Trwa ładowanie...

Wygodne, dopasowane i odpowiednio twarde, czyli jakie buty wybrać?

Chronią nasze stopy i “łączą” z nartami. Mają kluczowe znaczenie w przenoszeniu sił na narty. Mowa oczywiście o butach narciarskich. Jakie wybrać, czym się kierować – poniżej kilka rad.
Share
Wygodne, dopasowane i odpowiednio twarde, czyli jakie buty wybrać?
Fot: Poznaj Świat
d2x3yvf

Podczas zakupu butów narciarskich jedną z bardziej podstawowych, a zarazem prozaicznych kwestii, jest zasobność naszego portfela. Ten czynnik ma często kluczowe znaczenie, podczas decyzji: kupować but używany, czy nowy?

Jeśli stać nas na nowe buty, to zachęcam dla własnego komfortu i higieny takowe nabyć. Jeśli jednak chcemy zaoszczędzić, to w przypadku butów jest to o wiele łatwiejsze i mniej ryzykowne niż w przypadku nart.

Zacznijmy zatem od butów używanych. Jeśli upatrzymy sobie już konkretny model – w Internecie, czy na giełdzie, a nie wiemy zbyt wiele na jego temat, warto poszukać informacji producenta na jego stronach www lub innych stronach, gdzie dany but opisano. W ten sposób najlepiej sprawdzić, czy jest to but dla nas – mam tu na myśli przeznaczenie buta (początkujący – średnio/zaawansowani). Nikt nie jest omnibusem i nawet największemu znawcy sprzętu trudno jest zapamiętać wszystkie modele. Zresztą komu to do szczęścia potrzebne?

d2x3yvf

Wróćmy do meritum. Wspominałem o tym, że dużo mniej ryzyka jest w kupowaniu używanych butów niż nart – mam tu na myśli to, że w przypadku nart na pierwszy rzut oka, szczególnie niedoświadczonego, nie jesteśmy w stanie stwierdzić w jakim faktycznie stanie jest narta. Buty nie zużywają się tak jak narty, a nawet jeśli to widać to na zewnątrz z reguły.

O ile dany egzemplarz nie ma urwanej klamry (co zresztą da się naprawić w przeważającej liczbie wypadków w serwisie) lub pękniętej skorupy (czego w serwisie naturalnie nie można naprawić), to jesteśmy na dobrej drodze. Kolejnym elementem, na który warto zwrócić uwagę jest stan wkładek i kapci (miękkie buty wewnętrzne). Jeśli nie są powycierane i nie gniotą nigdzie przy włożeniu nogi do środka, to wydaje się, że wszystko jest w porządku.

Czym się kierować w przypadku wyboru buta? Przede wszystkim musi on być wygodny. To, o czym wspominałem - nie może gnieść. Musimy pamiętać, że w tych butach podczas narciarskiego urlopu będziemy spędzać dziennie kilka godzin, więc warto zadbać o komfort. Czas na nartach ma być dla nas zabawą i wypoczynkiem, a nie męczarnią.

A często niestety męczarnią – szczególnie za sprawą butów – stać się może. Po pierwsze nieszczęściem jest, jeśli mamy niewygodny but, po drugie jeśli zbyt twardy. Twarde buty, które doskonale przenoszą siłę z goleni na narty są potrzebne narciarzom zaawansowanym, którzy używają też twardych nart. Dla początkujących buty powinny być miększe. W obecnych czasach standardem się stało oznaczanie przez producentów twardości buta – tzw. Flex Index. Wartość tego parametru waha się od ok. 150 dla butów zawodniczych, przez ok. 100 (buty instruktorskie i dla dobrze jeżdżących) do ok. 50 dla początkujących. Jednak jeśli kupujemy but starszy, to o Flex Indexie możemy zapomnieć.

d2x3yvf

Regułą jest też, że but z czasem rozbija się w środku i staje się nieco miększy, kolejna sprawa, to przyzwyczajenie naszej nogi. Zatem w momencie zakupu należy wybrać taki but, który jest dopasowany, ale nie uciska. Zbyt małe buty będą powodowały marznięcie naszych stóp. Zbyt duże – brak kontroli nad nartami, czego nie chcemy. Mierząc but należy zapiąć wszystkie klamry, tak mocno, byśmy czuli, że but trzyma nogę, tak mocno jak będziemy zapinali podczas jeżdżenia. Dla początkujących dodam, że buty zapinamy od najniższej klamry, kolejno do góry, a na końcu rzep. Najwygodniej też zapiąć na początku lekko wszystkie klamry, a następnie dopiąć but mocniej. Optymalnie jest pochodzić w tych butach i chwilę posiedzieć – bez pośpiechu.

Często bywa też tak, że mierzymy i kupujemy but w miejscu, gdzie panuje temperatura pokojowa, jest ciepło. W momencie kiedy chcemy założyć but na mrozie nagle okazuje się, że coś nie gra, a but nie chce wejść na nogę. Nie należy jednak się temu dziwić, jest to związane z plastycznością materiału, która zależy naturalnie od temperatury.

A zatem... wybór butów to jeden z kluczowych wyborów w przypadku sprzętu narciarskiego. Jeśli wybierzemy buty wygodne, dopasowane i dobrze dobrane pod kątem twardości, to szybko się do nich przyzwyczaimy i prawie nie będziemy czuli, że jesteśmy w butach narciarskich. I tego wszystkim życzę!

_ Konrad Drzymała _
http://www.gsteam.pl

d2x3yvf

Podziel się opinią

Share
d2x3yvf
d2x3yvf