Trwa ładowanie...
Informacja prasowa
leszno
04-07-2013 08:21

Leszno - Piknik Szybowcowy 2013

Pierwszy w Polsce nocny spektakl akrobatyczno-pirotechniczny, wykonany na samolotach SA 1100 Silence Twister, których kształt jest wzorowany na słynnym myśliwcu Spitfire, niesamowite podniebne akrobacje skoczków spadochronowych w towarzystwie szybowców, a poza tym legendarny Mitshubishi ZERO, myśliwce F-16, Narodowa Kadra Śmigłowcowa, niesamowity Czortolot można było zobaczyć na VII Pikniku Szybowcowym „Leszno. Rozwiń skrzydła”.

Leszno - Piknik Szybowcowy 2013Źródło: Stanisław Malinowski
d4bpji1
d4bpji1

W weekend 29-30 czerwca na lotnisku w Lesznie było naprawdę gorąco - ponad 12 tysięcy osób przez dwa dni mogło podziwiać kilkadziesiąt najróżniejszych maszyn powietrznych, które w pełnej krasie prezentowały się na lotnisku Centralnej Szkoły Szybowcowej. Jak co roku odbyła się tu już siódma edycja Pikniku Szybowcowego „Leszno. Rozwiń skrzydła”.

W tym roku szczególnie zapamiętane zostaną podniebne akrobacje grupy SWIP Team – za sterami maszyn siedzieli Peter Wells i Guy Westgate, którzy zaprezentowali po raz pierwszy w Polsce nocny spektakl akrobatyczny, zakończony niewiarygodnym i bardzo widowiskowym pokazem pirotechnicznym. „Takie rzeczy to tylko w Wielkopolsce” – ze śmiechem, ale i wyraźną satysfakcją powiedziała Ewa Przydrożny z Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej. Jeden z akrobatów Guy Westgate, na co dzień pilot Boeinga 747-400, był pod dużym urokiem urody lesznianek, ale przede wszystkim chwalił organizację i gościnność Polaków.

Wielkim zainteresowaniem odwiedzających leszczyńskie lotnisko, cieszył się „Japoński samuraj” – czyli legendarny myśliwiec Mitshubishi Zero. Ze względu na swoją ponadprzeciętną zwrotność oraz świetną konstrukcję przez prawie dwa lata panował na wodami Pacyfiku i bezwzględnie niszczył siły powietrzne Stanów Zjednoczonych. Model, który zobaczyliśmy w Lesznie, został pieczołowicie odtworzony z elementów samolotu Texan T6 w Czechach – w oryginalnym kamuflażu prezentował się przepięknie na tle swoich młodszych o kilkadziesiąt lat kolegów.

d4bpji1

Po latach nieobecności na polskie niebo w Lesznie wróciła reaktywowana Śmigłowcowa Kadra Narodowa, którą zobaczyliśmy w pokazie „fender riggingu” – czyli precyzyjnym umieszczeniu przedmiotów ze śmigłowca w wyznaczonym miejscu, oraz w slalomie równoległym, znanym w Polsce z pokazów powietrznych Red Bulla. Nasze załogi w składzie: kapitan reprezentacji Marcin Szamborski oaz Jędrzej Wiler oraz druga załoga Maciej Węgrzecki i Dominik Punda, latające na maszynach Robinson 44, wyróżniała się również świetnym kontaktem z publicznością i umiejętnością zabawy na świeżym powietrzu.

Drugi dzień Pikniku to pokazy najszybszych samolotów myśliwskich F16 oraz kapitalny powietrzny spektakl w wykonaniu Królewskich Sokołów z Jordanii – na czterech samolotach Extra 300Ls pokazali na czym polega podniebny taniec samolotów. Extra 300Ls to jedne z najlepszych maszyn akrobacyjnych - wytrzymują przeciążenia dochodzące do 10 G. Samolot osiąga maksymalną prędkość 408 km/h, a obrót o 400 stopni (słownie – czterysta!) może wykonać w mniej niż sekundę. Zapierające dech w piersi zawieszanie się w powietrzu czy ostry korkociąg skierowany w sam środek lotniska możecie zobaczyć tutaj

Uczestnicy pokazu chwalili również występ „czeskiego gangu” Marka Hyki i Petera Kopfsteina. W Lesznie zaprezentowali swoje podniebne wariacje na samolotach typu AX-41 i Extra 330Sc.

Dla tych wszystkich, którym mało było wrażeń z powietrzna niemiecka grupa Aero Gero przygotowała specjalną atrakcję – lot z pilotami grupy. Pan Marek ze Szczecina, jeden ze, szczęśliwców, któremu udało się „załapać” na powietrzną wycieczkę, przez długą chwilę nie mógł nic opowiedzieć pytany przez dziennikarzy o wrażenia.

d4bpji1

- Nigdy w życiu nie przeżył jeszcze czegoś tak fascynującego, mimo że nurkowałem w jaskiniach Ameryki Południowej i byłem na Spitsbergenie. Te przeciążenia, których mogliśmy poczuć na długo pozostaną w mojej pamięci. Chętnie przeżyłbym to jeszcze raz – dodał po chwili. Może okazją do tego będzie otwierane wkrótce Flee Center w którym można zakosztować podniebnych lotów a specjalnym symulatorze swobodnego spadania.

Tegoroczny piknik, rekordowy pod względem atrakcji i frekwencji, uświetniły także liczne pokazy grup rekonstrukcyjnych, prezentacje sprzętu wojskowego, loty widokowe, czy koncert zespołu FEEL. Tak Wielkopolska otworzyła sezon wakacyjny. Wszystkich szukających atrakcji w Wielkopolsce odsyłamy do strony www.wielkopolska.travel gdzie znaleźć można dużo inspirujących pomysłów na aktywne wakacje i weekendowe wypady za miasto.

d4bpji1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4bpji1