Trwa ładowanie...
d3q38vh
Newseria

Wyjazdy na ferie są w tym roku mało popularne. Większość dzieci spędzi je w domu

Tylko co piąte dziecko wyjeżdża na zimowe ferie – wynika z najnowszych badań. Częściej jest to wyjazd zorganizowany niż rodzinny wypoczynek. Na zimowy wyjazd rodzice są skłonni przeznaczyć ok. 1,7 tys. zł. 14 proc. deklaruje, że mogliby na ten cel zaciągnąć pożyczkę. Większość uczniów spędzi ferie w domu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wyjazdy na ferie są w tym roku mało popularne. Większość dzieci spędzi je w domu
(gorillaimages / Shutterstock.com)
d3q38vh

Tylko co piąte dziecko wyjeżdża na zimowe ferie - wynika z najnowszych badań. Częściej jest to wyjazd zorganizowany niż rodzinny wypoczynek. Na zimowy wyjazd rodzice są skłonni przeznaczyć ok. 1,7 tys. zł., a 14 proc. deklaruje, że mogliby na ten cel zaciągnąć pożyczkę. Większość uczniów spędzi jednak ferie w domu.

- W tym roku niewiele dzieci wyjeżdża na ferie. 81 proc. uczniów w wieku szkolnym zostaje w domu. 12 proc. z nich będzie miało zorganizowany czas. Będą chodzili bądź już chodzą na półkolonie, uczestniczyli w zajęciach organizowanych przez domy kultury czy świetlice na lokalnych osiedlach - mówi Karolina Łuczak, kierownik ds. komunikacji z Provident Polska.

d3q38vh

Zdecydowana większość dzieci, które w tym roku wyjadą na ferie, pojedzie bez rodziców. Częściej są to gimnazjaliści niż uczniowie szkół podstawowych (18 proc. vs. 10 proc.). Wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych odsetek wyjeżdżających wynosi 8 proc.

- 19 proc. dzieci wyjeżdża na ferie zimowe. Są to głównie najmłodsze dzieci, których rodzice nie mogą zostawić samych w domu. Większość to wyjazdy na zorganizowany wypoczynek, na zimowiska czy na obozy młodzieżowe - mówi Łuczak. - Jeżeli wyjeżdżamy samodzielnie, nie korzystając z biur podróży i oferty zorganizowanej, to są to głównie wyjazdy do rodziny - do babci, do cioci.

Ferie z rodziną spędzi ok. 2 proc. dzieci

W tym roku rodzice, którzy zdecydowali się na wyjazd, przeznaczą na ten cel ok. 1,7 tys. zł. Co siódmy mógłby na ten cel zaciągnąć pożyczkę. Ponad połowa badanych rodziców nie planuje jednak przeznaczyć żadnych dodatkowych pieniędzy na organizację czasu wolnego swoich dzieci podczas przerwy zimowej.

d3q38vh

- Analizując wyniki badania można dojść do wniosku, że ferie to trudny okres dla rodziców. To nie jest czas, w którym staramy się zapewnić dzieciom atrakcyjne formy wypoczynku, tylko raczej opiekę. Zauważyć można, że gdy tylko dzieci mogą wyjechać same, to wyjeżdżają, gdy już mogą zostać same, to zostają w domu - mówi Przemysław Kasza, ekspert ds. badań rynkowych.

Z przeprowadzonego badania wynika, że na ferie wyjedzie dwukrotnie więcej uczniów ze wsi i małych miast (do 50 tys. mieszkańców) niż z dużych aglomeracji.

Uczniowie z województw kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego wrócili już do szkoły, ale ferie zimowe trwają w województwach dolnośląskim, mazowieckim, opolskim i zachodniopomorskim. Za tydzień zimowy wypoczynek rozpoczną dzieci z lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego.

Newseria.pl / wg

d3q38vh

Podziel się opinią

Share
d3q38vh
d3q38vh