Trwa ładowanie...
d2vvoo9
IAR

Wypoczynek dzieci - jak się ustrzec najgorszych wakacji?

Najgorsze w życiu, nieudane kolonie. Kto je przeżył, chciałby zapewne uchronić przed nimi swoje dzieci. A zepsute wakacje rzeczywiście mogą być długo wspominanym koszmarem dzieciństwa, co potwierdzają uczniowie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wypoczynek dzieci - jak się ustrzec najgorszych wakacji?
(holbox - Shutterstock)
d2vvoo9

Dzieci przypominają sobie głównie fatalne warunki mieszkaniowe i higieniczne: robaki w domkach kolonijnych, fatalne wyposażenie, brak możliwości przebrania się, ponieważ w oknach na parterze nie było zasłon. Zdarzały się też przypadki zatruć pokarmowych.

Rodzice właśnie podejmują decyzje w sprawie wysłania dzieci na kolonie. Jak zminimalizować ryzyko wakacyjnego koszmaru, podpowiada rzecznik Mazowieckiego Kuratorium Oświaty. Andrzej Kulmatycki zaznacza, że należy zacząć od sprawdzenia, czy firma organizująca wczasy i kolonie ma w tym doświadczenie i czy zarejestrowała wypoczynek na stronie kuratorium, czyli www.wypoczynek.men.gov.pl. Jak podkreśla kurator, rejestracji podlegają wszystkie bez wyjątku formy wypoczynku dzieci i młodzieży i powinna zostać dokonana najpóźniej 21 dni przed wyjazdem dzieci. "Warto rejestrację sprawdzić przed wykupieniem kolonii, co może pozwolić uniknąć złej decyzji" - mówi Andrzej Kulmatycki.

Aldona Makowska z warszawskiego Sanepidu zaznacza, że ze strony jej instytucji sprawdzane są przede wszystkim warunki sanitarne i żywieniowe młodych kolonistów. Podkreśla, że warunki się poprawiają, głównie na Mazowszu, gdzie organizatorzy w większości wypełniają swoje obowiązki. W ubiegłym roku na blisko 400 zarejestrowanych miejsc wypoczynku nie stwierdzono drastycznych naruszeń sanitarnych i higienicznych, a zalecenia dotyczyły bieżącego utrzymywania porządku i czystości.

d2vvoo9

"Warto także sprawdzić wiarygodność finansową organizatora wypoczynku" - zachęca Agnieszka Salach z rejestru dłużników ERIF. Argumentuje, że w połowie maja w rejestrze znajdowało się ponad 200 biur podróży, które były zadłużone łącznie na kwotę ponad 3 milionów złotych. Usługi sprawdzania wiarygodności finansowej zwykle są płatne. Do 16 czerwca można zrobić to bezpłatnie, przez serwis infokonsument.pl. Rejestr organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży znajduje się na stronie internetowej www.wypoczynek.gov.pl

IAR/ Bożena Falkowska/Joanna Stankiewicz /if/pw

Zobacz na własne oczy, jak wygląda raj na ziemi!

Najlepsze promocje lotnicze! – Sprawdź

d2vvoo9

Podziel się opinią

Share
d2vvoo9
d2vvoo9