Trwa ładowanie...

Machu Picchu - otulona mgłami perła Peru

Niesamowity film pokazuje piękną trasę z Cuzco, historycznej stolicy Imperium Inków, przez Aguas Calientes, miejscowość założoną podczas budowy linii kolejowej w 1901 roku, do zaginionego miasta Machu Picchu. Autor doświadczył także trudów wspinaczki na szczyt Huayna Picchu, aby stamtąd nakręcić zapierające dech w piersiach ujęcia inkaskiego miasta.

Share
Machu Picchu - otulona mgłami perła Peru
Źródło: airpano.ru
dqh627k

Niesamowity film pokazuje piękną trasę z Cuzco, historycznej stolicy Imperium Inków, przez Aguas Calientes, miejscowość założoną podczas budowy linii kolejowej w 1901 roku, do zaginionego miasta Machu Picchu. Autor doświadczył trudów wspinaczki na szczyt Huayna Picchu, aby stamtąd nakręcić zapierające dech w piersiach ujęcia inkaskiego miasta.

Odkryte w 1911 roku przez amerykańskiego historyka Hirama Binghama Machu Picchu jest spuścizną kultury Inków i największą atrakcją Peru. Zostało zbudowane w XV w. na obszarze liczącym 5 km kw., podczas panowania jednego z najwybitniejszych inkaskich władców - był nim Pachacuti Inca Yupanqui. Z trzech stron jest otoczone przez rzekę, a z jednej ochraniane przez górę Huayana Picchu, osiągającą 2720 m n.p.m. Według badaczy, położone na wysokości od 2090 do 2400 m n.p.m. miasto, zostało opuszczone zaledwie po ok. 100 latach funkcjonowania. Do dzisiaj nie wiadomo z jakiego powodu.

dqh627k

Machu Picchu zbudowano na skale, ponad urwistymi ścianami doliny Urubamba. Dzieli się je na górne (część miejska) i dolne (część wiejska/rolnicza) - poziomy były połączone ze sobą schodami i ścieżkami. Na górze znajdowały się domy, świątynie czy pałace z fontannami, wszystkie zbudowane z białego granitu. Tam umiejscowiono m.in. obserwatorium, Świątynię Trzech Okien czy Słoneczną Wieżę - dla Inków najwyższym bóstwem było właśnie Słońce. Część wiejska w większości składała się natomiast z tarasów uprawnych, które były nawadniane systemem kanałów. Pola zapewniały wyżywienie dla wszystkich mieszkańców.

Naukowcy nie są do końca pewni, jaką funkcję pełniło Machu Picchu. Według jednej z hipotez, opartej na badaniach archeologicznych, stwierdzających zdecydowaną większość kobiet wśród pochowanych w mieści osób, znajdowało się tam sanktuarium Dziewic Słońca. Według innej teorii, było to miejsce, które współcześnie nazwalibyśmy obserwatorium astronomicznym. Na taką funkcję wskazuje kamień _ Intihuatana _, który umiejscowiono tak, że nie rzuca cienia podczas równonocy, gdy słońce znajduje się tuż nad nim.

Najciekawsza droga do Machu Picchu to Szlak Inków, kilkudniowa trasa trekkingowa (około 40 km), będąca częścią Drogi Królewskiej Inków. Niegdyś ciągnęła się ona od Kolumbii aż do Chile. Malowniczą trasę corocznie pokonują tysiące piechurów. Do zaginionego miasta można również dostać się pociągiem. W 1983 roku Machu Picchu zostało wpisane na listę UNESCO, a w 2007 roku ruiny ogłoszono jednym z siedmiu cudów świata.

udm

dqh627k

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dqh627k
dqh627k