Trwa ładowanie...
d1o7ux4
bułgaria
31-08-2007 15:24

Historia

Bułgaria jest krajem o pasjonującej historii. Oblicze tej ziemi kształtowali Trakowie, Celtowie, starożytni Macedończycy króla Filipa i Grecy, Rzymianie, Bizantyńczycy, Słowianie, Protobułgarzy, Turcy.

d1o7ux4
d1o7ux4

Bułgaria jest krajem o pasjonującej historii. Oblicze tej ziemi kształtowali Trakowie, Celtowie, starożytni Macedończycy króla Filipa i Grecy, Rzymianie, Bizantyńczycy, Słowianie, Protobułgarzy, Turcy. Można do tego doliczyć także innych ludy, które również zapisały się w historii tego kraju, a byli to Kumanowie, Pieczyngowie, Rusini i Rosjanie, Mongołowie, Węgrzy, Serbowie czy nawet Polacy.

W dziejach Bułgarii charakterystyczna jest pewna cykliczność: okresy wspaniałego rozkwitu, kiedy kraj ten znajdował się wśród przodujących w Europie, wywierając istotny wpływ na politykę międzynarodową, przeplatają się z okresami całkowitego upadku, kiedy na całe wieki znika z map świata nawet nazwa kraju.

Tak było przecież już od początku: wspaniała tradycja polityczna i kulturalna pierwszego państwa bułgarskiego, w historiografii nosząca miano „złotego okresu” kultury bułgarskiej, sąsiaduje chronologicznie z następującym później okresem niewoli bizantyńskiej. Wyzwolenie kraju w 1186 r. spod panowania Bizancjum oznacza kolejny wspaniały rozkwit kultury i sztuki, po niej zaś następuje kolejna „czarna dziura” w dziejach narodu: niewola turecka.

_ Źródło: Bezdroża _


d1o7ux4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1o7ux4