Trwa ładowanie...
10-01-2013 15:13

Jak bezpiecznie spędzić ferie?

Uczniowie w pięciu województwach po raz ostatni przed zimową przerwą w nauce pójdą jutro do szkoły. W czasie ostatnich lekcji nauczyciele mają poinformować uczniów jak bezpiecznie spędzić czas wolny od szkoły.

Jak bezpiecznie spędzić ferie?Fot: Switzerland Tourism
d10l822
d10l822

W czasie rozpoczynających się ferii wypoczywać będzie ponad 1,4 miliona uczniów z województw: kujawsko-pomorskiego, małopolskiego, lubuskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. Minister Edukacji Narodowej Krystynie Szumilas zależy, żeby wszyscy spędzili ten czas bezpiecznie. Minister zaapelowała do nauczycieli, żeby ci w czasie lekcji poinformowali uczniów o zasadach bezpieczeństwa w czasie ferii. Wiedzę na ten temat, jak informuje resort edukacji, można zdobyć za pośrednictwem portalu www.bezpiecznaszkola.men.gov.pl.

Poseł i ratownik górski Piotr van der Coghen poinformował, że od tej zimy na każdym stoku, według prawa, powinien znaleźć się ratownik górski lub narciarski. Zdaniem ratownika sztuczne naśnieżanie stoków spowodowało, że są one szybsze, ale też bardziej niebezpieczne dla narciarzy. Dlatego dzieci i młodzież do 16 roku życia mają obowiązek jazdy w kasku. Ratownik przypomniał, że pomoc w górach można wezwać pod numerem +48 601100300. Piotr van der Coghen dodał, że pomoc ratowników górskich w Polsce jest bezpłatna.

O bezpieczeństwo na drogach apelują także policjanci. Grzegorz Jach z Komendy Głównej Policji poinformował, że rodzice uczniów mogą poprosić policję o sprawdzenie stanu technicznego autobusu, którym młodzież wyrusza na wypoczynek. Mundurowy zaapelował także o czujność na dworcach i w pociągach, gdzie można spotkać kieszonkowców. Grzegorz Jach zapewnił, że policjanci będą kontrolować kierowców i karać tych, którzy łamią przepisy lub znajdują się w stanie nietrzeźwości.

Ferie zimowe, w zależności od województwa, odbywają się w różnym terminie. 21 stycznia ferie rozpoczynają uczniowie województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. W województwach dolnośląskim, mazowieckim, opolskim i zachodniopomorskim ferie rozpoczynają się 28 stycznia. Uczniowie w województwach lubelskim, łódzkim, podkarpackim, pomorskim i śląskim zaczynają ferie 11 lutego.

W całej Polsce wypoczywać będzie blisko 5 milionów uczniów. Z danych Systemu Informacji Oświatowej wynika, że około 1,5 miliona uczniów wzięło udział w zorganizowanej formie wypoczynku w miejscu zamieszkania lub poza nim.

Informacyjna Agencja Radiowa - Karol Tokarczyk/pbp

d10l822
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10l822