Trwa ładowanie...
30-03-2016 08:51

Zalipie - najpiękniejsza wieś w Polsce

Zalipie śmiało można nazwać najbardziej kolorową wsią w naszym kraju. Położona w województwie małopolskim miejscowość charakteryzuje się przepięknie ozdobionymi domami. Malowidła na ścianach, płotach, a także we wnętrzach chałup zaczęto tu wykonywać już pod koniec XIX wieku! Dziś w Zalipiu można podziwiać ok. 20 kwiecistych domostw.

Zalipie - najpiękniejsza wieś w PolsceŹródło: Shutterstock
del5md2

*Zalipie *śmiało można nazwać najbardziej kolorową wsią w naszym kraju. Położona w województwie małopolskim miejscowość charakteryzuje się przepięknie ozdobionymi domami. Malowidła na ścianach, płotach, a także we wnętrzach chałup zaczęto tu wykonywać już pod koniec XIX wieku. Dziś w Zalipiu można podziwiać ok. 20 kwiecistych domostw.

Skąd wziął się pomysł na takie dekorowanie budynków? - Dla ozdobienia, dla rozjaśnienia wnętrz - wyjaśniła Wanda Racia z Oddziału Muzeum Okręgowego w Tarnowie. - Co roku jest konkurs na malowane domy - dodała. - Malują panie, malują panowie, a nawet turyści z Australii. Każda rodzina ma swój styl malowania - zdradziła Racia.

del5md2

Od początku prym wiodła niezwykle zdolna malarka z Zalipia Felicja Curyłowa. Bardzo łatwo potrafiła zaskarbić sobie sympatię ludzi. Malarki ze wsi z Curyłową na czele zaczęły się pojawiać na salonach i w mediach. Jeździły na "występy gościnne", malowały różne wnętrza, m.in. kajutę na transatlantyku "Batory". Ich prace można podziwiać m.in. w Zagrodzie Felicji Curyłowej, która stanowi obecnie filię Muzeum Okręgowego w Tarnowie oraz w Domu Malarek w Zalipiu, powstałym w roku 1978. Ceny biletów wstępu - normalny 6 zł, ulgowy 4 zł; za dodatkowa opłatą można wziąć udział w warsztatach malarskich.

ik/udm

del5md2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
del5md2