Trwa ładowanie...
d20de3a
d20de3a

Demokratyczna Republika Konga

W obszarach chronionych, naznaczonych przez wszechobecność rzeki Kongo, nasza wyprawa do dżungli lub na wulkany będzie absolutnie niezwykła.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d20de3a

www.msz.gov.pl

_ *Stolica: Kinszasa Waluta: frank kongijski (CDF), 1 CDF = 100 centymów Język urzędowy: francuski * _

_ Uwaga: _Uwaga: Po trwającej ponad pięć lat wojnie domowej sytuacja polityczna w Demokratycznej Republice Konga [dalej: DRK] pozostaje niestabilna. W prowincjach Orientale, Nord Kivu i Sud Kivu działają grupy zbrojne i rebelianci. Okresowo dochodzi do potyczek zbrojnych. Z tego powodu stanowczo odradza się podróżowanie w te rejony.

WIZA I PRZEPISY WJAZDOWE
Polscy turyści udający się do tego kraju muszą mieć wizy pobytowe lub tranzytowe, które można uzyskać w Ambasadzie DRK w Warszawie. Wymagany jest przy­najmniej 6-miesięczny okres ważności paszportu. Na przejściach granicznych należy liczyć się ze wzmożoną kontrolą – dotyczy to głównie przejścia drogowego na granicy z Zambią (zdarzały się przypadki niehonorowania wiz wydanych przez Ambasadę DRK w Warszawie). Przy wjeździe służby graniczne mogą żądać oka­za­nia biletu powrotnego. Nie ma obowiązku posiadania określonej kwoty pieniędzy na czas po­bytu. Koszty utrzymania są kilkakrotnie wyższe niż w Europie.
Należy pamiętać, że turyści mający w paszporcie wizę rwan­dyjską, wizę burundyjską lub znaczki urzędu imigracyjnego Burundi mogą napotkać trudności przy wjeździe do DRK.

PRZEPISY CELNE
Przepisy celne zbliżone są do standardów europejskich. Przy wwozie urządzeń elektronicznych (np. komputer osobisty, telefon satelitarny) władze żądają informacji na temat przeznaczenia tego sprzętu. Zgodnie z miejscowymi przepisami można wywieźć do 10 tys. USD. Nie wolno wywozić miejscowej waluty oraz drogocennych kamieni (szczególnie diamentów i brylantów).

MELDUNEK
Turyści podlegają obowiązkowi meldunkowemu. Ponadto po przyjeździe do Kinszasy obywatele z krajów Unii Europejskiej ze względów bezpieczeństwa powinni zare­jestro­wać się w swoich przedstawicielstwach dyplomatycznych.

UBEZPIECZENIE
Nie ma obowiązku wykupienia ubezpieczeń osobowych.

SZCZEPIENIA I SŁUŻBA ZDROWIA
Z uwagi na tropikalny klimat występuje tu duże zagrożenie sanitarno-epide­mio­logiczne. Szczepienie przeciw żółtej febrze jest obowiązkowe, zaleca się także szczepienia przeciw tężcowi, cholerze, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. Do najczęściej występujących chorób należą malaria i dur brzuszny. Okresowo wybuchają epidemie cholery, dżumy i eboli. Należy unikać spożywania żywności niewiadomego pochodzenia; woda nadaje się do picia dopiero po przefiltrowaniu i prze­gotowaniu. Służba zdrowia jest na niskim poziomie, dostępne są tylko podstawowe usługi medyczne. Wizyta u lekarza kosztuje 25–50 USD, a dzień pobytu w szpitalu 100–250 USD.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Uznawane jest polskie i mię­dzynarodowe prawo jazdy. Miejscowi kierowcy nie respektują przepisów ruchu drogowego, większość pojazdów jest w złym stanie technicznym (brak hamulców, oświetlenia). W razie kolizji należy jak najszybciej udać się na najbliższy posterunek policji, ponieważ pozostanie na miejscu grozi samosądem ze strony miejscowej ludności.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Podróżowanie po kraju jest bardzo trudne. Na wyjazd do interioru należy uzyskać zgodę władz administracyjnych. Infrastruktura drogowa Konga jest słabo rozwinięta. Większość dróg jest przejezdna tylko dla samo­chodów terenowych. Na drogach często spotyka się posterunki wojskowe. Żołnierze podczas kontroli domagają się pieniędzy, papierosów itp. W Kinszasie należy unikać dzielnic położonych na przedmieściach i samotnego podróżowania. W miarę sprawnie funkcjonuje komunikacja lotnicza. Bilet na trasie Kinsza­sa–Lu­bum­bashi–Kinszasa kosztuje ok. 600 USD. Jednak ze względu na nieprzestrzeganie europejskich prze­pisów bezpieczeństwa wszystkie kongijskie linie lotnicze znalazły się na europejskiej czarnej liście.

BEZPIECZEŃSTWO
W ostatnim czasie poziom bezpie­czeń­stwa w stolicy znacznie się obniżył. Wzrosła liczba napadów z bronią w ręku, nawet w centrum miasta. Należy unikać poruszania się w pojedynkę i pieszo, zwłaszcza w nocy. Trzeba wystrzegać się fałszywych kontroli policyjnych, które często okazują się próbą kradzieży. W trakcie kontroli zaleca się przedstawianie władzom miejscowym tylko potwierdzonych kopii, a nie oryginałów dokumentów (paszport, prawo jazdy, dokumenty pojazdu).

PRZYDATNE INFORMACJE:
• Wewnątrz kraju są problemy z zaopatrzeniem w paliwo, na całym terytorium często występują przerwy w dostawie energii elektrycznej.
• W miastach ok. godziny 8.00 i 18.00 odbywa się ceremonia wciągania i opuszczania flagi państwowej – wstrzymywany jest wówczas ruch pieszy i kołowy, obowiązuje zakaz foto­grafowania.
• Zaleca się unikanie fotografowania i filmowania, zwłaszcza w stolicy. W Ministerstwie Informacji można uzyskać zgodę na fotografowanie do celów zawodowych (koszt 200 USD). Całko­wicie zakazane jest fotografowanie pałacu prezy­denckiego, lotnisk i wszystkich budynków publicznych.
• W Kinszasie istnieje możliwość wypożyczenia samochodu z kierowcą.
• W większych sklepach, lepszych restauracjach i w hotelach można płacić dolarami amerykańskimi. Akceptowane są tylko banknoty nowych edycji (z tzw. dużymi głowami). Bilon nie jest używany. Poza Kinszasą wymiana euro utrudniona.
• Brak możliwości posługiwania się kartami kredytowymi (z wy­jątkiem Grand Hotelu i hotelu Memling w Kinszasie oraz agencji Air France).
• Bilet lotniczy na dalszą podróż lub powrót do Polski po­winien zostać potwierdzony 2–3 doby przed odlotem.
• W kontaktach z administracją trzeba wykazać cierpliwość: nagminne jest spóźnianie się i niedotrzymywanie terminów.
• Przyjeżdżający do DRK powinien znać choć trochę język francuski. Język angielski jest nieprzydatny w kontaktach z administracją i z miejscową ludnością.

d20de3a

Podziel się opinią

Share

d20de3a

d20de3a