Trwa ładowanie...
24-11-2010 15:25

Bronowice Małe

Bronowice, dawna podkrakowska wieś, swoją sławę i zaistnienie na trwałe w polskiej kulturze zawdzięcza artystom Młodej Polski.

Bronowice MałeŹródło: Hachette Polska
d3hvenk
d3hvenk

Bronowice, dawna podkrakowska wieś, swoją sławę i zaistnienie na trwałe w polskiej kulturze zawdzięcza artystom Młodej Polski.

Położona 5 km na zachód od centrum Krakowa wieś, która obecnie stanowi część miasta, została założona w XIII wieku na prawie magdeburskim i przez lata należała do uposażenia proboszczów parafii kościoła Mariackiego. Bronowice słynęły z licznych chałup pomalowanych na niebiesko, malowniczo stojących na okolicznych pagórkach. Z dawnej zabudowy zachowało się do dziś niewiele. Przy ul. Tetmajera, dzięki staraniom rodziny, przywrócono dawny wygląd dworkowi „Tetmajerówka”. Należał on do malarza i poety Włodzimierza Tetmajera, który kupił go w 1902 roku od chłopa bronowickiego. W okresie swojej świetności dworek gościł wiele znanych osób. Bywali tu między innymi Aleksander Gierymski, Wojciech Kossak, Stanisław Wyspiański.

Obecnie mieszka tu prawnuczka Włodzimierza Tetmajera. Zanim Włodzimierz Tetmajer zakupił owe pofranciszkańskie zabudowania, przez wiele lat mieszkał po sąsiedzku, w dworku, który wybudował w 1894 roku, a który teraz nazywany jest „Rydlówką”. Tu bowiem 21 listopada 1900 roku Tetmajer udostępnił gościnnie izby dworku Lucjanowi Rydlowi na jego wesele z Jadwigą Mikołajczykówną, siostrą żony Tetmajera, Anny.

Wśród zaproszonych gości był Stanisław Wyspiański. Zainspirowany ludową zabawą, stworzył jeden z najwspanialszych dramatów polskiej literatury Wesele. W 1908 roku Rydel kupił dworek i po rozbudowie zamieszkał tu z rodziną. Dom do dzisiaj jest w rękach rodziny Rydla. Na parterze urządzono w 1969 roku Regionalne Muzeum Młodej Polski, odtwarzające realia dramatu Wyspiańskiego Wesele, sztukę Młodej Polski, jak również folklor bronowicki.

**INFO**

Regionalne Muzeum Młodej Polski „Rydlówka” Tetmajera 28 tel. 012 637 07 50 wt., śr., pt., sob. 10–14, czw. 15–19.

Seria: Miasta dla ciekawych
Tytuł: Kraków
Autor: Dariusz Jędrzejewski

d3hvenk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hvenk