Trwa ładowanie...
06-12-2010 12:50

Zamek Kliczków. Z czego słynie. Nocleg

Zamek Kliczków, a dokładnie jego początki, sięgają 1297 roku, kiedy książę świdnickojaworski Bolko I Surowy wzniósł warownię, która w 1390 roku stała się własnością von Rechenbergów.

Zamek Kliczków. Z czego słynie. NoclegŹródło: Hachette Polska
dm1yu84
dm1yu84

Początki Kliczkowa sięgają 1297 roku, kiedy książę świdnickojaworski Bolko I Surowy wzniósł warownię, która w 1390 roku stała się własnością von Rechenbergów.

Być może zręby tej pierwszej budowli wykorzystano do budowy renesansowego dworu na przełomie XVI i XVII wieku. Kamienna budowla miała aż 20 komnat, w tym dwie sale balowe, i była otoczona licznymi zabudowaniami gospodarczymi. W 1611 roku gościł tu Maciej Habsburg, świeżo koronowany król Czech.

Wojna trzydziestoletnia (16181648) przyniosła zmianę właściciela. W 1631 roku kliczkowskie dobra przeszły w ręce von Schellendorfów, a następnie spokrewnionych z nimi von Frankenbergów. Nowi właściciele przekształcili renesansowy dwór w barokową rezydencję otoczoną parkiem. W 1747 roku stała się własnością von Promnitzów z Pszczyny, a w 1764 roku przejęła ją rodzina SolmsBaruth, która władała Kliczkowem niemal do końca II wojny światowej. Początek XIX wieku przyniósł zmiany w wyglądzie pałacu i jego otoczenia. Dobudowano neogotycką wieżę Jenny i przeniesiono zabudowania gospodarcze poza bezpośrednie otoczenie rezydencji. Jednak dopiero Friedrich Hermann Johann Georg zu SolmsBaruth podjął w 1881 roku generalną przebudowę całego założenia. Pałac przekształcono w ogromną, wieloskrzydłową rezydencję, o bryle urozmaiconej ryzalitami, wykuszami i wieżyczkami. Całość miała eklektyczny charakter, zainspirowany francuskim i niemieckim renesansem. Imponujące były bogato dekorowane wnętrza. Nowa budowla zyskała też
nowe otoczenie – 80hektarowy park krajobrazowy w stylu angielskim zaprojektował Eduard Petzold.

Po nieudanym zamachu na Hitlera w 1944 roku dobra kliczkowskie skonfiskowano, a ich właścicieli aresztowano. Rezydencja uległa zniszczeniu dopiero po wojnie. Żaden z powojennych użytkowników nie był w stanie podźwignąć pałacu z upadku. Podjęta w latach 90. XX wieku przez firmę INTEGER SA odbudowa przywróciła pałacowi dawny blask.

dm1yu84

**Zamek Kliczków Nocleg**

Zamek w Kliczkowie jest bez wątpienia jedną z największych rezydencji na Śląsku, zaadaptowanych na potrzeby hotelowe. Już sam dojazd trzystumetrową aleją lipową jest imponujący. Wrażenie robi także oferta. Jest tu nowoczesne Centrum SPA, basen, siłownia, sauna, tor łuczniczy i ośrodek jeździecki. Basen ulokowano w dawnej ujeżdżalni, gdzie przeszklono jedną ścianę szachulcowego budynku, aby pływający mogli oglądać park. Sześć sal, w tym Sala Dworska mogąca pomieścić 400 osób, jest wyposażonych w nowoczesny sprzęt konferencyjny. Wchodząc do nich trudno jednak tę nowoczesność dostrzec, bowiem wszystkie urządzenia są dyskretnie ukryte i na co dzień niewidoczne. Reprezentacyjne komnaty umeblowano częściowo oryginalnymi, a częściowo stylizowanymi sprzętami, dopasowując ich stylistykę i kolorystykę do poszczególnych wnętrz. Część wyposażenia pochodzi z magazynów Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Sale konferencyjne i restauracyjne są utrzymane w ciepłych czerwonobrązowych tonacjach, co pozwoliło niektórym z nich
nadać bardziej kameralny styl.

Oczywiście są też pomieszczenia mające bardziej nowoczesny charakter. Do nich należą winiarnia i sale klubowe w podziemiach oraz centrum fitness. Nowoczesna jest także większość pokoi gościnnych. Utrzymane w pastelowych tonacjach, wyposażone w eleganckie i wygodne meble dają możliwość zarówno doskonałego wypoczynku, jak i pracy. Postarano się, by każdy z pokoi był inny, wszystkie są komfortowe. Nie zapomniano też o gościach, którzy chcieliby zamieszkać w prawdziwie zamkowych komnatach. Dla nich przygotowano apartamenty Cesarski, Królewski czy Generalski, gdzie zachowano ducha zamku mimo nowoczesnej aranżacji.

**Okolica**

Bolesławiec – miasteczko słynie z produkcji ceramiki zdobionej metodą stempelkow

Bory Dolnośląskie – największy w Polsce kompleks suchych borów sosnowych, brusznicowych i wrzosowych. Setki kilometrów oznakowanych i nieoznakowanych szlaków pozwalają poznać przyrodę i ciekawe miejsca, np. magazyn broni atomowej przy lotnisku w Wiechlicach, najdłuższy zabytek w Europie: Wały Śląskie koło Szprotawy, żelbetowy wiadukt prowadzący na hitlerowski poligon koło Świętoszowa.

dm1yu84

Bóbr – lewy dopływ Odry na odcinku do Bolesławca jest raczej rzeką trudną, spyw nią wymaga sporych umiejętności.

Osiecznica – miejscowość, w której urodził się Abraham Gottlob Werner, profesor Akademii Górniczej we Freibergu i twórca współczesnej mineralogii i geologii, zachwyca swoim położeniem. Będąc tu koniecznie trzeba wybrać się na wycieczkę rowerową jedną z wielu tras dydaktycznych.

Zamek Kliczków – Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowe

Kliczków 8, 59724

dm1yu84

Osiecznica (75) 734 07 00 do 02 (75) 734 07 03

Dojazd samochodem

Wyjazd z Bolesławca drogą nr 350 w kierunku Ruszowa. Przy drodze jest tablica informacyjna pałacu. Podróżując autostradą A4 z Wrocławia w kierunku Zielonej Góry, gdy autostrada przejdzie w drogę krajową nr 18, za mostem na Kwisie skręt w lewo na Ławszową i Osiecznicę. W Osiecznicy skręt na Bolesławiec.

Dojazd pociągiem

Dojazd pociągiem do Bolesławca i dalej autobusem PKS.

Seria: Miejsca niezwykłe
Tytuł: Wypoczynek w dworkach i pałacach
Autor: Robert Pasieczny

dm1yu84
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dm1yu84