Trwa ładowanie...
ycipk-2xi630

Wyjazdy do Francji - co się zmieniło po 13 listopada?

MSZ zaleca wszystkim osobom planującym podróż do lub z Paryża rozważenie aktualnego stanu bezpieczeństwa i kontakt z przewoźnikiem w celu potwierdzenia możliwości odbycia podróży.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wyjazdy do Francji - co się zmieniło po 13 listopada?
(EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON)
ycipk-2xi630

Jednocześnie MSZ apeluje do Polaków przebywających w Paryżu o bieżące monitorowanie sytuacji bezpieczeństwa i bezwzględne stosowanie się do zaleceń sił porządkowych. Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje również, by osoby udające się do Paryża rejestrowały się w systemie Odyseusz (odyseusz.msz.gov.pl). Pod tym adresem można zgłaszać swój wyjazd służbom dyplomacji konsularnej.

"Ostrzeżenie przed podróżą" to drugi z czterech poziomów zagrożenia, którym MSZ określa poziom bezpieczeństwa w innych państwach. Najpoważniejsze ostrzeżenia to komunikaty: "nie podróżuj" i "opuść natychmiast".

Prezydent Francji Francois Hollande podjął decyzję o zamknięciu granic. Oznacza to przywrócenie kontroli granicznych.

ycipk-2xi630

Hollande wprowadził także na terenie całego kraju (dotyczy to również Korsyki) stan wyjątkowy, który pozwala władzom m.in. na wstrzymanie ruchu osób oraz pojazdów w określonym czasie i miejscu. Daje także możliwość wyznaczenia specjalnie chronionych stref bezpieczeństwa, gdzie ruch osób poddaje się kontroli. Dodatkowo policja może przeprowadzać w domach rewizje nie tylko w ciągu dnia, lecz także w nocy.

Polskie biura podróży realizują wyjazdy Francji zgodnie z planem. - Wyjazdy realizowane są planowo, póki co nie mamy żadnych sygnałów od organizatorów, żeby były widoki na anulację wycieczek do Francji. Według naszej wiedzy na lotniskach można spodziewać się wzmożonej kontroli i większej liczby osób ochraniających obiekty - powiedziała Wirtualnej Polsce Klaudyna Mortka z Wakacje.pl

Kolejki na lotniskach

W weekend na paryskich lotniskach tworzyły się kolejki pasażerów do odprawy. Choć po piątkowych zamachach Francja zamknęła granice, to samoloty lądują i startują normalnie. Trzeba jednak liczyć się z opóźnieniami.

ycipk-2xi630

Na lotniskach w całej Francji wzmocniono środki bezpieczeństwa. Zarówno na lotnisku De Gaulle’a, jak i Orly widać policjantów z psami, a nawet żołnierzy. Linie lotnicze nie odwołały lotów, ale Air France informował o średnio 40-minutowych opóźnieniach. Do odprawy tworzyły się bowiem długie kolejki pasażerów, którzy są sprawdzani dokładniej niż zwykle. - To normalne. Dobrze, że są takie dokładne kontrole. To nie jest duży problem - powiedział jeden z chorwackich turystów.

Kolejki tworzą się także do wyjścia z lotniska. Wszystko dlatego, że francuskie władze przywróciły niedawno kontrole na granicach w związku z kryzysem migracyjnym. - Przyjechaliśmy na wycieczkę. To była długa kolejka. Myśleliśmy, że to zajmie chwilę i byliśmy zaskoczeni, że to tak długo trwało - powiedział turysta z Pakistanu.

Muzea w Paryżu znów otwarte

Muzea, kina, teatry i inne placówki kulturalne w Paryżu i okolicach zostały ponownie otwarte w poniedziałek, 16 listopada, o godzinie 13, trzy dni po krwawych atakach terrorystycznych, w których zginęło 129 osób.

ycipk-2xi630

Otwarcie placówek kulturalnych nastąpiło godzinę po tym, jak w całej Francji i Europie minutą ciszy zostały uczczone ofiary paryskich zamachów. W atakach rannych zostało ok. 350 osób, w tym kilkadziesiąt jest w stanie krytycznym.

Polub WP Turystyka
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2xi630

ycipk-2xi630
ycipk-2xi630