Trwa ładowanie...
d3kuuec
izrael
10-10-2006 14:00

Jerozolima

Serce, stolica Izraela - Jerozolima jest jednym z najbardziej zadziwiających miejsc na świecie. To niezwykłe miasto powstało trzy i pół tysiąca lat temu. Jest świętym miastem wyznawców trzech największych religii monoteistycznych.

d3kuuec
d3kuuec
(fot. TTG)
Źródło: (fot. TTG)

*Serce, stolica Izraela - Jerozolima jest jednym z najbardziej zadziwiających miejsc na świecie. To niezwykłe miasto powstało trzy i pół tysiąca lat temu. Jest świętym miastem wyznawców trzech największych religii monoteistycznych. * Tu splatają się od wieków i kończą drogi pielgrzymów ze wszystkich krańców świata. Wewnątrz otoczonego murem Starego Miasta sąsiadują ze sobą Ściana Płaczu, Świątynia Grobu Pańskiego i meczet Al-Aksa. W plątaninie uliczek starego suku gubi się Via Dolorosa - Droga Krzyżowa wiodąca na Gol-gotę. Tędy w każdy piątek franciszkanie prowadzą procesję tłumu pielgrzymów. Zatrzymują się przy III Stacji, kaplicy ufundowanej przez polskich uchodźców, żołnierzy Armii gen. Andersa. To polski ślad w tym niezwy-kłym mieście.

Zobacz galerię: Odkryj Izrael

W Starej Jerozolimie na każdym kroku dotyka się przeszłości i religii. Jest ona wszędzie obecna. Niezwykły widok na miasto roztacza się z Góry Oliwnej, jest on często przedstawiany w albumach i na pocztówkach: w słońcu błyszczy złota kopuła najpiękniejszej bodaj świątyni islamskiej, Kopuły Skały. Dalej szare zwieńczenie Bazyliki Grobu Świętego. Po środku białego muru - miejsce z którego, według tradycji, nadejdzie żydowski Mesjasz. A tuż obok - Getsemani, kościół upamiętniający Ogrójec, gdzie Chrystus modlił się przed ukrzyżowaniem. Nie opodal - prawosławny kościół Marii Magdaleny…

d3kuuec

Co krok, obok siebie kościoły rzymsko-katolickie, grekokatolickie, etiopskie, koptyjskie, cerkwie, meczety i synagogi. Jerozolima dostarcza przybyszom nie tylko przeżyć duchowych, religijnych, ale także zachwyca swym pięknem piaskowych murów, dziwnym pomieszaniem stylów architektonicznych.

Nowa Jerozolima otaczająca tę starą, rozciąga się na urokliwych wzgórzach. Tu codziennie tysiące turystów znajdują doskonałą i zróżnicowaną ofertę hotelową, kulinarną i rozrywkową. Warto przejść się po najsłynniej-szej promenadzie miasta Ben Yehuda, wstąpić do jednej z knajpek, gdzie grają doskonały jazz, żeby przekonać się, że Jerozolima ma dwie twarze, wciąż jest miastem młodym i nowoczesnym, mimo egzotyki na wskroś europejskim.

d3kuuec
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3kuuec