Trwa ładowanie...
20-03-2015 11:59

Katastrofa, która wstrząsnęła światem

Katastrofa Concorde Air France 4590 w 2000 roku przeszła do historii jako jedna z najbardziej dramatycznych w dziejach lotnictwa. Najszybsza i najbardziej prestiżowa maszyna pasażerska na świecie rozbiła się podczas startu. Pierwszy naddźwiękowy samolot (dwukrotnie szybszy od dźwięku) i osiągający zawrotny pułap uznawany był za cud techniki.

Katastrofa, która wstrząsnęła światemŹródło: Screen Concorde
d1hu1bi
d1hu1bi

Katastrofa samolotu Concorde Air France 4590 w 2000 roku przeszła do historii jako jedna z najbardziej dramatycznych w dziejach lotnictwa. Najszybsza i najbardziej prestiżowa maszyna pasażerska na świecie rozbiła się podczas startu. Pierwszy naddźwiękowy samolot (dwukrotnie szybszy od dźwięku), osiągający zawrotny pułap, uznawany był za cud techniki.

25 lipca 2000 roku Concorde miał odbyć lot z lotniska Charles’a de Gaulle’a pod Paryżem do Nowego Jorku. Zakończył się on tragiczne w miasteczku Gonesse, 10 kilometrów od portu lotniczego. Dramat rozpoczął się już na pasie startowym, gdy rozpędzająca się maszyna najechała na metalowy element, co spowodowało rozerwanie opony. To z kolei doprowadziło do uszkodzenia zbiornika paliwa.

Maszyna poruszała się już na tyle szybko, że piloci nie mogli przerwać startu. Wyciekające paliwo zapaliło się, a pochłaniający samolot pożar i zakłócał pracę silników. Ostatecznie maszyna została poderwana przed uzyskaniem wymaganej prędkości minimalnej, co przeszkodziło w uzyskaniu odpowiedniej wysokości. Ogień zajął silniki, następnie skrzydło i maszyna runęła na ziemię. Co gorsza, samolot spadł na hotel i restaurację. W katastrofie zginęło 100 pasażerów, 9 członków załogi i 4 gości hotelowych (w tym dwie Polki).

_ Więcej na kanale NATIONAL GEOGRAPHIC CHANNEL w programie "Katastrofy w przestworzach" w poniedziałek o godz. 21:00. _

if/udm

d1hu1bi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hu1bi

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj