Trwa ładowanie...
16-11-2015 14:06

Wyjazdy do Francji - co się zmieniło po 13 listopada?

MSZ zaleca wszystkim osobom planującym podróż do lub z Paryża rozważenie aktualnego stanu bezpieczeństwa i kontakt z przewoźnikiem w celu potwierdzenia możliwości odbycia podróży.

Wyjazdy do Francji - co się zmieniło po 13 listopada?Źródło: EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON
d1psxix

Jednocześnie MSZ apeluje do Polaków przebywających w Paryżu o bieżące monitorowanie sytuacji bezpieczeństwa i bezwzględne stosowanie się do zaleceń sił porządkowych. Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje również, by osoby udające się do Paryża rejestrowały się w systemie Odyseusz (odyseusz.msz.gov.pl). Pod tym adresem można zgłaszać swój wyjazd służbom dyplomacji konsularnej.

"Ostrzeżenie przed podróżą" to drugi z czterech poziomów zagrożenia, którym MSZ określa poziom bezpieczeństwa w innych państwach. Najpoważniejsze ostrzeżenia to komunikaty: "nie podróżuj" i "opuść natychmiast".

Prezydent Francji Francois Hollande podjął decyzję o zamknięciu granic. Oznacza to przywrócenie kontroli granicznych.

d1psxix

Hollande wprowadził także na terenie całego kraju (dotyczy to również Korsyki) stan wyjątkowy, który pozwala władzom m.in. na wstrzymanie ruchu osób oraz pojazdów w określonym czasie i miejscu. Daje także możliwość wyznaczenia specjalnie chronionych stref bezpieczeństwa, gdzie ruch osób poddaje się kontroli. Dodatkowo policja może przeprowadzać w domach rewizje nie tylko w ciągu dnia, lecz także w nocy.

Polskie biura podróży realizują wyjazdy Francji zgodnie z planem. - Wyjazdy realizowane są planowo, póki co nie mamy żadnych sygnałów od organizatorów, żeby były widoki na anulację wycieczek do Francji. Według naszej wiedzy na lotniskach można spodziewać się wzmożonej kontroli i większej liczby osób ochraniających obiekty - powiedziała Wirtualnej Polsce Klaudyna Mortka z Wakacje.pl

Kolejki na lotniskach

W weekend na paryskich lotniskach tworzyły się kolejki pasażerów do odprawy. Choć po piątkowych zamachach Francja zamknęła granice, to samoloty lądują i startują normalnie. Trzeba jednak liczyć się z opóźnieniami.

Na lotniskach w całej Francji wzmocniono środki bezpieczeństwa. Zarówno na lotnisku De Gaulle’a, jak i Orly widać policjantów z psami, a nawet żołnierzy. Linie lotnicze nie odwołały lotów, ale Air France informował o średnio 40-minutowych opóźnieniach. Do odprawy tworzyły się bowiem długie kolejki pasażerów, którzy są sprawdzani dokładniej niż zwykle. - To normalne. Dobrze, że są takie dokładne kontrole. To nie jest duży problem - powiedział jeden z chorwackich turystów.

d1psxix

Kolejki tworzą się także do wyjścia z lotniska. Wszystko dlatego, że francuskie władze przywróciły niedawno kontrole na granicach w związku z kryzysem migracyjnym. - Przyjechaliśmy na wycieczkę. To była długa kolejka. Myśleliśmy, że to zajmie chwilę i byliśmy zaskoczeni, że to tak długo trwało - powiedział turysta z Pakistanu.

Muzea w Paryżu znów otwarte

Muzea, kina, teatry i inne placówki kulturalne w Paryżu i okolicach zostały ponownie otwarte w poniedziałek, 16 listopada, o godzinie 13, trzy dni po krwawych atakach terrorystycznych, w których zginęło 129 osób.

Otwarcie placówek kulturalnych nastąpiło godzinę po tym, jak w całej Francji i Europie minutą ciszy zostały uczczone ofiary paryskich zamachów. W atakach rannych zostało ok. 350 osób, w tym kilkadziesiąt jest w stanie krytycznym.

d1psxix
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1psxix