Trwa ładowanie...

Francja - Święta w Strasburgu

W stolicy Alzacji Strasburgu zapłonęły światła na bożonarodzeniowej choince. Rozpoczął się najbardziej znany we Francji i najstarszy w kraju świąteczny jarmark. Miasto od wielu już lat posiada tytuł bożonarodzeniowej stolicy kraju.

Francja - Święta w StrasburguŹródło: Wikipedia.org by Rémi LEBLOND Licencja GNU
d4gll1h
d4gll1h

Takiej świątecznej ciepłej atmosfery, łączącej niemieckie i francuskie tradycje, nie ma w całym kraju. Podczas pięciu tygodni Strasburg odwiedza blisko dwa miliony turystów, niewiele mniej, niż w całym sezonie letnim.

Tradycja organizowania świątecznych jarmarków sięga XVI wieku. Po alzacku „Chriskindelsmerik” - czyli jarmark dzieciątka Jezus, organizowany jest w tym roku po raz 442. Pomysłowe dekoracje, ferie kolorowych świateł czynią, że stolica Alzacji wygląda jak miasto z bajki. Centralny plac zdobi ponad 30 metrowa choinka przywieziona z pobliskich Wogezów.

Zaplanowano setki różnorodnych imprez kulturalnych. W kościołach i salach widowiskowych niemal codziennie odbywać będą się spektakle, koncerty. Furorę zrobił inaugurujący świąteczne tygodnie, koncert znanego tenora Vincent Niclo występującego wraz z rosyjskim chórem Armii Czerwonej.

W tym roku specjalnym gościem jarmarku jest Gruzja. Prócz tradycyjnych wyrobów i świątecznych dań szeroko zaprezentuje swą kulturę.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/A.Geber/Strasburg/sk

d4gll1h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4gll1h