Kair: matka wszystkich miast
Kair to tętniąca życiem stolica Egiptu. To miasto pełne kontrastów, gdzie historia przeplata się z nowoczesnością , a Wschód miesza się z Zachodem. Autor „Baśni z tysiąca i jednej nocy” zwykł mówić, że „ kto nie był w Kairze, ten nie widział świata”. Sami Egipcjanie nazywają zaś Kair „matką wszystkich miast”.
04.11.2010 | aktual.: 09.05.2013 16:16
Kair to tętniąca życiem stolica Egiptu. To miasto pełne kontrastów, gdzie historia przeplata się z nowoczesnością, a Wschód miesza się z Zachodem. Autor „Baśni z tysiąca i jednej nocy” zwykł mówić, że „ kto nie był w Kairze, ten nie widział świata”. Sami Egipcjanie nazywają zaś Kair „matką wszystkich miast”.
Kair to największe miasto Afryki i jedno z najbardziej zaludnionych miast na świecie. Tylko w obszarze samej metropolii mieszka około 8 milionów osób, natomiast populacja całej aglomeracji zbliża się do 16 milionów. Do tego należy doliczyć miliony turystów przyjeżdżających tu z całego świata, szczególnie licznie wiosną i jesienią.
Kair położony jest po obu brzegach Nilu, nieco na południe od miejsca, w którym rzeka przechodzi w deltę. Tak wyjątkowa bliskość Nilu sprawia, że wilgotność powietrza w mieście jest bardzo wysoka, podobnie jak temperatury, które w lipcu i sierpniu sięgają 30-40 stopni Celsjusza. Dopiero zimą klimat łagodnieje, a temperatury spadają do 24-30 stopni Celsjusza. Opady deszczu należą tutaj do rzadkości.
Miasto podzielone jest na kilka głównych dzielnic, z których każda posiada swoją własną unikatową specyfikę. Dzielnice zachodnie zostały zbudowane w XIX wieku w nawiązaniu do wzorców zachodnioeuropejskich (m.in. Paryża)
. Dużo tutaj otwartych przestrzeni, szerokich alei i zieleni. Mieści się tutaj większość nowoczesnych biurowców i budynków rządowych. Wschodnie, najstarsze dzielnice Kairu cechuje gęsta zabudowa, ciasne, zatłoczone uliczki i duża liczba zabytkowych meczetów.
W centralnej, nowoczesnej część Kairu znajdziemy natomiast ciekawą enklawę dziewiętnastowiecznej architektury. Warto zobaczyć tu, m.in. dziewiętnastowieczną opera i plac Midan Ataba, mauzoleum byłego pierwszego ministra Saada Zaghoula, pałac Manial, który w przeszłości był siedzibą członków rodziny królewskiej, oraz nowy budynek opery, gdzie można posłuchać muzyki klasycznej lub obejrzeć przedstawienie teatralne.
Midan Tahrir to najbardziej ruchliwa część środkowego Kairu. Spacerując na przykład ulicą Qasir El-Nil spotkamy na swojej drodze niezliczona ilość sklepów, kawiarni i restauracji. Natkniemy się także na Amerykański Uniwersytet w neoislamskim budynku. Możemy tu także zwiedzić jedno z najsłynniejszych muzeów na świecie – Muzeum Egipskie. Znajduje się tutaj licząca ponad 120 tysięcy eksponatów, kolekcja egipskich antyków. Zwiedzający mogą zobaczyć m.in. królewskie mumie, wyposażenie z grobowca faraona Tutenchamona, w tym jego złotą maskę, a także kolekcję portretów fajumskich, posągi faraonów, ich żon oraz bogów i bogiń egipskich. Przed budynkiem znajdują się popiersia najwybitniejszych archeologów i badaczy starożytnego Egiptu, m.in. popiersie prof. Kazimierza Michałowskiego. Ze względu na ogromną ilość eksponatów na zwiedzanie muzeum trzeba zarezerwować sobie od kilku godzin do kilku dni.
Spacerując po biegnącym wzdłuż wschodniego brzegu Nilu bulwarze El-Nil możemy skorzystać z okazji i przeprawić się na wyspę Gezira w rejonie Zamalek. Główną atrakcją wyspy jest przypominająca kwiat lotosu Wieża Telewizyjna – Cairo Tower, ze szczytu której możemy podziwiać wspaniały widok na całe miasto.
Bardzo intrygująca i fascynująca jest również muzułmańska części Kairu, której sercem jest najstarszy bazar na Bliskim Wschodzie – Khan el-Khalili. Zbudował go Emir Djaharks El-Khalili pod koniec XIV wieku. Handlowano tutaj kamieniami szlachetnymi, złotem, srebrem, miedzią, a także tkaninami oraz przyprawami. Dzisiaj można tu kupić praktycznie wszystko, od filiżanki kawy po ręcznie tkane jedwabie. Sam spacer po bazarze, wśród dziesiątek uliczek, pasaży handlowych, sklepów i straganów może być niezapomnianym przeżyciem.
Nad miastem góruje Cytadela - jedną z głównych atrakcji Kairu. Wybudował ją pod koniec XII wieku sułtan Salah El Din. Cytadela to ogromy kompleks budynków, usytuowany na wzgórzu oddzielającym stare miasto od nowego, na który składają się: pałac, meczety, medresy, więzienie oraz liczne muzea. W czasie wojen krzyżowych Cytadelę ogrodzono wysokim murem, by chronić miasto przed najeźdźcami. Przez około 700 lat była ona siedzibą władców Egiptu.
Na północ od Cytadeli u stóp gór Muqattan znajduje się Miasto Umarłych – jedna z najbardziej niezwykłych dzielnic Kairu. Tworzą ją dwa połączone ze sobą, bardzo stare i rozległe cmentarze, które zamieszkuje obecnie ponad 3 miliony ludzi. Większość z nich mieszka po prostu w grobach, współegzystując ze spoczywającymi w trumnach członkami swoich rodzin. Grobowce pełnią tu również funkcję sklepów i restauracji.
Odwiedzając Miasto Umarłych należy pamiętać, że niedopuszczalne jest tutaj spożywanie alkoholu i publiczne okazywanie sobie czułości. Ponadto wizytę w nekropoli warto zakończyć przed zapadnięciem zmroku, ponieważ znaczna część Miasta Umarłych jest nieoświetlona, przez co łatwo można zabłądzić w labiryncie ciemnych uliczek.
Obowiązkowym punktem każdej wycieczki są położone na zachód od centralnego Kairu wielkie Piramidy w Gizie, które jako ostatnie ze starożytnych Siedmiu Cudów Świata przetrwały do naszych czasów. Dla zwiedzających otwarte są trzy piramidy: Wielka Piramida zbudowana dla Króla Khufu z XIV dynastii, nieco mniejsza Piramida Khafre datowana na 2500 r. p.n.e. oraz Piramida Menkaure. Wkoło znajduje się również wiele innych mniejszych piramid, w których pochowani są członkowie rodzin królewskich.
Wyprawa do ukrytych głęboko we wnętrzu piramid komór grobowych, zwiedzanie Muzeum Barki Słońca czy też pokaz „światło i dźwięk” przed Sfinksem z pewnością dostarczą wszystkim odwiedzającym niezapomnianych wrażeń.
Warta zobaczenia jest również Starówka Kairska lub inaczej Koptyjski Kair. To najstarsza część miasta zbudowana około VI wieku n.e. Znajduje się tu wiele wspaniałych, starych kościołów o ciekawych wnętrzach, m.in. Kościół Św. Barbary, jeden z największych w Egipcie, który nadal używany jest do regularnego kultu religijnego, Kościół Św. Jerzego, Kościół Św. Sergiusza, czy też tzw. Wiszący Kościół zbudowany na szczycie starorzymskiej konstrukcji Fortecy Babilońskiej.
Jest tu także Synagoga Ben Ezra z XII wieku, w której dwadzieścia lat temu odkryto, zaliczane do najstarszych na świecie, zwoje z tekstem Starego Testamentu. Godne polecenia jest również Muzeum Koptyjskie, które posiada jedną z najznakomitszych na świecie kolekcję sztuki koptyjskiej. Możemy zobaczyć tu m.in. koptyjskie ambony, zdobione jedwabie, ikony, manuskrypty oraz wspaniałą ceramikę.
CZY WIESZ, ŻE?
Najlepszym sposobem uniknięcia kolejek do Muzeum Kairskiego jest wcześniejsza rezerwacja wycieczki z przewodnikiem lub dołączenie się do grupy. Poranne godziny są najczęściej zarezerwowane, dlatego warto odwiedzić muzeum o innej porze dnia.
NIE PRZEOCZ!
• Pokaz światła i dźwięku
tuż obok piramid w Gizie. Narracja w wielu językach: angielskim, francuskim, arabskim, japońskim oraz od zeszłego roku również polskim. Sam Sfinks opowiada historię Starożytnego Egiptu w rytmie światła i muzyki.
• Pyszny obiad
szczególnie na dryfującej po Nilu restauracji
ŁATWA PODRÓŻ
Autobusy jeżdżą regularnie z Międzynarodowego Lotniska w Kairze do centrum miasta. Istnieje również możliwość wynajmu limuzyny lub samochodu. Po mieście najlepiej poruszać się taksówkami. Taksówki czarno-białe mogą być przywoływane, natomiast żółte taksówki miejskie z klimatyzacją należy wcześniej rezerwować. Kair posiada metro oraz dobrze rozwiniętą sieć autobusową i kolejową.