Trwa ładowanie...

Abu Zabi - powstaje emiracki Luwr

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich powstaje muzeum Luwr. Kolekcja ma zostać udostępniona zwiedzającym na początku roku 2017. Co będzie można zobaczyć?

Abu Zabi - powstaje emiracki LuwrŹródło: Philip Lange/Shutterstock
d42ijxl
d42ijxl

Obiekt znajdujący się na muzealnej wyspie w Abu Zabi został zaprojektowany przez światowej sławy architekta Jeana Nouvela. Budynek ma ogromną kopułę, przez którą do wnętrza wpada rozproszone światło. Robi to ogromne wrażenie. Pod 200-metrowy parasol będzie można wpływać łódkami.

Muzeum będzie działało we współpracy z francuskim Luwrem i ma prezentować część jego zbiorów, ale nie tylko. Amerykańska neokonceptualistka Jenny Holzer i włoski rzeźbiarz Giuseppe Penone będą pierwszymi artystami, których prace pojawią się tylko w emirackim Luwrze.

Wizualizacja wnętrza nowego Luwru. _ Fot. Gabriel Jorby, Flickr (CC BY 2.0) _

d42ijxl

Giuseppe Penone jest czołowym przedstawicielem ruchu Arte Povera. Od lat 60. artyści skupieni na sztuce ubogiej używają do swoich przedstawień nieprzetworzonych materiałów i niedrogich przedmiotów. Nie inaczej będzie w tym przypadku. Składająca się z czterech części instalacja zatytułowana "Kiełkowanie" odnosi się do relacji między sztuką, naturalnym środowiskiem a człowiekiem. 69-letni artysta podkreśla, że jego praca będzie odzwierciedlała niezwykły nastrój, jaki w emirackim Luwrze udało się wykreować dzięki architekturze.

Amerykańska instalacja Jenny Holzer zostanie wygrawerowana na jednej z wewnętrznych ścian muzeum. Artystka nawiązuje do trzech archetypicznych tekstów - mezopotamskiego mitu sumeryjskiego, tekstów francuskiego filozofa epoki renesansu jakim był Michel de Montaigne i historii Arabów spisanej w XIV wieku przez prekursora socjologii Ibna Chalduna.
ir
Źródło: IAR

d42ijxl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d42ijxl