Trwa ładowanie...
10-07-2013 09:01

Baltic Sail Gdańsk 2013 za nami!

Siedemnasta edycja Baltic Sail Gdańsk dobiegła końca. W paradzie zamykającej czterodniowy Zlot Żaglowców wzięło udział ponad sto jednostek. Wzdłuż Długiego Pobrzeża i na Targu Rybnym ustawiły się tłumy widzów, którzy pozdrawiali przepływające tuż obok jachty, motorówki i żaglowce.

Baltic Sail Gdańsk 2013 za nami!Źródło: Baltic Sail Gdańsk
d2acrlo
d2acrlo

Wszystkie goszczące na Baltic Sail Gdańsk jednostki ustawiły się w szyku przy Polskim Haku, by punktualnie o godzinie 12.00 wyruszyć w kierunku Targu Rybnego. Na czele parady płynęła oczywiście jednostka flagowa Gdańska – STS Generał Zaruski. Z największym aplauzem publiczności spotkało się wpłynięcie na Motławę holenderskiego trójmasztowca Minerva, który zaprezentował się podczas parady pod pełnymi żaglami! Widok rozpostartych żagli na tle Żurawia z pewnością widok szybko się nie powtórzy. Widzów zaskoczył również łotewski żaglowiec Libava - wzorowany na XVIII-wiecznych statkach galeon, powitał zgromadzonych wystrzałem z armatniego działa.

Podczas czterech dni zlotu, żaglowce zabrały w rejsy po Zatoce Gdańskiej ponad dwa tysiące osób! Po drodze pasażerowie mieli okazję zobaczyć Gdańsk od strony wody oraz zacumowany przy Nabrzeżu Obrońców Westerplatte czteromasztowiec STS Kruzenshtern. Chętni mogli zwiedzać pokład jednego z trzech największych żaglowców świata, posłuchać jego bogatej historii i porozmawiać z załogą.

W ramach Baltic Sail Gdańsk, jak co roku odbyły się także regaty Nord Cup. W rywalizacji rozegranej w dwudziestu dwóch klasach, wyłoniono Mistrzów Polski. Przyznano również nagrodę jachtu tygodnia, Bartkowi Makale i Łukaszowi Skrzyckiemu, którzy w najlepszym stylu wygrali w swojej klasie. Częścią regat był też Wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna, w którym spośród ponad sześćdziesięciu różnorodnych jachtów, które stawiły się na starcie, bezkonkurencyjny ponowie okazał się katamaran Oiler. Armator Marek Kowalski z załogą w składzie: Robert Kresło, Michał Wojtowicz, Krzysztof Grel, Łukasz Ołtarzewski i Rafał Rasielewski, będzie posiadaczem bursztynowego trofeum przez pół roku, a następnie puchar będzie można podziwiać w Ośrodku Kultury Morskiej Centralnego Muzeum Morskiego.

Bardzo dużą popularnością cieszyły się widowiskowe inscenizacje historyczne – organizowana przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska „Bitwa Morska. Obrona Twierdzy Wisłoujście!” oraz bitwa na wodach Motławy, pierwsza zrealizowana w Polsce inscenizacja z czasów Wielkiej Wojny Północnej. Był to prawdziwy spektakl, któremu towarzyszyła muzyka i komentarz na żywo wygłaszany przez Gdańskiego Korsarza Krzysztofa Kucharskiego.

d2acrlo

Wieczory, jak co roku należały do koncertów muzyki szantowej. W programie festiwalu „Szanty pod Żurawiem” znaleźli się artyści tacy jak: Jerzy Porębski, Przemek Dyakowski i Wojciech Staroniewicz. Po koncertach, przy których widownia bawiła się doskonale, odbywały się projekcie filmów – w piątek „Generał Zaruski” Pawła Zbierskiego i wyprodukowany przez Fundację Gdańską „Johannes Hevelius Dantiscanus” Michała Juszczakiewicza, natomiast w sobotę – „Rejs” Marka Piwowskiego.

Na wszystkich fanów Zlotu, od 4 do 7 lipca, czekało mnóstwo atrakcji. Baltic Sail to cztery dni świętowania, podczas których ożywają piękne morskie tradycje Gdańska. Żeglarze otrzymali klucz do bram miasta od Prezydenta Pawła Adamowicza i doskonale sprawdzili się w roli włodarzy Gdańska. Kolejna okazja do podziwiania żaglowców nad Motławą, już za rok!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i materiałów z imprezy na www.balticsail.pl i facebook.com/BalticSail.

d2acrlo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2acrlo