Trwa ładowanie...
27-09-2013 09:53

Francja - skarby na Mont Blanc

Skarby na Mont Blanc. Na szkatułkę zawierającą szafiry, rubiny i szmaragdy natknął się francuski alpinista wspinający się na lodowiec. Szacuje się, że znalezione przez niego klejnoty są warte nawet 246 tysięcy euro.

Francja - skarby na Mont BlancŹródło: vinciber - Fotolia.com
d3kvqyz
d3kvqyz

Na szkatułkę zawierającą szafiry, rubiny i szmaragdy natknął się francuski alpinista wspinający się na lodowiec. Szacuje się, że znalezione przez niego klejnoty są warte nawet 246 tysięcy euro.

Kasetka to najprawdopodobniej pozostałość po katastrofie indyjskiego samolotu pasażerskiego sprzed 47 lat – poinformował lokalny francuski dziennik "Le Dauphine Libere". Alpinista znalazł ją w rejonie, gdzie 24 stycznia 1966 roku rozbił się Boeing 707 linii lotniczych Air India. Francuz oddał zdobycz lokalnej policji, która szuka teraz spadkobierców. Jeśli się nie odnajdą, to zgodnie z francuskim prawem uczciwy znalazca stanie się ich posiadaczem.

Zawartość szkatułki stanowiło około 100 szmaragdów, rubinów i szafirów o szacowanej dziś łącznej wartości od 130 tys. do 246 tys. euro. Na niektórych woreczkach z kamieniami widnieje napis "Made in India".

Dwa samoloty linii Air India rozbiły się na Mont Blanc w roku 1950 oraz 1966.

d3kvqyz

Podczas katastrofy z 1950 roku zginęło 48 osób. Lecieli Lockheed L-1049 Super Constellation należącym do linii lotniczych Air India. Samolot rozbił się podczas podchodzenia do lądowania w Genewie.

W katastrofie z 1966 roku zginęło 117 osób, w tym pionier indyjskiego programu jądrowego Homi Jehangir Bhabha. Boeing 707 także latał pod szyldem Air India. Rozbił się o zbocze lodowca Glacier des Bossons również podczas podchodzenia do lądowania w Genewie. Katastrofa wydarzyła się na wysokości 4750 m n.p.m. w wyniku błędu pilota, który sądził, że jest na kursie umożliwiającym ominięcie Mont Blanc.

Do dziś alpiniści często natykają się na ludzkie szczątki czy pozostałości bagażu. W ubiegłym roku Indie odzyskały torbę z pocztą dyplomatyczną, która znajdowała się na pokładzie Boeinga.

Jak zaznacza "Le Dauphine Libere", nie jest wykluczone, że kasetki nie przewożono Boeingiem, ale samolotem pasażerskim Lockheed Constellation, który uległ katastrofie w 1950 roku.

IAR/PAP/WP.PL

if/pw

d3kvqyz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3kvqyz