WP
WP

Chorwacja - Największe atrakcje

Chorwacja od wielu lat przyciąga Polaków jak magnes. Choć ceny nie są tak niskie jak niecałą dekadę temu, rodacy wciąż przyjeżdżają tu tłumnie. I mają do tego kilkadziesiąt całkiem poważnych, całkiem piaszczystych i upalnych powodów. Kilometry plaż, tysiące wysp i lazurowa woda Adriatyku stanowią idealną urlopową mieszankę dla całej rodziny. DO Chrwacji warto się wybrać właściwie o każdej porze.
Najpopularniejsze lotniska: Split (SPU), Dubrownik (DBV), Rijeka (RJK), Zadar (ZAD), Zagrzeb (ZAG).
Co warto zobaczyć: Dalmacja, Rab, Krk

Czas lotu / jazdy samochodem

1h 40 min - czas lotu

Orientacyjna odległość

Warszawa - Dubrownik 1438 km

Strefa czasowa

UTC+1

Języki

chorwacki, a także serbski, niemiecki, włoski (Istria). W miejscowościach turystycznych możliwy kontakt w języku angielskim

Co warto zjeść i wypić

peka, rakija, lignje na zaru (kalmary z grilla), pleskawica, sardele, prsut

Wiza

Możliwy wjazd bezwizowy na podstawie dowodu osobistego lub paszportu.

Waluta

kuna chorwacka (HRK)

Komunikacja

Auto: należy pamiętać, iż podczas podróży do Dubrownika i jego okolic przejeżdża się przez terytorium Bośni i Hercegowiny. Odcinki autostrad mogą być czasowo zamykane ze względu na silny wiatr, szczególnie w drodze z Zagrzebia na Istrię i do Dalmacji. Kolej: na północy dobrze rozwinięta sieć połączeń, podróże tańsze niż autobusem. W części południowej, na wybrzeżu, ze względu na łańcuchy górskie mniej połączeń – dojechać można tylko do Zadaru, Šibenika i Splitu.
Autobusy: po całym kraju (również na niektóre wyspy) można się przemieszczać autokarami. Między większymi miastami wygodne, klimatyzowane autokary kursują średnio co godzinę.
Promy: kursują wzdłuż całej linii brzegowej, to jeden z najpopularniejszych środków transportu. Nie są drogie, a za to bardzo punktualne, nawet przy trudnych warunkach atmosferycznych. Koszty w zależności od długości połączenia: 20-50 kun za osobę, 150-.300 kun za samochód osobowy.

Służba zdrowia

Z dniem 1 lipca 2013 r. Republika Chorwacji stając się członkiem Unii Europejskiej zaczęła podlegać przepisom o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Świadczeniobiorcom ubezpieczonym w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej w Chorwacji, przysługuje prawo do rzeczowych świadczeń zdrowotnych.

Bezpieczeństwo

Z ostrożnością należy traktować oferty udziału w imprezach sportowych wysokiego ryzyka (canyoning, rafting itp.), ponieważ prawo chorwackie nie wymaga od osób prowadzących takie przedsięwzięcia żadnych świadectw kwalifikacji. W terenach trudno dostępnych można spotkać jadowite węże. Szczególnie niebezpieczne są dwa gatunki żmij. W rejonach graniczących z Serbią, Czarnogórą oraz Bośnią i Hercegowiną oraz w wysokich partiach gór pozostało wiele nierozbrojonych min i niewypałów.

Przydatne informacje

PLAŻE: Większość plaż, bez względu na to czy są piaszczyste, żwirowe, czy kamieniste jest przygotowana pod kątem rodzin z dziećmi. Znakomita większość plaż Chorwacji to te z drobnym, przechodzącym w piasek żwirem. Wszystkie są bardzo zadbane i czyste. Najlepsze znajdziemy w miejscowościach: Makarska, Brela, Baska Voda, Novalja, Pag na wyspie Pag, Hvar na wyspie Hvar.
NURKOWANIE: Dozwolone jest jedynie w wyznaczonych akwenach bądź z wykupionym zezwoleniem na nurkowanie poza nimi. W parkach narodowych nurkowanie bez specjalnego zezwolenia chorwackiego Ministerstwa Ochrony Środowiska jest niedozwolone.

WP
WP
WP