Trwa ładowanie...

Wyspy wysokiego promieniowania. Opalają nawet, gdy nie świeci słońce

Lipiec i sierpień to co roku najgorętsze miesiące na archipelagu Wysp Kanaryjskich. To właśnie one są regionem Hiszpanii o najwyższym promieniowaniu ultrafioletowym przez cały rok. Nawet w pochmurne dni trzeba uważać – ostrzega Państwowa Agencja Meteorologiczna (Aemet).

Na Wyspach kanaryjskich jest ok. 300 dni słonecznych w ciągu rokuNa Wyspach kanaryjskich jest ok. 300 dni słonecznych w ciągu rokuŹródło: NaKanarach
d3fsrj7
d3fsrj7

Kanary oddalone od Afryki o niespełna 200 km nie mają klimatu tropikalnego, lecz umiarkowany i suchy. Oznacza to w praktyce, że nawet podczas temperatur przekraczających niekiedy latem 45 st. C w cieniu, da się tu wytrzymać.

Najgorętsze noce

Zdarzają się też jedno- czy dwudniowe epizody z ekstremalnie wysokimi temperaturami w nocy przekraczającymi 40 st. C. Wyspy Kanaryjskie zanotowały najgorętszą noc w całej Hiszpanii w połowie sierpnia 2021 r. Najgoręcej było na Gran Canarii. W mieście Tasarte było wówczas o godz. 6 rano 41,6 st. C. Także wtedy w środku nocy termometr na plaży w turystycznym kurorcie Maspalomas na południu Gran Canarii pokazywał aż 39 st. C. Do tego wiał silny wiatr z masami gorącego, wręcz parzącego skórę powietrza.

Z powodu braku dużej wilgotności powietrza pranie pozostawione na zewnątrz na tym archipelagu potrafi wyschnąć w kilkadziesiąt minut.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Uwielbiane przez turystów miejsca. "Pełne atrakcji"

Według prognoz pogody od 8 lipca 2024 r. temperatury na Kanarach każdego dnia rosną i będą rosnąć, aby przekroczyć w kolejnym tygodniu 31 st. C w cieniu, co w praktyce oznacza, że w słońcu temperatura będzie realnie wyższa o kilka stopni.

d3fsrj7

300 słonecznych dni w roku

Ale ponad 300 słonecznych dni w roku ma też swoje minusy. Wiedzą o tym mieszkańcy Wysp Kanaryjskich, którzy zazwyczaj chowają się przed słońcem i szukają cienia oraz ochłody.

Departament Zdrowia Rządu Regionalnego przypomina mieszkańcom i turystom o konieczności ochrony przed słońcem na Wyspach Kanaryjskich przez cały rok, nawet w pojawiające się niezwykle rzadko pochmurne dni, bo pogoda bywa zdradliwa i nawet wtedy od morskiej bryzy można się szybko opalić lub poparzyć skórę.

Na Kanarach nawet w nocy termometry wskazują czasami temperatury zbliżone do 40 st. C NaKanarach
Na Kanarach nawet w nocy termometry wskazują czasami temperatury zbliżone do 40 st. CŹródło: NaKanarach

Specjaliści zalecają codzienne i systematyczne stosowanie filtrów przeciwsłonecznych o współczynniku ochrony przeciwsłonecznej minimum (SPF) 30 lub jeszcze lepiej 50. Dodatkowo wskazane jest noszenie kapeluszy i okularów przeciwsłonecznych. Dyrekcja Generalna Zdrowia Publicznego Wysp Kanaryjskich informuje, że uszkodzenia słoneczne kumulują się, a nadmierna ekspozycja i oparzenia słoneczne w dzieciństwie zwiększają ryzyko wystąpienia niektórych rodzajów raka skóry wiele lat później.

d3fsrj7

Skutki wysokiego promieniowania

Ostre skutki promieniowania UV mogą spowodować m.in. uszkodzenie DNA, oparzenia słoneczne, reakcje fototoksyczne i fotoalergiczne oraz immunosupresja (obniżenie zdolności i skuteczności układu odpornościowego), co może być czynnikiem zwiększenia ryzyka raka i prowadzić do reaktywacji wirusów, takich jak opryszczka.

Słońce na Wyspach Kanaryjskich potrafi bardzo szybko spalić skórę Adobe Stock
Słońce na Wyspach Kanaryjskich potrafi bardzo szybko spalić skóręŹródło: Adobe Stock

Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV może również powodować poważne problemy zdrowotne, w tym nowotwory, z których najbardziej znanym jest czerniak, rak podstawnokomórkowy i płaskonabłonkowy.

d3fsrj7

Przypomina się również, że narażenie na promieniowanie UV zwiększa ryzyko chorób oczu, jeśli nie jest stosowana odpowiednia ochrona. Szacuje się, że piętnaście milionów ludzi na całym świecie oślepło z powodu zaćmy, a dziesięć procent tych przypadków może być spowodowanych narażeniem na nadmierne promieniowanie UV.

Błędy plażowiczów

Choć lubimy czerpać energię ze słońca i wracać z opalenizną po urlopie, to zazwyczaj mniej chętnie używamy kremów do opalania. A gdy już robimy, to popełniamy przy tym wiele błędów, narażając swoje zdrowie, a nawet życie.

d3fsrj7

Krem przeciwsłoneczny nie blokuje opalania, lecz stanowi ochronę przed rakiem skóry. W związku z tym kremem pokryte powinno być całe ciało – nie tylko te obszary, które nam wydają się najbardziej narażone.

Osiem najczęściej popełnianych błędów podczas opalania

  1. Aby krem z filtrem spełniał swoją funkcję ochronną, musi być użyty minimum pół godziny przed wyjściem na słońce. Błędem jest smarowanie się już po rozłożeniu się na plaży.
  2. Nie wystarczy użyć kremu jednorazowo. Podczas upalnego dnia na plaży przeciętnie powinniśmy smarować się trzy razy.
  3. Krem wodoodporny przestaje działać po tym, jak zamoczymy się w wodzie. Nie tylko kąpiel, ale też pocenie się ciała powoduje, że powinniśmy ponownie użyć kremu.
  4. Jeśli tylko leżymy na słońcu, to powinniśmy smarować się średnio raz na cztery godziny.
  5. Na ogół boimy się wysokich filtrów. SPF 50 nie sprawi, że się nie opalimy. Te obawy są zupełnie niepotrzebne. Filtr nie blokuje procesów opalania, jedynie je spowalnia.
  6. Mitem jest, że chwila spędzona na słońcu nie jest niczym groźnym. Niektórzy dermatolodzy uważają, że dopóki nie masz powikłań przy zwykłym nasłonecznieniu, możesz opalać się bez ochrony przeciwsłonecznej do 20 minut każdego dnia. Jednak, aby zmniejszyć ryzyko poparzenia słonecznego, najlepiej trzymać się czasu od 5 do 10 minut. Niektóre badania sugerują, że bardziej szkodliwe jest jednorazowe działanie słońca przez dłuższy czas niż stopniowe opalanie.
  7. Błędy popełniamy bardzo często przy smarowaniu twarzy. Omijamy nos, brodę, uszy, czyli najbardziej wysunięte obszary buzi. Krem z filtrem powinien być równomiernie rozprowadzony tak, aby pokryć wszystkie ewentualne nierówności.
  8. Makijaż nie chroni cię przed słońcem. Nawet nałożenie pudru SPF nie zapewnia pełnej ochrony.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3fsrj7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3fsrj7

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj