Trwa ładowanie...
10-12-2009 15:19

Wyjeżdżamy coraz mniej

Liczba wyjazdów urlopowych, zarówno tych krajowych, jak i zagranicznych, spadła w trzech kwartałach o 12 proc. – donosi „Rzeczpospolita”.

Wyjeżdżamy coraz mniej
d2lb4jx
d2lb4jx

Liczba wyjazdów urlopowych, zarówno tych krajowych, jak i zagranicznych, spadła w trzech kwartałach o 12 proc. – donosi „Rzeczpospolita”.

Niestety wszystko przez wszech obecny kryzys gospodarczy. Jak czytamy na stornach Rzeczpospolitej. nie tylko spadła liczba osób przyjeżdżających do Polski, ale także, my Polacy, wyjeżdżamy coraz rzadziej.

W porównaniu z rokiem ubiegłym liczba zagranicznych wyjazdów Polaków zmniejszyła się o ponad jedną czwartą. Jak wynika z badań Instytutu Turystyki jeździmy także coraz mniej służbowo jak i w celach czysto urlopowych i wypoczynkowych.

Dokąd jeździliśmy w 2009 roku?

Zagraniczne wyjazdy polskich obywateli koncentrowały się głównie na Europie. Stosunkowo drogą Słowację zamieniliśmy na Włochy, Niemcy i Austrię. Częściej rezygnowaliśmy także z wyjazdów do tak popularnych miejsc jak Egipt i Turcja.

d2lb4jx

Instytut Turystyki prognozuje, że w całym 2009 roku liczba zagranicznych wyjazdów turystycznych spadnie do 7 mln z 7,6 mln w roku ubiegłym. W 2010 roku sytuacja powinna się natomiast poprawić, choć nieznacznie. Liczba wyjazdów powinna wzrosnąć o 300 tys. Jednak poziom ubiegłoroczny przekroczymy zdecydowanie później, bo dopiero w 2012 roku – czytamy na stronach „Rzeczpospolitej”.

Zagraniczni turyści rzadziej wybierali Polskę

Największy spadek przyjazdów typowo turystycznych obserwujemy wśród turystów z Niemiec i pozostałych krajów „15 UE”. Z drugiej strony zauważa się większy udział turystów z Niemiec przyjeżdżających na zakupy.

Jak powiedział gazecie prezes Instytutu Turystyki Krzysztof Łopaciński, w porównaniu z rokiem ubiegłym wpływy z turystyki przyjazdowej spadły o 400 mln dolarów. Średnie wydatki wypoczywających w Polsce turystów w ciągu trzech kwartałów tego roku oszacowane zostały na 353 dolary na osobę i 101 dolarów na jeden dzień pobytu. To odpowiednio o 23 proc. i 13 proc. mniej niż przed rokiem.

Spadły też wydatki osób przyjeżdżających do naszego kraju na jeden dzień, głównie na zakupy. Dotyczy to wszystkich krajów z wyjątkiem Czech. Najwięcej zredukowali wydatki Rosjanie - o 40 proc., a dalej Ukraińcy - o 37 proc. i Niemcy - o 20 proc.

Podróże coraz droższe

Kryzys spowodował również wzrost kosztów wypoczynku. Dzienne wydatki na urlop w kraju wzrosły o 14 proc., natomiast o aż 27 proc. wzrosły ceny zagranicznych urlopów. Jednak w ogólnym zestawieniu średni koszt całego wyjazdu zagranicznego obniżył się, lecz jest to spowodowane skróceniem okresu pobytu.

(pw)

d2lb4jx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2lb4jx