Trwa ładowanie...

Wskutek strajku Lufthansa odwołała na czwartek ponad 900 lotów

Lufthansa poinformowała, że wskutek trwającego strajku jej stewardes i
stewardów odwołała na czwartek prewencyjnie 933 loty, co dotknie 107 tys. pasażerów. Zadeklarowała
również nieustępliwość wobec żądań strajkujących.

Share
Wskutek strajku Lufthansa odwołała na czwartek ponad 900 lotów
Źródło: Jaromir Chalabala/Shutterstock.com
d3kikxr

Lufthansa poinformowała, że wskutek trwającego strajku jej stewardes i stewardów odwołała na czwartek prewencyjnie 933 loty, co dotknie 107 tys. pasażerów. Zadeklarowała również nieustępliwość wobec żądań strajkujących.

Rozpoczęty w piątek z inicjatywy grupującego personel kabinowy związku zawodowego Ufo strajk okazał się dłuższy niż wszystkie wcześniejsze w dziejach flagowego niemieckiego przewoźnika powietrznego. Do środy spowodował anulowanie ponad 3,7 tys. lotów, z których chciało skorzystać łącznie 443 tys. podróżnych.

Na razie nic nie zapowiada rychłej poprawy sytuacji. Podejmowane przez zarząd firmy próby zawieszenia akcji strajkowej za pośrednictwem sądów pracy okazały się bezowocne. Prezes Lufthansy Carsten Spohr zadeklarował utrzymanie twardego kursu wobec związkowców argumentując, że w ostatnich latach zbyt często dokonywano ustępstw na ich rzecz. Zasygnalizował jednocześnie gotowość do dalszych rozmów.

d3kikxr

"Musimy niestety przetrzymać ten konflikt, by zapewnić pomyślną przyszłość Lufthansy, a w szczególności także naszych pracowników" - powiedziała cytowana w czwartkowym wydaniu dziennika "Bild" członkini zarządu Lufthansy Bettina Volkens.

Odrzucenie pozwów Lufthansy do sądów pracy pierwszej instancji w Duesseldorfie i Darmstadcie o zawieszenie akcji strajkowej oznacza, iż Ufo może ją kontynuować do piątku włącznie. Od decyzji sądu w Duesseldorfie złożono odwołanie do tamtejszego krajowego sądu pracy, który zacznie je rozpatrywać w czwartek po południu.

Sąd w Düsseldorfie rozpatrywał w trybie przyspieszonym skargę Lufthansy, która domagała się uznania strajku za nielegalny. Decyzja sędziów dotyczy tylko strajku na lotnisku w Düsseldorfie, choć protest obejmuje także inne porty lotnicze. To już druga porażka przewoźnika przed niemieckim wymiarem sprawiedliwości. Wcześniej sąd w Darmstadt również zezwolił na kontynuowanie strajku.

Przedmiotem leżącego u podłoża strajku sporu są m.in. płace 19 tys. pracowników oraz system przechodzenia na wcześniejszą emeryturę. Kierownictwo Lufthansy oferuje nowo zatrudnianym pracownikom gorsze warunki emerytalne od tych, które mają obecnie pracujący stewardzi i stewardesy. Obecnie personel firmy ma prawo do wcześniejszej emerytury w wieku 55 lat, przy zachowaniu 60 proc. ostatniej pensji, wynoszącej średnio 50 tys. euro rocznie.

(PAP)

d3kikxr

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3kikxr
d3kikxr