Trwa ładowanie...
detocra

Chorwacja

Największe atrakcje
Strefa czasowa:

UTC+1

Waluta:

Kuna chorwacka (HRK)

Języki:

Chorwacki, a także serbski, niemiecki, włoski (Istria). W miejscowościach turystycznych możliwy kontakt w języku angielskim

Shutterstock
Źródło: Shutterstock

Chorwacja od wielu lat przyciąga Polaków jak magnes. Choć ceny nie są tak niskie jak niecałą dekadę temu, rodacy wciąż przyjeżdżają tu tłumnie. I mają do tego kilkadziesiąt całkiem poważnych, bardzo piaszczystych i upalnych powodów. Kilometry plaż, tysiące wysp i lazurowa woda Adriatyku stanowią idealną urlopową mieszankę dla całej rodziny. Do Chorwacji warto się wybrać o każdej porze roku.

Chorwacja – wczasy na Bałkanach

Dalmatyńska część Chorwacji leży na Bałkanach. Państwo rozciągnięte jest wzdłuż wybrzeża i graniczy ze Słowenią, z Węgrami, Serbią, Bośnią i Hercegowiną oraz Czarnogórą. Blisko stąd również do Włoch czy Albanii. Stolica Chorwacji to Zagrzeb, a najbardziej znanym miastem jest zabytkowy Dubrownik, gdzie kręcono serial ”Gra o tron”.

Trasa Polska – Chorwacja jest do przebycia autem w kilkanaście godzin. Jest to dla naszych rodaków niezaprzeczalną zaletą kraju usytuowanego nad Morzem Adriatyckim na południu Europy i prawdopodobnie częściowo tłumaczy fenomen wakacji w Chorwacji. Bezpośrednie przeloty na miejsce trwają jedynie poniżej 2 godzin.

Pogoda – Chorwacja nie tylko na lato

Pogoda w Chorwacji najbardziej sprzyja plażowiczom pomiędzy czerwcem a wrześniem, kiedy to temperatury powietrza w ciągu dnia grubo przekraczają 20 st. C. Lipiec i sierpień to zależnie od regionu 27, bądź nawet 33 kreski. Podobnie jest z temperaturą wody morskiej w tym okresie: 20 st. C to minimum, a lokalnie wykąpiemy się także i w Adriatyku nagrzanym do 27 kresek.

Na zwiedzanie Chorwacji dobrze sprawdzą się także kwiecień, maj i październik.

Ciekawostki pogodowe w Chorwacji:

 • Opady deszczu od wiosny do późnej jesieni są zjawiskiem naprawdę sporadycznym.
 • Wschód Chorwacji latem jest nieco chłodniejszy niż zachodnia część kraju.
 • Spotykają się tutaj strefy klimatyczne śródziemnomorska oraz kontynentalna.
 • Wiatry w Chorwacji wpływają na odczuwanie temperatur. Spotkamy mistral, sirocco oraz bora.

Chorwacja – atrakcje

Urozmaicone wybrzeże Chorwacji (z zaledwie kilkunastoma piaszczystymi plażami) upodobali sobie naturyści. Główne atrakcje Chorwacji to:

Najciekawsze spośród miast Chorwacji to natomiast:

 • Dubrownik.
 • Zagrzeb.
 • Pula.
 • Split.
 • Rijeka.
 • Trogir.
 • Zadar.
Chorwacja
Przykładowe ceny

Najtańsze sklepy w Chorwacji to sieci Konzum, Ribica, Studenac, Tommy. Słowo ”akcija” oznacza promocję.
- Espresso: od 5 zł.
- Piwo w sklepie: od 4 zł.
- Chleb: od 3 zł.
- Porcja placka burek: od 8 zł.
- Pizza: od 25 zł.
- Danie z owoców morza: od 40 zł.
- Bilet 1-dniowy normalny do Parku Narodowego Jezior Plitwickich: 145 zł (lipiec i sierpień do godziny 16.), 87 zł (po 16.).
- Całodzienny bilet normalny do aquaparku: od 60 zł.
- Bilet na rejs w dzień: od 45 zł.
- Bilet na rejs po zmroku: od 90 zł.
- Olejek lawendowy: od 20 zł.
- Obrus z koronek z Pag: od 200 zł.

Komunikacja

Auto: należy pamiętać, iż podczas podróży do Dubrownika i jego okolic przejeżdża się przez terytorium Bośni i Hercegowiny. Odcinki autostrad mogą być czasowo zamykane ze względu na silny wiatr, szczególnie w drodze z Zagrzebia na Istrię i do Dalmacji.
Kolej: na północy dobrze rozwinięta sieć połączeń, podróże tańsze niż autobusem. W części południowej, na wybrzeżu, ze względu na łańcuchy górskie mniej połączeń – dojechać można tylko do Zadaru, Šibenika i Splitu.
Autobusy: po całym kraju (również na niektóre wyspy) można się przemieszczać autokarami. Między większymi miastami wygodne, klimatyzowane autokary kursują średnio co godzinę.
Promy: kursują wzdłuż całej linii brzegowej, to jeden z najpopularniejszych środków transportu. Nie są drogie, a za to bardzo punktualne, nawet przy trudnych warunkach atmosferycznych. Koszty w zależności od długości połączenia: 20-50 kun za osobę, 150-.300 kun za samochód osobowy.

Co warto zobaczyć
Co warto zjeść i wypić

- Lignje na zaru (kalmary z grilla).
- Pleskawica (kotlety mielone).
- Burek (placek z ciasta filo z nadzieniem).
- Sardele.
- Sałatka z ośmiornicą.
- Odojak (prosię z rożna).
- Prsut (suszona szynka wieprzowa).
- Cevapcici / cevapi (wałeczki z mięsa mielonego).
- Ajvar (pasta warzywna).
- Świeże figi.
- Bałkańska kawa.
- Rakija (mocny alkohol), chorwackie piwo (Karlovačko i Ožujsko), lokalne białe wino.

Czas lotu / jazdy samochodem

1h 40 min lotu / ok. 12 h jazdy

Orientacyjna odległość

Warszawa - Dubrownik: 1438 km

Najpopularniejsze lotniska
Wiza

Możliwy wjazd bezwizowy na podstawie dowodu osobistego lub paszportu.

Służba zdrowia

Z dniem 1 lipca 2013 r. Republika Chorwacji, stając się członkiem Unii Europejskiej, zaczęła podlegać przepisom o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Świadczeniobiorcom ubezpieczonym w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej w Chorwacji, przysługuje prawo do rzeczowych świadczeń zdrowotnych.

Bezpieczeństwo

Z ostrożnością należy traktować oferty udziału w imprezach sportowych wysokiego ryzyka (canyoning, rafting itp.), ponieważ prawo chorwackie nie wymaga od osób prowadzących takie przedsięwzięcia żadnych świadectw kwalifikacji. W terenach trudno dostępnych można spotkać jadowite węże. Szczególnie niebezpieczne są dwa gatunki żmij. W rejonach graniczących z Serbią, Czarnogórą oraz Bośnią i Hercegowiną oraz w wysokich partiach gór pozostało wiele nierozbrojonych min i niewypałów.

Przydatne informacje

PLAŻE: Większość plaż, bez względu na to czy są piaszczyste, żwirowe czy kamieniste jest przygotowana pod kątem rodzin z dziećmi. Znakomita większość plaż Chorwacji to te z drobnym, przechodzącym w piasek żwirem. Wszystkie są bardzo zadbane i czyste. Najlepsze znajdziemy w miejscowościach: Makarska, Brela, Baska Voda, Novalja, Pag na wyspie Pag, na wyspie Hvar.
NURKOWANIE: Dozwolone jest jedynie w wyznaczonych akwenach bądź z wykupionym zezwoleniem na nurkowanie poza nimi. W parkach narodowych nurkowanie bez specjalnego zezwolenia chorwackiego Ministerstwa Ochrony Środowiska jest niedozwolone.

Religia / obyczaje

Dominują katolicy

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
detocra
detocra
detocra