Trwa ładowanie...
d2z3s0g

Chorwacja

Największe atrakcje
Strefa czasowa:

UTC+1

Waluta:

Kuna chorwacka (HRK)

Języki:

Chorwacki, a także serbski, niemiecki, włoski (Istria). W miejscowościach turystycznych możliwy kontakt w języku angielskim

d2z3s0g
Dubrownik to najbardziej znany zakątek słonecznej Chorwacji
Shutterstock

Chorwacja od wielu lat przyciąga Polaków jak magnes. Choć ceny nie są tak niskie jak niecałą dekadę temu, rodacy wciąż przyjeżdżają tu tłumnie. I mają do tego kilkadziesiąt całkiem poważnych, bardzo piaszczystych i upalnych powodów. Kilometry plaż, tysiące wysp i lazurowa woda Adriatyku stanowią idealną urlopową mieszankę dla całej rodziny. Do Chorwacji warto się wybrać o każdej porze roku.

Chorwacja – wczasy na Bałkanach

Dalmatyńska część Chorwacji leży na Bałkanach. Państwo rozciągnięte jest wzdłuż wybrzeża i graniczy ze Słowenią, z Węgrami, Serbią, Bośnią i Hercegowiną oraz Czarnogórą. Blisko stąd również do Włoch czy Albanii. Stolica Chorwacji to Zagrzeb, a najbardziej znanym miastem jest zabytkowy Dubrownik, gdzie kręcono serial ”Gra o tron”.

Trasa Polska – Chorwacja jest do przebycia autem w kilkanaście godzin. Jest to dla naszych rodaków niezaprzeczalną zaletą kraju usytuowanego nad Morzem Adriatyckim na południu Europy i prawdopodobnie częściowo tłumaczy fenomen wakacji w Chorwacji. Bezpośrednie przeloty na miejsce trwają jedynie poniżej 2 godzin.

Pogoda – Chorwacja nie tylko na lato

Pogoda w Chorwacji najbardziej sprzyja plażowiczom pomiędzy czerwcem a wrześniem, kiedy to temperatury powietrza w ciągu dnia grubo przekraczają 20 st. C. Lipiec i sierpień to zależnie od regionu 27, bądź nawet 33 kreski. Podobnie jest z temperaturą wody morskiej w tym okresie: 20 st. C to minimum, a lokalnie wykąpiemy się także i w Adriatyku nagrzanym do 27 kresek.

Na zwiedzanie Chorwacji dobrze sprawdzą się także kwiecień, maj i październik.

Ciekawostki pogodowe w Chorwacji:

 • Opady deszczu od wiosny do późnej jesieni są zjawiskiem naprawdę sporadycznym.
 • Wschód Chorwacji latem jest nieco chłodniejszy niż zachodnia część kraju.
 • Spotykają się tutaj strefy klimatyczne śródziemnomorska oraz kontynentalna.
 • Wiatry w Chorwacji wpływają na odczuwanie temperatur. Spotkamy mistral, sirocco oraz bora.

Chorwacja – atrakcje

Urozmaicone wybrzeże Chorwacji (z zaledwie kilkunastoma piaszczystymi plażami) upodobali sobie naturyści. Główne atrakcje Chorwacji to:

Najciekawsze spośród miast Chorwacji to natomiast:

 • Dubrownik.
 • Zagrzeb.
 • Pula.
 • Split.
 • Rijeka.
 • Trogir.
 • Zadar.
Chorwacja
Przykładowe ceny

Najtańsze sklepy w Chorwacji to sieci Konzum, Ribica, Studenac, Tommy. Słowo ”akcija” oznacza promocję.
- Espresso: od 5 zł.
- Piwo w sklepie: od 4 zł.
- Chleb: od 3 zł.
- Porcja placka burek: od 8 zł.
- Pizza: od 25 zł.
- Danie z owoców morza: od 40 zł.
- Bilet 1-dniowy normalny do Parku Narodowego Jezior Plitwickich: 145 zł (lipiec i sierpień do godziny 16.), 87 zł (po 16.).
- Całodzienny bilet normalny do aquaparku: od 60 zł.
- Bilet na rejs w dzień: od 45 zł.
- Bilet na rejs po zmroku: od 90 zł.
- Olejek lawendowy: od 20 zł.
- Obrus z koronek z Pag: od 200 zł.

Komunikacja

Auto: należy pamiętać, iż podczas podróży do Dubrownika i jego okolic przejeżdża się przez terytorium Bośni i Hercegowiny. Odcinki autostrad mogą być czasowo zamykane ze względu na silny wiatr, szczególnie w drodze z Zagrzebia na Istrię i do Dalmacji.
Kolej: na północy dobrze rozwinięta sieć połączeń, podróże tańsze niż autobusem. W części południowej, na wybrzeżu, ze względu na łańcuchy górskie mniej połączeń – dojechać można tylko do Zadaru, Šibenika i Splitu.
Autobusy: po całym kraju (również na niektóre wyspy) można się przemieszczać autokarami. Między większymi miastami wygodne, klimatyzowane autokary kursują średnio co godzinę.
Promy: kursują wzdłuż całej linii brzegowej, to jeden z najpopularniejszych środków transportu. Nie są drogie, a za to bardzo punktualne, nawet przy trudnych warunkach atmosferycznych. Koszty w zależności od długości połączenia: 20-50 kun za osobę, 150-.300 kun za samochód osobowy.

Co warto zobaczyć
Co warto zjeść i wypić

- Lignje na zaru (kalmary z grilla).
- Pleskawica (kotlety mielone).
- Burek (placek z ciasta filo z nadzieniem).
- Sardele.
- Sałatka z ośmiornicą.
- Odojak (prosię z rożna).
- Prsut (suszona szynka wieprzowa).
- Cevapcici / cevapi (wałeczki z mięsa mielonego).
- Ajvar (pasta warzywna).
- Świeże figi.
- Bałkańska kawa.
- Rakija (mocny alkohol), chorwackie piwo (Karlovačko i Ožujsko), lokalne białe wino.

Czas lotu / jazdy samochodem

1h 40 min lotu / ok. 12 h jazdy

Orientacyjna odległość

Warszawa - Dubrownik: 1438 km

Najpopularniejsze lotniska
Wiza

Możliwy wjazd bezwizowy na podstawie dowodu osobistego lub paszportu.

Służba zdrowia

Z dniem 1 lipca 2013 r. Republika Chorwacji, stając się członkiem Unii Europejskiej, zaczęła podlegać przepisom o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Świadczeniobiorcom ubezpieczonym w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej w Chorwacji, przysługuje prawo do rzeczowych świadczeń zdrowotnych.

Bezpieczeństwo

Z ostrożnością należy traktować oferty udziału w imprezach sportowych wysokiego ryzyka (canyoning, rafting itp.), ponieważ prawo chorwackie nie wymaga od osób prowadzących takie przedsięwzięcia żadnych świadectw kwalifikacji. W terenach trudno dostępnych można spotkać jadowite węże. Szczególnie niebezpieczne są dwa gatunki żmij. W rejonach graniczących z Serbią, Czarnogórą oraz Bośnią i Hercegowiną oraz w wysokich partiach gór pozostało wiele nierozbrojonych min i niewypałów.

Przydatne informacje

PLAŻE: Większość plaż, bez względu na to czy są piaszczyste, żwirowe czy kamieniste jest przygotowana pod kątem rodzin z dziećmi. Znakomita większość plaż Chorwacji to te z drobnym, przechodzącym w piasek żwirem. Wszystkie są bardzo zadbane i czyste. Najlepsze znajdziemy w miejscowościach: Makarska, Brela, Baska Voda, Novalja, Pag na wyspie Pag, na wyspie Hvar.
NURKOWANIE: Dozwolone jest jedynie w wyznaczonych akwenach bądź z wykupionym zezwoleniem na nurkowanie poza nimi. W parkach narodowych nurkowanie bez specjalnego zezwolenia chorwackiego Ministerstwa Ochrony Środowiska jest niedozwolone.

Religia / obyczaje

Dominują katolicy

d2z3s0g
d2z3s0g
d2z3s0g
d2z3s0g