Trwa ładowanie...

Kambodża w czasach Czerwonych Khmerów

Uwielbiam takie książki, od których nie można się oderwać. Otwierasz pierwszą stronę, zaczynasz czytać i zostajesz wciągnięty w fascynującą opowieść. Tak właśnie było z książką, którą kupiłam podczas wyprawy do Kambodży.

Kambodża w czasach Czerwonych KhmerówŹródło: Beata Pawlikowska
d1g6lgc
d1g6lgc

To prawdziwa historiahistoria o życiu w czasach reżimu Czerwonych Khmerów. Autobiografia dziewczynki, która miała wtedy pięć lat i widziała to wszystko na własne oczy, a to, co działo się wtedy w jej kraju, nie tylko trudno opisać słowami. Czasem po prostu trudno to pojąć.
Czerwoni Khmerzy przejęli władzę w Kambodży w 1975 r. Nowy kraj nazwali Demokratyczną Kampuczą i wprowadzili nowe prawa. Ewakuowano miasta, zlikwidowano szkoły, urzędy i pieniądze. Zakazano kręcenia filmów, robienia fotografii, pisania książek, malowania obrazów i wszelkiej innej działalności artystycznej. Za największych wrogów nowego państwa uważano tych, którzy są wykształceni, znają obce języki i noszą okulary, ponieważ noszenie okularów było uważane za jawną oznakę tego, że zmarnowali mnóstwo czasu na czytanie książek.
Ludzi z miast przesiedlono do obozów pracy na wieś. Intelektualiści byli zabijani albo kierowani na resocjalizację. Wprowadzono dla wszystkich jednakowy strój – czarny kaftan, luźne spodnie i czerwony szalik.

Przywódca Czerwonych Khmerów, Pol Pot, zapowiedział, że zamierza "spalić całą starą trawę, żeby w jej miejsce mogła wyrosnąć nowa". Chodziło o to, że trzeba zniszczyć wszystko, co tworzyło dotychczasową kulturę i tradycję Kambodży, żeby w ich miejsce zbudować nowe.

Beata Pawlikowska
Źródło: Beata Pawlikowska

Pięcioletnia Louang Ung trafiła do obozu pracy. Opisuje jak tresowano ją, żeby została żołnierzem nowej armii, jak głodowali, bo ciągle brakowało jedzenia, i jak musiała pracować od świtu do nocy, jakie stosowano kary, jakie tortury i jak zabijano ludzi.
Powiem tylko tyle: Czerwoni Khmerzy rządzili* od 1975 do 1979 roku* i przez te cztery lata w Kambodży zginęły dwa miliony ludzi. Zginęli z głodu, od chorób, zbyt ciężkiej pracy albo zostali zabici jako wrogowie narodu.

Beata Pawlikowska
Źródło: Beata Pawlikowska

Książka ma tytuł First They Killed My Father, czyli “Najpierw zabili mojego ojca”. Angelina Jolie właśnie zrealizowała film na podstawie tej opowieści. Jeżeli tylko będziecie mieli okazję, koniecznie przeczytajcie książkę albo obejrzyjcie film. To bardzo poruszająca historia.
First They Killed My Father – zwiastun filmu Angeliny Jolie:

Zapraszam dzisiaj na wyprawę do Kambodży i Angkor Vat. Opowiem jak tam najlepiej dotrzeć, czego się spodziewać i co zobaczyć.

d1g6lgc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1g6lgc