Trwa ładowanie...
Informacja prasowa

Znamy już ceny biletów na Pendolino w Polsce. Opłaca się?

Data pierwszego kursu szybkiego pociągu Pendolino po polskich torach zbliża się wielkimi krokami. W trasę skład ma wyruszyć 14 grudnia br. Natomiast już 15 listopada br. rusza przedsprzedaż biletów na przejazdy nowymi pociągami kategorii EIC Premium (Pendolino). Ceny będą zaczynać się od 49 zł. Nowa strategia cenowa ma zachęcić do podróżowania koleją. Czy ma szanse stać się alternatywą dla połączeń autobusowych, samolotowych i indywidualnych przejazdów samochodowych?
Share
Znamy już ceny biletów na Pendolino w Polsce. Opłaca się?
Źródło: PKP Intercity/Bartłomiej Banaszak
d46tdwz

Jak podkreśla Marcin Celejewski, prezes PKP Intercity, Pendolino będzie pociągiem dla wszystkich. - Nowa strategia cenowa sprawi, że będą mogli z niego korzystać zarówno klienci oszczędni, studenci, rodziny kupujące bilet z wyprzedzeniem oraz biznesmeni, robiący to tuż przed odjazdem pociągu – dodaje.

Ceny będą zaczynać się od 49 zł, przy zakupie na co najmniej dwa tygodnie przed planowaną podróżą. Jednak, jak jeszcze we wrześniu dowiedział się Dziennik Gazeta Prawna takich miejsc będzie tylko 20 w każdym składzie. Po wyczerpaniu puli najtańszych biletów, będzie można skorzystać ze zniżek w przedsprzedaży. Najpierw udostępnione zostaną bilety z 30 proc. rabatem, a następnie z 20 proc. i 10 proc. zniżką. Po wyprzedaniu biletów w niższych cenach, zaczną obowiązywać stawki bazowe. Pule biletów z rabatami będą limitowane. Zgodnie z zasadą „wcześniej - taniej” bilety w atrakcyjnych cenach zakupią osoby planujące podróż z wyprzedzeniem. Obowiązywać będą także ulgi ustawowe.

Oferta będzie dostępna w kasach, biletomatach, na stronie internetowej oraz dzięki aplikacji mobilnej. Nie będzie możliwości zakupu biletu w pociągu. Podróż EIC Premium *będzie mogła odbyć się wyłącznie na podstawie biletu kupionego przed wejściem na pokład. Jak informuje _ Gazeta Wyborcza _, wejście do Pendolino bez biletu będzie oznaczało konieczność zapłacenia *kary w wysokości 650 zł. Razem z biletem oznacza to wydatek minimum 800 zł.

d46tdwz

Czy Pendolino będzie konkurencyjne?
Ceny maksymalne biletów na trasach z i do Warszawy wynoszą 150 zł. Natomiast za przejazd z Trójmiasta do Krakowa lub Katowic będzie trzeba zapłacić nawet 189 zł. Czas podróży waha się od 2 h 28 min. na trasie Warszawa-Kraków, przez 3 h na trasie Gdańsk-Warszawa i 3 h 40 min. z Warszawy do Wrocławia. Pokonanie trasy z Trójmiasta do Katowic lub Krakowa zajmie natomiast do 5 h 30 min. Czy jest to oferta konkurencyjna cenowo i czasowo? Porównajmy wybrane trasy:

fot. M.Sikiewicz/infografika.wp.pl
fot. M.Sikiewicz/infografika.wp.pl

Warszawa – Gdańsk (czas przejazdu Pendolino wg rozkładu 2 h 58 min.)
Na podróż samochodem przy założeniu spalania 8l/100 km paliwa w cenie 5,15 zł/l i podróży autostradą wydamy ok. 180 zł (paliwo + 29,90 zł za A1 na odcinku Gdańsk-Toruń). Jeżeli pojedziemy tradycyjną trasą E77 wydamy ok. 145 zł na tankowanie. Podróż zajmie nam w zależności od wybranej trasy od 3 h 30 min. do 4 h.

Na omawianej trasie możemy również podróżować samolotem. Do dyspozycji są dwie linie lotnicze: Ryanair i PLL LOT. Za przelot tanimi liniami (Gdańsk Rębiechowo – Warszawa Modlin) zapłacimy w grudniu 39 zł. Natomiast korzystając z oferty naszego rodzimego przewoźnika za bilet w tym samym miesiącu zapłacimy od 142 zł. Czas podróży to orientacyjnie 3 h (uwzględniając lot, dojazd na lotnisko i czas konieczny na odprawę).

d46tdwz

Podróż PolskimBusem to pozostaje wciąż najtańszą możliwością. W tej chwili bilety na podróż w grudniu można kupić już za 17 zł. Czas podróży z Dworca PKS w Gdańsku na Dworzec Autobusowy Metro Młociny to 4 h 55 min.

Gdańsk – Kraków (czas przejazdu Pendolino wg rozkładu 5 h 26 min.)
Podczas podróży samochodem, przy założeniu spalania 8l/100 km paliwa w cenie 5,15 zł/l, wydamy na stacji benzynowej ok 240 zł. Jeśli zależy nam na szybszej podróży i wybierzemy autostradę, należy do tej kwoty dodać 29,90 zł. Podróż zajmie od 6 h 15 min. do 6 h 40 min.

Z północy na południe możemy również dostać się samolotem. Za przelot Ryanerem (Gdańsk Rębiechowo – Kraków Balice) zapłacimy w grudniu od 69 zł. Czas podróży to orientacyjnie 3 h (uwzględniając lot, dojazd na lotnisko i czas konieczny na odprawę). Korzystając z oferty PLL LOT kupimy przelot z przesiadką w Warszawie. Za bilet w tym samym czasie zapłacimy od 286 zł. Czas podróży to orientacyjnie 4 h (uwzględniając lot, dojazd na lotnisko, przesiadkę i czas konieczny na odprawę).

Podróż PolskimBusem to również w tym przypadku najtańsza możliwość. Z Gdańska do Karkowa nie ma jednak połączenia bezpośredniego, trzeba przesiadać się w Warszawie. Za bilet łączony na podróż w grudniu zapłacimy od 37 zł. To jednak podróż czasochłonna. Czas podróży to niemalże 10 godzin plus czas przesiadki.

d46tdwz

Nowa spójna strategia cenowa PKP Intercity zakłada wykorzystanie najnowocześniejszych narzędzi do zarządzania przychodami. - Rozwiązanie, które wdraża spółka wyprzedza europejskie standardy. Stoi za nim prawdziwy business intelligence - mówi Marcin Celejewski. - Liczę, że dzięki nowej strategii cenowej, skróceniom czasów jazdy i inwestycjom w tabor w 2015 r. odzyskamy klientów – dodaje.

Urszula Drukort-Matiaszuk/at, Wirtualna Polska

d46tdwz

Podziel się opinią

Share
d46tdwz
d46tdwz