Trwa ładowanie...
d2doheb

Jordania - kanioning w Wadi Mujib

Kanioning to połączenie wspinania, skoków do wody, pływania i trekkingu – sport, który uprawia się w górskim kanionie. Dominika i Jacek, prowadzący bloga szpilkinamapie.pl, spróbowali swoich sił w starciu z rwącym strumieniem. I to nie byle gdzie – w Wadi Mujib w Jordanii.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jordania - kanioning w Wadi Mujib
(szpilkinamapie.pl)
d2doheb

W trakcie naszych dotychczasowych podróży zdarzało nam się robienie raftingów, jednak nigdy wcześniej nie mieliśmy okazji by spróbować kanioningu. Do czasu. Okazja nadarzyła się w Jordanii, więc bez większego wahania zdecydowaliśmy się spróbować naszych sił w starciu z kanionem.

Co za miejsce!

Wadi Mujib to rzeka o długości 48 km, albo raczej rwący strumień, mający swoje źródło na Pustyni Syryjskiej. Płynie dnem wąskiego i wysokiego kanionu uchodząc do Morza Martwego. Co ciekawe Rezerwat Przyrody Mujib, na terenie, którego płynie rzeka, jest najniżej położonym rezerwatem przyrody na świecie.

   szpilkinamapie.pl
(szpilkinamapie.pl)

Na jego terenie znajdziemy kilka szlaków pieszych. Niektóre prowadzą właśnie dnem kanionu i trzeba tam brodzić w wodzie. Inne zaś wiodą po okolicznych skałach. Większość szlaków jest otwarta tylko od kwietnia do października, ponieważ w pozostałych miesiącach poziom wody jest zbyt wysoki. Znajdą się jednak takie czynne przez cały rok. Warto pamiętać, że by wejść na którykolwiek ze szlaków trzeba mieć ukończone 18 lat.

   szpilkinamapie.pl
(szpilkinamapie.pl)

Najbardziej uczęszczany i jednocześnie najkrótszy szlak to Siq Trail. Jest on również jedynym szlakiem, na którym nie jest wymagany przewodnik. Ponieważ jest dosyć mocno oblegany, trzeba się liczyć z tym, że czasem będziemy zmuszeni czekać nawet kilka godzin na swoją kolej wejścia do kanionu, bowiem liczba osób, które mogą przebywać jednocześnie na szlaku jest ograniczona.

d2doheb

Informacje praktyczne

Kanion otwarty jest od godz. 8 do 18, jednak ostatnie osoby są wpuszczane na szlak o godz. 15. Przed wejściem każdy dostaje kamizelkę ratunkową, którą ma obowiązek nosić poruszając się po szlaku.

   szpilkinamapie.pl
(szpilkinamapie.pl)

Bilet wstępu kosztuje 20,50 JOD (116,65 zł). Przejście Siq Trail zajmuje 2-3 godziny w obie strony, choć na pewno można przejść go w krótszym czasie, jeśli nie będziemy się zatrzymywać na robienie zdjęć.

d2doheb

Ponieważ miejscami woda w kanionie sięga aż do szyi, a ręce trzeba wykorzystywać do trzymania się lin, chcąc zabrać aparat konieczne jest posiadanie plecaka lub worka wodoodpornego. Koniecznie należy zabezpieczyć się przed słońcem, bo temperatura może przekraczać 40 st. C.

   szpilkinamapie.pl
(szpilkinamapie.pl)

Źródło: Szpilki Na Mapie to blog podróżniczy Dominiki i Jacka - pary, która postanowiła pozostawić za sobą wiele, aby spełniać marzenia i odkrywać nieznane. Na początku 2016 roku wyruszyli w podróż dookoła świata. Na ich blogu znajdziecie mnóstwo wspaniałych fotografii, dużo informacji praktycznych oraz relacje z najdalszych zakątków globu. Zachęcamy do śledzenia losów Dominiki i Jacka oraz ich podróży dookoła świata za pośrednictwem Facebooka - Szpilki Na Mapie na Facebooku.

d2doheb

Podziel się opinią

Share
d2doheb
d2doheb