Wybierasz się w góry? O tym bezwzględnie trzeba pamiętać
W latach 2010-2019 śmierć na terenie działania Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Górskiego poniosło 175 osób. Z kolei w 2009 roku Adam i Andrzej Marasek dokonali analizy wypadków ze 100 ostatnich lat, w których zginęły 892 osoby. Wielu tych przykrych zdarzeń można było zapewne uniknąć, stosując zasady bezpiecznej turystyki górskiej. Jakie są najważniejsze z nich?
- Rocznie TOPR ratuje ponad 800 osób - piszą w swoim raporcie Adam i Andrzej Marasek. - Gdyby nie szybka i skuteczna pomoc ratowników, co najmniej kilkanaście z nich powiększyłoby liczbę zmarłych - czytamy dalej.
Jak zatem chodzić bezpiecznie po górach i ograniczyć ryzyko wypadku do minimum? Co powinien mieć ze sobą każdy turysta górski? Jak zachowywać się w górach? Podpowiadamy.
Pogoda to podstawa
Turystyka górska jest nierozerwalnie związana z pogodą zmieniającą się w górach niezwykle gwałtownie. Na szczęście mamy prognozy meteorologiczne, które mogą zaoszczędzić turystom wielu nieprzyjemności. Niestety, nadal sporo osób nie sprawdza prognoz przed ruszeniem na szlak lub bagatelizuje alerty pogodowe.
Takie zachowanie może prowadzić do tragedii. Jedna z nich wydarzyła się nie tak dawno, bo 2019 roku na Giewoncie. Wtedy w wyniku burzy i uderzenia pioruna śmierć poniosło pięciu turystów, a 157 osób było rannych. Co ważne, pogodę w górach można monitorować w prosty sposób. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie aplikacje meteorologiczne, które na bieżąco informują o tym, jak zmienia się aura.
Odpowiednie obuwie
Obuwie w górach jest podstawą. Wygodne i dopasowane buty o stabilnej konstrukcji oraz antypoślizgowej podeszwie pozwolą na bezpieczne zdobywanie górskich szczytów. Przy czym buty przeznaczone do chodzenia po górach powinny być z jednej strony wodoodporne, a z drugiej wyposażone w odpowiednią wentylację.
Pamiętaj! Nigdy nie zakładamy na szlak nowych butów, najpierw trzeba je rozchodzić!
Zawartość plecaka turysty górskiego
W góry należy zawsze zabrać odpowiedni zapas wody i jedzenia - adekwatny do rodzaju i długości szlaku, który chcemy pokonać. Poza tym w plecaku musi znaleźć się mapa szlaków - najlepiej papierowa - ostatecznie w postaci aplikacji na telefonie. Ponadto niezależnie od pogody panującej na dole, zawsze należy zabrać ze sobą dodatkową bluzę lub kurtkę (najlepiej wodoodporną).
Oprócz tego w bagażu powinny się znaleźć środki opatrunkowe. Warto zabrać również tabletki przeciwbólowe. Przydatna jest także latarka, ponieważ przy gwałtownej burzy w górach może zrobić się bardzo ciemno, co sprzyja przypadkowym zejściom ze szlaku. W czasie wypraw zimowych - lub kiedy jeszcze w wysokich partiach gór leży śnieg - należy zabrać ze sobą raki i czekan.
Trzymaj się szlaku!
Kolejną ważną zasadą jest trzymanie się szlaku. Warto mieć świadomość, że wytyczane są one nie bez przyczyny. Mają za zadanie ułatwić turystom poruszanie się po górach, a w razie problemu pomóc znaleźć poszkodowanych. Chodząc szlakami mijamy innych turystów. Dzięki temu łatwiej o świadków i w razie problemów można o wiele szybciej zlokalizować miejsce ewentualnego wypadku i odnaleźć poszkodowanych na czas.
Zbaczając ze szlaku narażamy na niebezpieczeństwo nie tylko siebie, ale także innych. Dzieje się tak wtedy, gdy wchodzimy na zbocza i wywołujemy lawinę kamieni, które mogą uderzyć w innych turystów.
Mierz siły na zamiary
Wyprawy w góry zawsze trzeba planować z uwzględnieniem konieczności zejścia. Niedoświadczeni turyści górscy często przeceniają swoje siły i za wszelką cenę brną w górę. A później okazuje się, że nie ma już energii na powrót lub turysta nabawił się kontuzji z przeciążenia - bolą go kolana albo poobcierał stopy do krwi.
Turystyka górska wymaga uczciwości przede wszystkim w stosunku do siebie samego. Kiedy w połowie szlaku czujemy już duże zmęczenie, warto podjąć mądrą decyzję, że dzisiaj może już wystarczy i zawrócić do bazy. Góry są, były i raczej nigdzie się nie wybierają. Zawsze można do nich wrócić.