Trwa ładowanie...
d1n0jfh
porady
20-02-2007 09:54

Cres (miasto)

Miasteczko leży w zachodniej, najbardziej urodzajnej części Wyspy Cres. Sama wyspa słynie ze słodkowodnego jeziora Vransko, którego dno znajduje się 61 m poniżej poziomu morza.

d1n0jfh
d1n0jfh

Miasteczko leży w zachodniej, najbardziej urodzajnej części Wyspy Cres. Jego historia sięga czasów rzymskich, nie jest więc tak długa, jak np. położonej na lądzie Rijeki.

Sama wyspa słynie ze słodkowodnego jeziora Vransko, którego dno znajduje się 61 m poniżej poziomu morza. Najważniejsze ośrodki to - oprócz Cresu - Beli (na północy) i Osor (na południu). Północne wybrzeże znane jest z często wiejącego zimnego wiatru - bury, znacznie lepiej jest przed nim osłonięta południowa część wyspy.

Zwiedzanie

KLASZTOR FRANCISZKANÓW
(Franjevaćki samostan).
Trg sv. Frane 6
tel. (051) 571217
Otwarte codziennie (oprócz niedziel) w godz. 10.00-14.00.
Z ok. 1300 r. Z kościołem św. Franciszka z XIV w. i dzwonnicą z XVIII w. W klasztorze mieści się muzeum, posiadające zbiory sakralne, etnograficzne oraz historyczne i przyrodnicze.

KOŚCIÓŁ MATKI BOSKIEJ ŚNIEŻNEJ
(Crkva sv. Marije Snjźne).
Na drzwiach z XV w. widnieje płaskorzeźba Najświętszej Marii Panny i Dzieciątka. Nad pilastrem znajdują się rzeźby archanioła Gabriela i Najświętszej Marii Panny.

KOŚCIÓŁ ŚW. IZYDORA Z XII w.

*LOGGIA. *
Od dawien dawna najważniejszy plac miasta (wytyczony w XVI w.). Niegdyś ogłaszano na nim wyroki i odczytywano publiczne ogłoszenia, obecnie pełni funkcje targowe.

TRZY BRAMY MIEJSKIE
(Gradska vrata).
Bragadina, Marcela i św. Mikulo z XVI w.

d1n0jfh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1n0jfh