnoty krajów unijnych.

drefcen

wg

drefcen
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
drefcen