Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany Inchcape JLR Poland

Wyprawa w teren – czym najlepiej się na nią wybrać?

Wyprawa terenowa to wypoczynek pozwalający zwiedzać świat oraz odkrywać jego najodleglejsze zakątki. Aby wyruszyć na wyprawę, należy się zaopatrzyć w samochód wyprawowy – model łączący znakomite właściwości terenowe oraz wysoki komfort na długich dystansach na drogach szybkiego ruchu i autostradach. Samochód wyprawowy musi oferować również wszystko, co niezbędne, aby przetrwać z dala od cywilizacji – m.in. namiot dachowy, kompresor, poręczne schowki czy przenośny zestaw natryskowy. Musi dysponować także niezwykle przestronnym wnętrzem zdolnym pomieścić cały niezbędny ekwipunek. Jaki model może zapewnić to wszystko?

 Źródło: materiały partnera
d3sfct9

Skuteczny napęd na cztery koła – podstawowa cecha samochodów wyprawowych

Samochód wyprawowy to oczywiście terenówka, która ma do dyspozycji zarówno napęd 4x4, jak i geometrię zawieszenia zdolną do jazdy w bardzo nierównych i górzystych okolicznościach przyrody. Dlatego wybór modelu należy ograniczyć do najbardziej uznanych modeli, które od dawna służą zdobywaniu świata.

Marką, której samochody wyprawowe słyną z niezwykłej skuteczności w terenie, jest bez wątpienia Land Rover. Model Land Rover Defender od lat jest wykorzystywany m.in. w ratownictwie górskim, czy wyprawach do amazońskiej dżungli. Doskonały napęd terenowy jest charakterystyczną cechą każdego Land Rovera. Jednak Defender łączy go z wnętrzem i nadwoziem odpornym na trudy wyprawy oraz wyposażeniem niezbędnym do przeżycia z dala od miejskiego zgiełku.

Dlaczego Defender doskonale sprawdzi się podczas wypraw turystycznych?

Land Rover Defender ma do zaoferowania nowoczesne wnętrze pozwalające pokonać drogowe odcinki wyprawy w niezwykle komfortowych warunkach. Jednocześnie elementy kokpitu są wytrzymałe i łatwe w czyszczeniu z błota, które zabrało się z nami ze szlaku. Jazdę w terenie ułatwia wiele zaawansowanych rozwiązań jak np. kamera dająca podgląd tego, co dzieje się pod samochodem. 

d3sfct9

Defender jest dostępny jako hybryda PHEV, która pozwala na oszczędny i ekologiczny przejazd przez miasto i teren – zasięg w trybie elektrycznym wynosi nawet około 40 km. Jednocześnie obecność akumulatorów nie wpływa na jego możliwości w terenie. Podobnie jak wersje spalinowe może pokonywać zbiorniki wodne o głębokości do 900 mm. 

 materiały partnera
Źródło: materiały partnera

Automatyczny napęd na cztery koła zastosowany w modelu Defender wykorzystuje dwustopniową skrzynię rozdzielczą z reduktorem oraz sprzęgło wiskotyczne. Układ umożliwia precyzyjne przenoszenie momentu obrotowego na koła dysponujące najwyższą przyczepnością – nawet do 100% napędu na jedną oś. Może rozdzielać go również w innej dowolnej proporcji aż do 50:50.

Land Rover Defender PHEV wykorzystuje również pneumatyczne zawieszenie adaptacyjne, które w terenie może unieść prześwit nawet na 291 mm. Na autostradach obniża się natomiast odpowiednio w stosunku do ustawienia standardowego, aby zmaksymalizować dostępną aerodynamikę. Adaptacyjne funkcje zawieszenia pozwalają zarządzać parametrami takimi jak twardość czy siła tłumienia nierówności. Pneumatyka przekłada się także na niezwykle komfortową podróż na asfalcie.

d3sfct9

Dodatki, które uprzyjemnią wyprawy z Defenderem

Wyposażenie Defendera może wykorzystywać dodatki, które są w stanie uczynić wyprawy znacznie łatwiejszymi i przyjemniejszymi. Mowa tu nie tylko o tak podstawowych rzeczach, jak namiot dachowy czy wyciągarka. Dostępne są też akcesoria dla zwierząt, m.in. miska zapobiegająca wylewaniu wody podczas jazdy czy rampy ułatwiające wsiadanie, które pozwolą wygodnie podróżować z czworonożnym towarzyszem. 

Defender jest dostępny w wielu wersjach nadwozia – od dwudrzwiowej odmiany 90, do nawet 8-osobowej terenówki oznaczonej symbolem 130. Dzięki temu można dopasować model zarówno do samotnych wypraw, jak i eskapad w większym gronie. Korzystanie z tego wszechstronnego nadwozia ułatwiają akcesoria takie jak m.in. drabinka pozwalająca na wygodny dostęp do przestrzeni dachowej. Wodoodporne schowki na odzież pozwolą natomiast wygodne przechowywanie ubrań oraz strojów sportowych. W efekcie Defender jest zarówno skutecznym sposobem na przejazd przez najbardziej wymagające odcinki wyprawy, jak i idealnym schronieniem podczas każdego postoju.

Artykuł sponsorowany Inchcape JLR Poland
d3sfct9
d3sfct9