Trwa ładowanie...
08-11-2013 13:43

Berlin - idealne miasto na weekend

Berlin staje się wśród Polaków coraz chętniej wybieranym celem na weekendowy wypad. Kulturalna i narodowościowa różnorodność przyciąga tu turystów z całego świata pragnących zasmakować zarówno klasycznych rozrywek, jak i tych, których próżno szukać w przewodnikach. Polacy bardzo chętnie wybierają się do stolicy Niemiec - to tylko godzina jazdy samochodem od granicy naszego kraju.

Berlin - idealne miasto na weekendŹródło: berlinphotos030 - Fotolia.com
d2yzsa6
d2yzsa6

Berlin obfituje w atrakcje, które są w stanie zaspokoić każdego turystę. Wielbiciele sztuki, teatru, kulinariów czy nocnego życia na pewno nie będą się nudzić w stolicy Niemiec. Co w takim razie warto tam zobaczyć?

Reichstag
Reichstag, czyli siedziba niemieckiego Bundestagu, to miejsce, które w Berlinie trzeba po prostu zobaczyć. Neorenesansowy budynek z XIX wieku został zniszczony w latach 30. i odbudowany w nowej formie na początku lat 90. By dostać się do środka trzeba odstać w niemałej kolejce, ale panorama miasta widziana ze szklanej kopuły na szczycie budynku jest tego warta!

Pałac Charlottenburg
Pałac Charlottenburg znajduje się w poddzielnicy o tej samej nazwie i jest największym tego typu obiektem w Berlinie. Jest to jedyna rezydencja, która przetrwała od czasów Hohenzollernów. Pałac został zbudowany pod koniec XVII wieku i zachwyca wnętrzem w stylu barokowym i rokoko. Koniecznie trzeba udać się na spacer po rozległym ogrodzie.

d2yzsa6

Brama Brandenburska
Brama Brandenburska to bez wątpienia najbardziej znany symbol Berlina, znajduje się także na rewersach eurocentów (10, 20 i 50). Powstała pod koniec XVIII wieku, po wojnie siedmioletniej, jako Brama Pokoju. Ma 26 m wysokości i została wzniesiona z łabskiego piaskowca. Patrząc na Bramę Brandenburską ciężko uniknąć skojarzenia z inną słynna budowlą - nic dziwnego, bo za wzór do jej budowy posłużyły... propyleje akropolu ateńskiego.

Wyspa Muzeów *
*
Wyspa Muzeów
to punkt obowiązkowy wizyty w Berlinie. Muzeum im. Bodego, Pergamońskie, Nowe Muzeum, Stara Galeria Narodowa i Stare Muzeum tworzą jeden z najważniejszych kompleksów muzealnych nie tylko w Europie, ale na całym świecie! Jak sama nazwa wskazuje, obiekt znajduje się na wyspie, na rzece Szprewie. Z resztą miasta łączy ją zamknięty dla ruchu kołowego most Monbijoubrücke.

Windą wśród ryb
AquaDom to jedna z największych całorocznych atrakcji Berlina. Cylindryczne akwarium znajduje się kompleksie DomAquarée, który obejmuje hotel, biura, restauracje i morski park rozrywki. AquaDom stanowi jego największą dumę. 25-metrowe cylindryczne akwarium jest największym tego typu obiektem na świecie. Na dodatek w jego wnętrzu znajduje się… winda. Przejazd w oszklonej kapsule to niezwykłe przeżycie – w otaczającym ją zbiorniku pływa ok. 1500 ryb!

Inna strona Berlina
Jeśli zwiedziliście już sztandarowe atrakcje miasta, warto zobaczyć jego mniej turystyczną stronę. Idealną okazją do tego są organizowane dwa razy dziennie wycieczki Alternative Berlin Tours. Przewodnicy zabierają turystów w nieznane zakątki tego fascynującego miasta - pokazują opuszczone budynki, artystyczne centra czy niezwykłe murale. Wycieczki trwają trzy godziny i są bezpłatne (choć oczywiście "napiwki" są mile widziane).

d2yzsa6

Tropikalny raj
Po zwiedzeniu miasta warto wybrać się w naprawdę wyjątkowe miejsce. 60 km od Berlina, w gigantycznym hangarze o długości 360 m i wysokości 107 m wyrosło miejsce rodem z Karaibów. To Tropical Island - największa w Europie tropikalna wyspa. Na powierzchni 66 tys. m kw. znajdują się złote plaże, baseny, zjeżdżalnie i las tropikalny. Może tu wypoczywać na raz nawet 8 tys. gości. Pod kopułą hangaru przez całą dobę panuje stała temperatura 27 stopni Celsjusza. Temperatura wody w ogromnym basenie zwany Morzem Południowym jest o stopień wyższa. Nad zbiornikami położona jest 200-metrowa plaża, którą pokrywa złoty piasek przywieziony prosto z Włoch. Znajdziemy tu także najwyższą zjeżdżalnię wodną w Niemczech - wznosi się ona na wysokość 27 metrów.

Z wizytą na pchlim targu
Po Berlinie wraz z dziennikarzem Marcinem Sawickim spacerowała Małgorzata Kozakiewicz, córka olimpijczyka Władysława Kozakiewicza. W stolicy Niemiec Kozakiewicz pracuje jako dziennikarka i prowadzi dwa kanały telewizji online. Sawicki i Kozakiewicz trafili m.in. na targ staroci, gdzie można kupić dosłownie wszystko.

at/pw

d2yzsa6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2yzsa6